Házikert

Hová tűnik a mulcs a kertben?

Agrofórum Online

A mulcs, illetve a komposzt haszna vitathatatlan: védi az ültetett növényeket a gyomoktól, a gyökerüket a kiszáradástól vagy a fagytól, a talajt pedig az eróziótól.

Kevésbé hálás tulajdonsága, hogy ha vásárolnunk kell, sokba kerül, és nem tart „örökké”, egy idő után mintha egyszerűen felszívódna.

Rántsuk le a titokról a leplet!

A mulcs szerves anyag, ezért lassan bár, de a talajban élő mikroorganizmusok: gombák, baktériumok és egyéb élőlények feldolgozzák. És mielőtt bárki hibáztatná őket vagy ne adj’ isten védekezni szeretne ellenük, fontos tudni, hogy enélkül a növények gyakorlatilag éhen halnának. Ugyanis ezek az organizmusok segítenek a talaj levegőztetésében és az összetett tápanyagok egyszerű, oldható formára bontásában, amelyeket a növények fel tudnak venni.

Egy 12 évig tartó tanulmányban vizsgálták a mulcs szerepét a kertben. Már egy réteg mulcs is számít a talaj számára. De ha minden évben újabb réteg mulcs kerül az előzőre, a folyamat során a talaj minősége még nagyobb mértékben javul, a szervesanyag-tartalma nő. A komposztált szerves anyagok, például az állati trágya és a konyhai hulladékok szintén javítják a talajt.

Kötöttebb talajon több komposztra lesz szükség

Ha leromlott, tömörödött talajokról van szó, ott nehezebb dolga van annak, aki javuló talajminőséget szeretne elérni.

Ebben az esetben több komposztra van szükség: legalább a talaj mennyiségéhez mérten annak harmada-fele legyen komposzt. Tehát egyharmad térfogatnyi, mondjuk egy lapát komposzt két lapát földhöz. Ennél kevesebbel nehéz értékelhető eredményt elérni.

Házikert esetében egy másik módja annak, hogy meghatározzuk, mennyi szerves anyagra lesz szükségünk, ha megmérjük a teljes ültetési területet, és kiszámoljuk, mennyi komposzt kell ahhoz, hogy a területet legalább két és fél centiméter magasan befedjük.

Fotó: Pixabay

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Mókus a kertben – aranyos látogató vagy bosszantó vendég?

2025. május 12. 11:10

A vörös mókus őshonos faj Magyarországon. Főként erdős területeken él, de egyre gyakoribb vendég a kertekben is.

Mit érdemes tudni a rebarbaráról?

2025. május 12. 05:40

Nézzük most meg azt, hogy mit érdemes tudni a rebarbaráról, erről a sokoldalú évelő növényről!

Kék hortenzia titka: így befolyásolhatja a színt

2025. május 11. 11:10

A hortenzia kék virága nem véletlen: ha ismeri a „szabályokat”, Ön is előcsalogathatja ezt a különleges színt a kertjében.

Ezt a földet választottam I. rész

2019. szeptember 15. 07:38

Milyen a jó minőségű virágföld? Miért szükséges ültetés után már pár héttel gondoskodni a növény tápanyag-utánpótlásáról? Milyen tulajdonságot takar a virágföldek ’A’, ’B’ és ’C’ jelölése?

Telepítsünk sövényt!

2019. június 7. 05:36

Hogyan kezdjünk neki egy térelválasztó vagy a kíváncsi szemek elől jótékonyan takaró, természetes sövényfal létrehozásához? Milyen növényfajok/fajták közül választhatunk? Hogyan ültessük el a növényeket? Mire kell feltétlen odafigyelnünk a növények gondozásánál?

A megfelelő növényt a megfelelő helyre! II. rész – a talaj fizikai félesége

2019. január 10. 05:37

Ne a növényhez válasszuk a helyet, hanem a helyhez válasszuk a növényt! A körülmények diktálnak, nem elsősorban az ízlésünk! – ezzel az intelemmel búcsúzott a cikk első része. Most a terítékre kerülő talajtextúrák megismerésénél is szem előtt kell tartanunk, hogy azok a megvásárolt növények fejlődhetnek a kertünkben egészségesen, amelyeknek megfelel kertünk talajának fizikai félesége.

Érdemes beáztatni a magokat vetés előtt?

2020. március 26. 04:38

K. Csaba kérdése: Azt tanácsolták ismerőseim, hogy vetés előtt áztassam be a magokat. Mi az előnye, érdemes-e csinálni?