Házikert

Hogyan vágjunk bele a tetőtéri kertészkedésbe 7 lépésben?

Agrofórum Online

A tetőkert kialakításához türelemre, kemény munkára és jól megválasztott növényekre van szükség. Ismerje meg a tetőkertészettel kapcsolatos tudnivalókat, beleértve a legmegfelelőbb növénytípusokat, valamint a különböző előnyöket és hátrányokat.

Mi az a tetőkert?

A tetőkert olyan konténeres növények gyűjtőhelye, amelyet a kertészkedők vagy a kertépítők egy lapos épület, gyakran lakóház tetején gondoznak. A növények a zöldségféléktől a díszcserjékig sokfélék lehetnek. A berendezés lehet annyira egyszerű, hogy néhány növényt terrakotta cserépbe ültetnek, de lehet olyan összetett is, mint az automata öntözőrendszerrel ellátott, épített kerti ágyások.

A tetőkertek hasonlóságot mutatnak a zöldtetőkkel, vagyis a varjúhájjal és mohával beültetett tetőkkel, amelyek hozzájárulnak a hőszigeteléshez és a csapadékvíz elvezetéséhez.

4 növénytípus tetőkertekhez

A tetők időjárási viszonyai nagyon eltérőek lehetnek. Egyes tetők teljesen napfényesek, míg a szomszédos épületek árnyékot adnak másoknak; egyes tetőkön a hőmérséklet elérheti a 76 Celsius fokot is, míg másokon erős szél fúj. Amikor tetőtéri konténerkertjébe növényeket választ, vegye figyelembe a tető időjárási viszonyait, és ennek megfelelően válassza ki a növényeket. Íme néhány olyan növénytípus, amely a tetőn is megélhet.

1. Szárazságtűrő növények: A napsütéses és szeles időjárásnak kitett tetőkertek nagy része alapos, rendszeres öntözést igényel, hogy a növények jól fejlődjenek. Ha nincs kedve vagy lehetősége csepegtetőrendszer vagy esőtároló ciszterna telepítésére, akkor belefáradhat abba, hogy naponta locsolókannát cipeljen a tetőre a növények öntözéséhez. A szárazságtűrő növények ültetésével a tetőkertje alacsony fenntartási költségűvé és könnyebben kezelhetővé válhat – gondoljon olyan növényekre, mint a sivatagi szukkulensek, például a hunyor, a zsálya, a gumós selyemkóró, valamint az örökzöld fák és cserjék.

2. Árnyéktűrő növények: Ha a szomszédos épületek vagy fák a nap nagy részében árnyékot vetnek a tetőre, az árnyéktűrő növények remek választásnak bizonyulnak. Népszerű félárnyékot kedvelő növénynek számítanak az árnyliliomok és a saláták.

3. Napkedvelő növények: Sok tetőt teljes napfény ér (legalább hat óra közvetlen napsütés naponta), ezért ilyen helyekre a napimádó növényeket érdemes választani. Ha a tető sok napot kap, fontolja meg a napfényt kedvelő növények vásárlását, mint amilyen például a paradicsom és az eper, a kis fák, például a japán juhar, és az olyan virágok, mint a körömvirág, a vadvirágok és a kasvirág.

4. Széltűrő növények: Sok tetőt nagyobb széllökések érnek, mint a földszinti kerteket, mivel ott nincsenek más épületek vagy fák, amelyek blokkolnák a szelet. Ha a tetőt sok szél éri, fontolja meg az olyan alacsonyan fekvő cserjék és talajtakaró növények ültetését, mint a díszfüvek, hortenziák vagy a loncok.

A tetőkert előnyei

A tetőkerteknek számos előnye van:

  1. Nagyszerű korlátozott helyekre: A tetőkertek egyik fő előnye, hogy lehetővé teszi a szabadtéri növények otthoni tartását, függetlenül attól, hogy egyébként tartozik-e kert az adott lakáshoz. A tetőkertek ezért közkedvelt városi kert választásnak számítanak a lakásokban és társasházakban élők számára.
  2. Több esély van a napsütésre: A tetőkertek nagyobb valószínűséggel kapnak teljes napsütést, mint a földön lévő kertek vagy szobanövények, mivel jellemzően nem árnyékolják őket fák vagy más épületek. Ez a bőséges napfény lehetővé teszi a kertészek számára, hogy a növények szélesebb skálájából válogassanak, beleértve a zöldségféléket és a napot kedvelő virágokat.
  3. Kártevőkkel szemben ellenállóbb: Sok földi kert a gyomok és a helyi vadon élő állatok, például szarvasok és nyulak célpontja lehet, ami megnehezíti bizonyos növények termesztését. A tetőkertekben a növények az említett állatok és számos gyomnövény számára elérhetetlen helyen nőnek, így korlátozva a növényeket károsító kártevők számát és csökkentve a gyomirtás szükségességét.
  4. Vizuális vonzerővel bír: A tetőkertek nagyszerű lehetőséget nyújtanak arra, hogy a tetőtér vizuálisan érdekesebbé váljon, és egy sík területet kellemesebb kültérré alakítsanak, ahol zöld környezetben lehet pihenni vagy szórakozni. A tetőkert kialakításának további megszépítése érdekében teraszt, tűzrakóhelyet, pergolát vagy dekoratív székeket is beépíthet.

