Házikert

Hogyan védekezzünk a kártevők ellen a lakásban?

Agrofórum Online

A szobában való növényvédelem azért nehezebb, mint a kerti, mert itt a lakótérben nem szabad olyan vegyszerekkel dolgozni, melyeknél van várakozási idő, vagy nagyon kellemetlen szagúak. Főleg a kisgyermekek és háziállatok védelme miatt is másképp kell gondolni a szobai védekezésre.

A téli időszakban a szobanövényeket nem tehetjük ki annak a stressznek, hogy kivisszük a növényvédelem miatt a kertbe őket a kezelés idejére. Sok szobanövény hamar megfázik, ilyenek a fikuszok is, melyek nemcsak a hidegre reagálnak szinte rögtön lombhullással, de a huzatot is nehezen viselik, tehát télen az ablakot se nyissuk rájuk! Más növényvédelmi megoldást kell válasszunk: bio megoldásokat.

Fürdessük le a növényt, ha lehet!

A legtöbb szobanövény szereti, ha kézmeleg vízben lezuhanyozzuk őket a kádba téve, hiszen így a por mellett az esetleges kártevők is lemosásra kerülnek.

A szőrös levelű növények, mint az afrikai ibolya például, vagy az érzékeny virágúak, mint egy lepkeorchidea nem fürdethető, ez utóbbi csak elvirágzás után, vagy ha megvédjük a virágokat a vízsugártól.

A “csodatevő” kitozán

Számomra az utóbbi évek nagy felfedezése a kitozán alapú védekezésben rejlik, amit nemcsak a kertünkben teszteltem igen komolyan, hanem a szobanövényeken is.

A kitozántartalmú immunerősítő készítmények nagyon szépen teljesítettek nálunk a rózsáknál is, idén nem kellett mást használni levéltetvek ellen és többnyire igazából a levéltetvek nem is jelentek meg a növényeken.

Lakásban válasszunk bio megoldásokat a növényvédelemhez!
Lakásban válasszunk bio megoldásokat a növényvédelemhez! (fotó: Pixabay)

Szobában is gyakori vendég a gyapjastetű és mióta ezzel a készítménnyel dolgozom, azóta a levéltetvek, gyapjas tetvek és az atkák sem okoznak gondot a lakásban.

A kitozán alapú készítmények úgy hatnak, hogy a növényre permetezve a növény azt hiszi, rovarkártétel érte és megerősíti a növényi szöveteit. Egy korábbi írásomban már foglalkoztam a kitozán előnyös tulajdonságaival, hála ennek a tudásnak már a növényvédelemben is hasznát lehet venni.

Káliszappanos lemosás és illóolajos növényvédelem

Régi praktika már a biokertészkedők körében a káliszappanos lemosás, illetve az újszerű gyakorlatok közé soroljuk az illóolajos növényvédelmet, hiszen a legtöbb szobanövénynél alkalmazható a narancsolajos lemosás, vagy akár a neem olajat is használhatjuk.

Miért is fontos ez? Mert szobában nem vethetünk be olyan vegyszereket, amik a kertben működnek, hiszen a szobanövényekkel egy légtérben maradunk, nehéz távol tartani tőle a gyerekeket, háziállatokat, de a várakozási időket is szinte lehetetlen betartatni a család tagjaival.

Kiemelt kép: Pixabay

Így javíthatjuk télen a szobanövényeink védekező képességét

2025. január 15. 07:10

Már egészen egyszerű eszközökkel növelhetjük ellenálló képességüket a betegségekkel és stresszhatásokkal szemben.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Hagymások a lakásban? - Így virágoztassunk beltérben jácintot!

2025. január 13. 05:40

A jácint virágoztatása talán a legegyszerűbb a hagymások közül lakásban. Nézzük, hogyan valósítható meg!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: felkészülhetünk az őszi lemosó permetezésre

2022. október 5. 14:12

A legnagyobb veszélyben most a szüretelésre váró szőlő, a késői érésű szilva, a téli alma és a birs van, de a gyökérzöldség féléknél is hasonló a helyzet.

Növekvő kihívásokkal kell szembenézni – Ma van a növényegészség nemzetközi napja

2023. május 12. 12:41

Az ENSZ május 12-ét a Növényegészség Nemzetközi Napjának választotta.

Beszéljünk a gabonavírusokról!

2022. szeptember 23. 09:12

A gabonavírusok kalászos gabonáinkat a tenyészidőszak egésze alatt fenyegető kórokozók, amelyek jelentőségét gyakran alábecsüljük.

Mikor és hogyan permetezhetünk drónokkal?

2021. szeptember 28. 08:07

A drónokkal kijuttatható növnyvédő szerek egyelőre nem állnak rendelkezésre, pontosabban fogalmazva nincs elegendő ismeretünk erről a kijuttatási módról. Ennek okán olyan készítményekkel lehet drónos permetezést végezni, amelyek erre kifejezetten engedélyezettek. A részletekről Jordán Lászlót, a Nébih növény-, talaj- és agrárkökrnyezet-védelmi igazgatóját kérdeztük.