Házikert

Hogyan óvjuk meg a balkonnövényeket a poloskáktól?

Agrofórum Online

Hazánkban közel 80-90 poloskafaj él a Nébih felmérései szerint. A poloskák a hideg idő beálltával a balkonokon és a házakban keresnek menedéket. Ha pedig betolakodnak, akkor annak, „első tűzvonalként”, a balkonnövényeink látják kárát.

A poloskák kellemetlen kártevők. Hiszen amellett, hogy tönkreteszik a növényeket, nagyon nehéz elűzni őket. Ha pedig lecsapjuk őket, akkor pedig kellemetlen bűzt árasztanak.

Valójában a poloska nem csak akkor válik büdössé, amikor megsérül, hanem már előtte. Ez ugyanis a védekezésének szerves része, így próbálja távol tartani magától a ragadozókat. Nyilván, ez a lecsapott poloskán már nem segít, de a többi poloskán igen, akik így azonnal veszik az elhullott társuk „vészriasztását”.

A kutatók egy ugyanolyan (bűzért felelős) vegyületet azonosítottak a poloskákban, mint amilyen például a borzokban is megtalálható.

Mit kedvelnek a poloskák?

A poloskák sokféle táplálékforrást kedvelnek. Így nem csak a kertben lévő zöldségeket és gyümölcsöket, de a balkonnövényeket, sőt, az elraktározott terméseket is szívesen „fogyasztják”.

Az általuk megdézsmált növények hamar pusztulásnak indulnak. A termések elrothadnak és fogyasztásra alkalmatlanná válnak.

Hogyan tehetjük számukra kényelmetlenné a kertet és a balkonjainkat?

A szakértők szerint azzal, ha mind a kertet, mind pedig a balkont patikarendben tartjuk. A kertben ne legyen semmiféle törmelék (levélkupac, fűkupac, levágott ágak, elhalt növények). A balkont rendszeresen takarítsuk és mossuk fel. A párkányokat tartsuk tisztán. A dézsák pedig legyenek kimosva és kívülről lefertőtlenítve.

A poloskák ugyanis nem kedvelik sem a tisztítószereket, sem a rendet. Ellenben előszeretettel bújnak meg rothadó farönkökben, levélkupacokban, a bomlásnak induló növényi maradványokon. Ezért kell eltüntetni minden potenciális búvóhelyet.

Organikus védekezés

A poloskák az illatos növényektől irtóznak. Ezért érdemes a veteményes és a balkonládák közelébe (akár saját dézsákba és kaspókba) ültetni olyan fűszer- és gyógynövényeket, mint például a fokhagyma, a levendula, a kakukkfű, a rozmaring vagy a macskagyökér.

Minél illatosabb a növény, annál kellemetlenebb lesz a poloskáknak. Ebből kifolyólag védelmet nyújtanak a balkonnövényeinknek. A körömvirág és az ősszel oly divatos krizantém szintén remek választás, mivel azok is elriasztják a poloskákat. Így a házba is kevésbé hatékonyan tudnak beszökni az őszi lehűlés elől.

Egy kutatás szerint a körömvirág, a cickafark és a hajdina vonzzák a petefürkész nevű parazita darazsakat. Ezek az élőlények a tojócsövük (ovipositor) segítségével a poloskák testébe rakják a saját petéiket. A kikelő lárvák a poloska szervezetéből táplálkoznak, amíg az el nem pusztul. A darazsak kis méretűek és nem veszélyesek az emberre nézve.

Feromon alapú csapdák

A kertészeti áruházakban kapható feromoncsapdák vonzzák a poloskákat, azonban sok kertész szerint nem elég hatékonyak. A csapdák hatékonyságát növelheti egy lámpa, amely alatt egy szappanos vízzel teli tálat helyezünk el. Éjjel ugyanis odagyűlnek a poloskák a fényre, de zömmel beleesnek a szappanos vizes tálba, és onnan már nemigen szabadulnak ki élve.

Bio rovarirtó szerek

A fokhagymalével való permetezés hatékony lehet a poloskák ellen. Ez a természetes módszer olcsó és könnyen előállítható. Mindössze 5-6 gerezd fokhagyma kell hozzá, amelyeket felaprítva fel kell forralni 3,5 liter vízben. Ezt követően hűtsük le és ezzel permetezzük be a poloskaveszélyben lévő növényeket.

A neem olaj is hatékony lehet a poloskák ellen, és nagyon sok helyen kapható. A rovarölő szappan szintén jól működik, ráadásul nem csak poloskák, de más kártevők ellen is hasznos lehet.

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Gyermekláncfű: szedhetjük a virágát sziruphoz is

2025. április 25. 05:40

A gyermekláncfűből készült szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába is.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (14. rész)

2020. január 28. 09:17

A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevőknek, a csapadékosabb pedig a kórokozók nagyobb arányú megjelenésének fog kedvezni. Fertőzési forrásból bőven van a talajokban, ezért továbbra is fokozott lesz a jelentősége a megfelelő vetésváltásnak, a harmonikus tápanyagellátásnak és a prevención alapuló növényvédelemnek.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: megjelentek a levéltetvek és a poloskák

2023. március 15. 10:39

Kisebb-nagyobb visszaesésekkel, de fokozatosan teret nyer a tavaszias időjárás.

Milyen bogarak gyülekeznek a hársfák törzsén?

2020. február 22. 04:38

A. Lajos kérdése: A hársfa sebhelyein rengeteg poloskára hasonlító bogarat figyeltem meg. Mik lehetnek ezet? Védjem vagy irtsam őket?