A tetőkert hátrányai

A tetőkerteknek van néhány hátránya is:

  1. Vízzel kapcsolatos nehézségek: A tetőkertek legnagyobb hátránya a fenntartható öntözőrendszer kialakítása. A tetőkertek jellemzően extra vízigényesek (a sok napsütés és a szél miatt), de nehezebb öntözni őket, mint más kerteket, mivel távolabb vannak a csapoktól és a vízvezetékektől, és kicsit több mérnöki munkát igényel a csepegtető öntözőrendszer vagy ciszterna felállítása.
  2. Kedvezőtlen időjárási körülmények: A tetőkertek más kertekhez képest több kedvezőtlen időjárási körülménynek vannak kitéve, különösen az erős szélnek és a forró hőmérsékletnek, ezért fontos, hogy különösen ellenálló növényeket szerezzen be olyan tetőkre, amelyeken gyakoriak a kedvezőtlen időjárási viszonyok.
  3. Konténerekre korlátozódik: A tetőkerteknek konténerekben vagy emelt kerti ágyásokban kell lenniük, mivel a földtől távolabb vannak, ami korlátozhatja a kertészek által használható növények választékát. A konténeres kertek magasabb költségekkel járhatnak, mintha közvetlenül a földbe ültetnénk a növényeket.
  4. Súlykorlátozások: A tetők csak korlátozott mennyiségű plusz súlyt bírnak el. Ha tetőkertet tervez, meg kell győződnie arról, hogy a tető elbírja a konténerek, a talaj és a víztartály súlyát, amennyiben ilyet tervez felszerelni.

Hogyan indítsunk tetőkertet 7 lépésben?

Íme egy alapszintű útmutató egy tetőkert elindításához lépésről-lépésre:

1. Ellenőrizze az építési szabályzatot. Mielőtt bármilyen növényt vásárolna, ellenőrizze a helyi építési szabályzatot, hogy engedélyezik-e a tetőn való ültetést. Ha lakásban vagy társasházban lakik, érdeklődjön az épület tulajdonosainál vagy a társasházi közösségnél, hogy engedélyezik-e a növények telepítését a közös használatú helyiségben. Ha házban lakik, érdeklődjön a lakástulajdonosok körében, vagy nézzen utána a helyi építési szabályzatoknak, hogy vannak-e magassági vagy esztétikai korlátozások.

2. Válassza ki a növényeket. A tetőkertbe szánt növények kiválasztásakor vegye figyelembe a tető időjárási viszonyait, és ennek megfelelően válassza ki a növényeket. Ha a tetőt egész nap napsütés éri, vagy feketére van festve, válasszon nap- és melegkedvelő növényeket; ha a tetőn kevés szélfogó van, válasszon alacsonyan elhelyezkedő talajtakaró növényeket, és használjon alulról nehezített ültetőedényeket.

3. Válasszon vagy építsen konténereket. A tetőkertek korlátlanul testre szabhatók – a növények számára az ültetőedényeket egyszerű, öt gallonos vödrökbe is telepítheti (vízelvezető lyukakkal), vagy barkácsolhat egyedi, magasított ágyásokat a kifinomultabb megjelenés érdekében. Bármelyik ültetőedényt is választja, győződjön meg róla, hogy a tárolóedény megfelelő vízelvezetéssel rendelkezik, hogy a növények gyökerei ne álljanak vízben vagy nedves talajban, ami gyökérrothadáshoz vezethet. Vegye figyelembe a tető súlykorlátjait: a műanyag vagy fa konténerek könnyebbek, így praktikusabbak, mint a beton vagy a kő.

4. Állítson fel szélfogó elemeket. Ha a környéken sokat fúj a szél, akkor érdemes szélfogó oszlopokat felállítani a növények köré, ami megakadályozza, hogy a tetőről lefújja őket a szél. Egy rács vagy egy határoló fal segít blokkolni a heves széllökéseket, és rögzíti növényeit a talajban.

5. Készítse elő a talajt. Mivel a tetőkertek nem férnek hozzá a talajhoz, földet kell vásárolnia, és azt fel kell vinnie a tetőtéri konténerekhez. A legtöbb növény szerves anyagokban gazdag, jó vízelvezetésű talajban, például szerves komposzttal módosított virágföldben érzi jól magát.

6. Ültesse el a kiválasztott növényeket. Miután előkészítette a konténereit, ásson lyukakat a konténerekbe, és ültesse el a kiválasztott növényeket. Utána alaposan öntözze meg, hogy a talaj rendeződjön és a növények beágyazódjanak.

7. Szükség szerint öntözze a növényeket. A tetőkert öntözésének legegyszerűbb módja az öntözőkannával történő locsolás. Nagyobb tetőkertek esetén azonban, vagy ha nem akarja minden reggel megmászni a lépcsőt az öntözőkannával, nagyobb kiterjedésű öntözőrendszereket is kialakíthat. Népszerű lehetőség az esővízgyűjtő hordó vagy ciszterna felállítása, amely az esővizet egy öntözőhordóban gyűjti össze. A tetőn lévő vízcsaphoz kapcsolódó csepegtetőrendszert is felállíthat.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Dieffenbachia gondozása: így marad egészséges a buzogányvirág

2025. május 16. 13:10

A Dieffenbachia a Dél-Amerikai vidékekről származó, feltűnő megjelenésű szobanövény, amely leginkább nagyméretű, mintázott leveleivel hívja fel magára a figyelmet.

Melyik kertbe milyen fűnyíró ajánlott?

2022. június 14. 15:36

Fűnyírógép vásárlásakor sokaknak fejtörést okoz, hogy az adott gyepre milyen típusú és teljesítményű gépet válasszanak.

Hogyan termesszünk díszkáposztát cserépben és ágyásokban?

2022. szeptember 4. 05:32

Ez a színpompás növény ugyanis nem csak a virágágyások, de a konténerek, cserepek és balkonládák színesebbé tételére is kiválóan alkalmas.

Létezik közösségi komposztálás is, éljünk vele!

2024. november 10. 15:10

Az EU átlagos lakossági hulladéktermelése 2016-ban körülbelül 480 kg/fő, míg itthon ez az érték 379 kg/fő volt.