Házikert

Így trágyázzunk ősszel!

Agrofórum Online

Ősszel a trágyázással teremtjük meg a következő évi sikerek alapjait. Pár gondolat következik az eredményes őszi trágyázáshoz.

A kertbe belefektetett munka mindig meghozza az eredményt hosszútávon. Akár a megfelelő termesztéstechnológia, a jó fajtaválasztás, ugyanúgy a tápanyagozás és annak utánpótlása is hozzájárul a következő év jó termésmennyiségéhez és -minőségéhez.

Szerves vagy szervetlen tápanyagozás a jó? Netán, a kész vagy a magunk által készített a jobb?

Ahány gazdálkodó, annyi válasz, és ahány kerttulajdonos, ugyanúgy annyi verzió számít jónak. A tápanyagozás kérdése ugyanúgy megosztja a kerttulajdonosokat, mint a vegyszerhasználat. Az viszont biztos, hogy sok esetben egy kész szervetlen, műtrágyából kevert lombtrágya nagyobb hatásfokkal bír, mint egy növényi levekből kevert. Ezt saját tapasztalataink is visszaigazolták, hogy gyors segélynek a már bolti készítmények hatásosabbak szoktak lenni hirtelen, mint amikor magunk erjesztjük a leveket és juttatjuk ki. Természetesen a jól kialakított porcsinkeserűfű leve, a csalánlé vagy más növényi levek is kifejtik a hatást, csak az esetek többségében lassabban, mint a “bolti” társaik.

Állati trágyák világa és a kiskerti felhasználás

A legtökéletesebb a mi tapasztalataink alapján az igazán érett istállótrágya, amit saját növényi alapú komposztunkkal keverünk össze, és úgy töltjük bele akár magaságyásokba, akár a fák köré, akár a veteményre, egyfajta mélymulcsos technikához hasonló vastagságban.

A legtökéletesebb a mi tapasztalataink alapján az igazán érett istállótrágya (fotó: Pexels)

Ha nincs vegyesen többféle állati trágyánk, csak például baromfitrágya, akkor azt érdemes keverni mindenképpen termőtalajjal, komposzttal, mert a magas foszfortartalom perzselheti a növények gyökerét. Ugyanígy jártunk már nem érett sertéstrágyával is egyenesen az ólból “kitermelve”. Az erősebb állati trágyákkal legyünk óvatosak, érdemes akár előtte átkomposztálni a növényi részekkel és egyéb szerves komposztalapanyagokkal, mielőtt kijuttatjuk a területre.

Hígtrágyák: most igen divatosak

Mióta egyre több biogázüzem van az országban, azóta egyre gyakrabban lehet látni a nagyobb földterületekre is kijuttatva a hígtrágyát. A kellemetlen szaghoz ilyenkor egy igen erős, tömény keverék is társul rengeteg értékes összetevővel, mikroorganizmusok sokaságával.

Házikertben viszonylag ritkán lehet hozzájutni, már csak azért is, mert kis kiszerelésben alig kapni. Viszont aki ezzel az iránnyal kacérkodik, akkor rengeteg olyan kész, kis kiszerelésű, kannás keverék van, amivel már kisléptékben is lehet dolgozni.

Ezekben a keverékekben ugyanúgy benne vannak a jótékony baktériumok, enzimek, ásványi anyagok, egyéb hasznos elemek, amik miatt, ha ősszel juttatjuk ki tudatosan a talajba, akkor az jó megoldás lesz a következő évi termésmennyiség megalapozásához.

Kiemelt kép: Pexels

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Hangyák lepték el a veteményest? Ezeket próbálja ki!

2025. június 30. 08:10

A hangyák hasznosak is lehetnek, de ha elszaporodnak a veteményesben, komoly kárt okozhatnak. Így védekezhet természetesen ellenük!

Nem vész kárba: tippek a kerti felesleg feldolgozásához

2025. június 29. 13:10

Túl sok termett a kertben? Mutatjuk, hogyan őrizheti meg, dolgozhatja fel vagy cserélheti el a felesleget – ötletesen és kíméletesen.

Elszállhatnak a műtrágyaárak?

2024. október 17. 14:40

Nőnek az energiaárak, és emelkedik a karbamid világpiaci ára is. A közel-keleti háború hamarosan rányomhatja bélyegét a műtrágyapiacra.

Folyékony NPK és Turbó PK Akció!

2021. december 6. 08:37

Jobb, olcsóbb és csak egy permetező kell hozzá!

A karbamid felhasználása

2023. november 7. 14:10

Gyártjuk az ipar számára ragasztó alapanyagként, de a mezőgazdaság számára szakmailag nem ajánljuk!

Kell, hogy tudd a karbamidról!

2023. november 10. 10:10

Ez a legkörnyezetszennyezőbb műtrágya a gyártás és felhasználás során is! Vigyázz a környezetre és ne használj karbamidot!