A hónapos retek vetésének ideje javában elkezdődött, és használjuk is ki az időt addig, amíg nincsenek itt a nagy melegek. Most lehet már szép hónapos retket nevelni házikertben is.
A retek egy sokféle színben és méretben elérhető zöldségféle, a hónapos retek klasszikus rózsaszín, piros vagy lilás, sárgás színe már mindenkinek ismerős kisgyerekkortól. Csípős íze miatt a tavaszi ízélmények egyikeként is ismert, hiszen a tavasz az igazi hónapos retek szezon.
Hogyan termesszünk hónapos retket?
A hónapos reteknek azért ideális ez az időszak, mert a nagy melegben már hamarabb megy virágba, minthogy szép retek legyen belőle. És azért nevezzük hónapos reteknek, mert kb. 3 hónappal a vetés után már szedhető is.
A retekmagot tavasszal vetjük, laza, porhanyós talajba, mely jó vízáteresztő is kell legyen. Az egyik legkönnyebben termeszthető zöldségféle, amivel a kezdő hobbikertészek is indíthatják a kiskertjüket. Másik ilyen haszonnövény a nagyon kezdőknek az újhagyma.
A retket napos helyre ültessük, mert akkor a gyökér megvastagodására fordítja a növény az energiát. Ha árnyékba tesszük, akkor viszont a nagy zöld levelek növesztésén lesz a hangsúly, és nem lesz szép retek a végeredmény.
A talaj legyen szerves anyagokban gazdag, jó vízelvezetésű. Ha ingadozik a vízellátás, akkor a retek megreped a talajban és a kártevők is hamarabb megtámadják.
A retek a friss trágyára azért érzékeny, mert a baktériumokra érzékeny, és az éretlen komposzt a sok nitrogén miatt a levélnövekedésre serkenti a növényünket.
A vetést az utolsó fagyok utánra érdemes időzíteni, egymástól 2-3 cm távolságra és 1-2 cm mélységre. Ha kb. 10 naponta vetünk egy kört, akkor folyamatosan lesz hónapos retkünk. Ezt egészen nyár első hónapjáig lehet folytatni hatékonyan, ameddig a nagy melegek nem érkeznek meg.
TIPP: Használjuk az egymást segítő növények rendszerét ahhoz, hogy jó növénytársítási megoldásokat hozhassunk létre a veteményen belül. Ezt a társítási rendszert megtervezhetjük kockás füzetben is ugyanúgy, mint biokerttervező applikációban is. A növényvédelmi munkát is minimalizálhatjuk a jó tervezéssel!
A retek ápolása nagyon egyszerű, hiszen az egyhetes korú reteknövénykéket ritkítani kell, hogy 5 cm-es távolságokra kerüljenek egymástól.
Mielőtt az egész növényt betakarítanánk, érdemes 1-2 példányt ellenőriznünk, hogy érdemes-e már betakarítani a retket. Többnyire (fajtafüggő), ha kibújt már 2-3 cm-re a retek a talajfelszín fölé, akkor a talajban is egészen nagy gyökerek lehetnek már, “befejesedve”.
Mire jó a retek az étrendben?
Mint minden gyökérzöldség, tele van jótékony tápanyagokkal. A C-vitamin-tartalma is jelentős, főleg a tavaszi zöldséghiányos időszakban lesz ennek hasznos forrása.
Magas a rosttartalma, ami a belek működése szempontjából fontos. Diétás étrendekbe is jól beleilleszthető, hiszen segít a vércukor szinten tartásában.