30℃ 20℃
július 21. Dániel, Daniella, Lőrinc
Házikert

Hová tűnik a mulcs a kertben?

Agrofórum Online

A mulcs, illetve a komposzt haszna vitathatatlan: védi az ültetett növényeket a gyomoktól, a gyökerüket a kiszáradástól vagy a fagytól, a talajt pedig az eróziótól.

Kevésbé hálás tulajdonsága, hogy ha vásárolnunk kell, sokba kerül, és nem tart „örökké”, egy idő után mintha egyszerűen felszívódna.

Rántsuk le a titokról a leplet!

A mulcs szerves anyag, ezért lassan bár, de a talajban élő mikroorganizmusok: gombák, baktériumok és egyéb élőlények feldolgozzák. És mielőtt bárki hibáztatná őket vagy ne adj’ isten védekezni szeretne ellenük, fontos tudni, hogy enélkül a növények gyakorlatilag éhen halnának. Ugyanis ezek az organizmusok segítenek a talaj levegőztetésében és az összetett tápanyagok egyszerű, oldható formára bontásában, amelyeket a növények fel tudnak venni.

Egy 12 évig tartó tanulmányban vizsgálták a mulcs szerepét a kertben. Már egy réteg mulcs is számít a talaj számára. De ha minden évben újabb réteg mulcs kerül az előzőre, a folyamat során a talaj minősége még nagyobb mértékben javul, a szervesanyag-tartalma nő. A komposztált szerves anyagok, például az állati trágya és a konyhai hulladékok szintén javítják a talajt.

Kötöttebb talajon több komposztra lesz szükség

Ha leromlott, tömörödött talajokról van szó, ott nehezebb dolga van annak, aki javuló talajminőséget szeretne elérni.

Ebben az esetben több komposztra van szükség: legalább a talaj mennyiségéhez mérten annak harmada-fele legyen komposzt. Tehát egyharmad térfogatnyi, mondjuk egy lapát komposzt két lapát földhöz. Ennél kevesebbel nehéz értékelhető eredményt elérni.

Házikert esetében egy másik módja annak, hogy meghatározzuk, mennyi szerves anyagra lesz szükségünk, ha megmérjük a teljes ültetési területet, és kiszámoljuk, mennyi komposzt kell ahhoz, hogy a területet legalább két és fél centiméter magasan befedjük.

Fotó: Pixabay

Sziklakertet építene? – Ez a siker titka!

2025. július 21. 16:10

A sziklakert nemcsak látványos, de praktikus megoldás is lejtős területen. Mutatjuk, mire kell figyelnie, ha belevág!

Miért praktikusak az akkus kerti gépek?

2025. július 21. 05:40

Cikkünkben bemutatjuk, miért érdemes akkus gépekre váltani, és milyen előnyöket kínálnak a hagyományos benzines vagy vezetékes változatokkal szemben.

A nyári orgona csapda lenne a pillangóknak?

2025. július 20. 14:10

A nyári orgona nem káros a pillangókra – sőt! Mutatjuk, hogyan tehet kertjével a beporzók és a hernyók jólétéért egyaránt.

Zöldség- és gyümölcskavalkád: mit szedhetünk júliusban?

2025. július 19. 16:10

A júliusi kert a bőség időszaka: napról napra újabb zöldségek és gyümölcsök érnek be. Megmutatjuk, mit és hogyan érdemes most betakarítani.

Mivel tudom kezelni a sárguló kenderpálmát?

2023. október 7. 04:38

Mi baja lehet a kenderpálmáknak? Mivel tudom őket kezelni, ha még menthetők egyáltalán? Nyáron ültettük ki a helyükre, nagyon elszomorodott állapotban vannak.

„A jövő agrárgenerációjának formálása a talajnál kezdődik”

Ez év május 30-án került sor a „Kincsünk a termőföld” III. szakmai kerekasztal konferencia megrendezésére az Agrárminisztérium és a Magyar Talajbaktérium-gyártók és -forgalmazók Szakmai Szervezetének közös szervezésében.

Az EU szerint a gazdálkodóknak jobban kell védeniük a talajt

2023. július 13. 08:10

A tagállamoknak először fel kell mérniük, majd ellenőrizniük kell a területükön található összes talaj egészségügyi állapotát.

Milyen módszerekkel lehet hatékonyan védekezni a palántadőlés ellen?

2019. február 5. 10:01

K. Erzsébet kérdése: Minden évben visszatérő probléma palántáim nevelésénél a palántadőlés betegség. Milyen módszerekkel tudok (lehet) ellene hatékonyan védekezni?