Házikert

Hogyan vonzhatjuk be a kistestű madarakat a kertbe?

Agrofórum Online

A kistestű madarakra ugyanúgy szükség van, mint a többi hasznos rovarra vagy melegvérűre, mint a sünök például. Ilyenkor mindig bosszantó, hogy bevonzanánk a hasznos madarakat, és megjelennek a galambok és szarkák is velük együtt. Hogyan oldható meg ez a helyzet?

Mivel rengetegféle madáreleséget lehet kapni, már elmúlt az az időszak, hogy csak kenyérmorzsát és kiszórt kukoricadarát adhatunk a madaraknak. Ismerős lehet a cinkegolyótól kezdve a legkülönfélébb magkeverékekig sokféle, de vajon melyik jó nekünk a céljaink eléréséhez?

Hierarchia az etetőnél

Sok kutatás foglalkozott már a madárvilágban zajló hierarchiával, hogyan alakul egy-egy madáretető körül az élet. Minden esetben a legnagyobb madarak dominálnak, elzavarják a kisebb testűeket. Azzal lehet megoldani ezt a problémát, hogy csak kistestű madaraknak kedvező eleséget teszünk ki olyan etetőben, hogy a nagyobbak ne férjenek hozzá.

A rovarevő madaraknak például lehet külön lisztbogarat is vásárolni, de kapható szemesen is olyan takarmány, mint a napraforgómag, amiből otthon házi keveréket tudunk gyártani.

Kerüljük el a galambok kedvenceit!

A galambok azért tudnak szinte mindenhol ott lenni, mert nagy étkűek és egyáltalán nem válogatósak. Sok aprótestű madárra ez nem jellemző, ők inkább a válogatósak közé tartoznak.

A galambok természetes eledele lenne a gabonaféle, az olajosmagvak, de rügyektől kezdve a friss zöld levelekig szinte mindent fogyasztanak. Ettől függetlenül a galambok elsősorban magevők. A galambok főleg a földről szeretnek enni, ezért is szokták kicsipegetni a friss fűmagvetést is, emiatt érkeznek örömmel a baromfiudvarba is.

Feketefejű cinke a kertben (fotó: Pixabay)

Szintén földről szeretnek enni a vörösbegyek, rigók, verebek is, így nekik egy ráccsal elkerített földre tett etető kedvez. Így sem a macskák, sem a nagytestű madarak nem férnek át majd a védelmen, de a kistestű madaraknak ideális lesz.

A felakasztható etetők kedveznek a kismadaraknak

A felakasztós madáretetők főleg a kistestű madaraknak kedveznek. A mókusok nagyon rafinált teremtések, és művészi módon tudnak „elemózsiázni” a madáretetőkből, de ez talán kevésbé lesz baj, mint ha a galambok falnának fel mindent a kismadarak rovására.

A pintyek és cinegék szeretik az olyan etetőket, melyeken van kis kapaszkodó, de a felkötözött faggyúgolyónak is nagyon tudnak örülni.

A verebek száma folyamatosan csökken

Az ezredforduló után a verebek száma rohamosan csökkenni kezdett, sokfelé mai napig hiány van belőlük. Jelenleg 60%-kal kevesebb házi veréb van, mint 10 évvel ezelőtt, talán most stagnál már a számuk. Ennek oka egyrészt az élelemforrások csökkenése, de ide vehetjük a légszennyezettségtől kezdve az egyéb környezeti tényezőket is, mely nemcsak a méhek számának csökkenéséhez vezetett, hanem a házi verebek jelenlegi létszámához is.

Mivel a házi verebek nem kötődnek egy adott helyhez, így állandóan vándorolnak, hogy még jobb helyet találjanak az életükhöz. Így a fészkelőhelyek növelésével lehet segíteni a házi verebek számának növekedését is.

Citrusok nevelése: így érzik jól magukat cserépben

2025. május 13. 14:10

Mivel Magyarországon a tél hideg, a nyár pedig nem mindenütt kielégítő, így a citrusok nevelése szabadföldben kerülendő.

Waxvirág: nem csupán a virágkötők kedvence

2025. május 13. 05:40

Ismerje meg most közelebbről a waxvirágot vagy viaszágat, ezt a sokoldalú, mégis könnyen gondozható növényt!

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Mókus a kertben – aranyos látogató vagy bosszantó vendég?

2025. május 12. 11:10

A vörös mókus őshonos faj Magyarországon. Főként erdős területeken él, de egyre gyakoribb vendég a kertekben is.

Ukrajna felhasználta a búzakvóta háromnegyedét

2021. február 2. 06:09

Ukrajna felhasználta a 2020/21-es gazdálkodási szezonra vonatkozó 17,5 millió tonnás búzaexport-kvótájának 74,3 százalékát.

Nitrogénműtrágya nélkül termeszthetünk?

2022. augusztus 8. 15:37

A Kaliforniai Egyetem kutatói megtalálták a módját, hogy hogyan lehet csökkenteni a gabonafélék termesztéséhez szükséges nitrogénműtrágya felhasználását.

Beszéljünk a gabona árvakelésről!

2023. október 16. 10:10

Vegyes képet mutatnak az idei évben a repcevetések. Attól függően, hogy a táblák mikor kapták meg a csapadékot, némelyeken már szép állomány növekedik, másokon még csak kelőfélben van a repce. Egy dolog azonban mindegyikre igaz, ha gabona után került a vetésforgóban a repce, megjelent a gabona árvakelés.

Csökkent Ukrajna gabonakészlete

2021. február 25. 12:07

Ukrajna gabonakészlete február 1-jétől 18,2 millió tonnát tett ki, ez 3,5 millió tonnával kevesebb, mint 2020 azonos időszakában - közölte az APK-Inform tanácsadó cég az ukrán Állami Statisztikai Szolgálat adataira hivatkozva.