Házikert

Így trágyázzunk ősszel!

Agrofórum Online

Ősszel a trágyázással teremtjük meg a következő évi sikerek alapjait. Pár gondolat következik az eredményes őszi trágyázáshoz.

A kertbe belefektetett munka mindig meghozza az eredményt hosszútávon. Akár a megfelelő termesztéstechnológia, a jó fajtaválasztás, ugyanúgy a tápanyagozás és annak utánpótlása is hozzájárul a következő év jó termésmennyiségéhez és -minőségéhez.

Szerves vagy szervetlen tápanyagozás a jó? Netán, a kész vagy a magunk által készített a jobb?

Ahány gazdálkodó, annyi válasz, és ahány kerttulajdonos, ugyanúgy annyi verzió számít jónak. A tápanyagozás kérdése ugyanúgy megosztja a kerttulajdonosokat, mint a vegyszerhasználat. Az viszont biztos, hogy sok esetben egy kész szervetlen, műtrágyából kevert lombtrágya nagyobb hatásfokkal bír, mint egy növényi levekből kevert. Ezt saját tapasztalataink is visszaigazolták, hogy gyors segélynek a már bolti készítmények hatásosabbak szoktak lenni hirtelen, mint amikor magunk erjesztjük a leveket és juttatjuk ki. Természetesen a jól kialakított porcsinkeserűfű leve, a csalánlé vagy más növényi levek is kifejtik a hatást, csak az esetek többségében lassabban, mint a “bolti” társaik.

Állati trágyák világa és a kiskerti felhasználás

A legtökéletesebb a mi tapasztalataink alapján az igazán érett istállótrágya, amit saját növényi alapú komposztunkkal keverünk össze, és úgy töltjük bele akár magaságyásokba, akár a fák köré, akár a veteményre, egyfajta mélymulcsos technikához hasonló vastagságban.

A legtökéletesebb a mi tapasztalataink alapján az igazán érett istállótrágya (fotó: Pexels)

Ha nincs vegyesen többféle állati trágyánk, csak például baromfitrágya, akkor azt érdemes keverni mindenképpen termőtalajjal, komposzttal, mert a magas foszfortartalom perzselheti a növények gyökerét. Ugyanígy jártunk már nem érett sertéstrágyával is egyenesen az ólból “kitermelve”. Az erősebb állati trágyákkal legyünk óvatosak, érdemes akár előtte átkomposztálni a növényi részekkel és egyéb szerves komposztalapanyagokkal, mielőtt kijuttatjuk a területre.

Hígtrágyák: most igen divatosak

Mióta egyre több biogázüzem van az országban, azóta egyre gyakrabban lehet látni a nagyobb földterületekre is kijuttatva a hígtrágyát. A kellemetlen szaghoz ilyenkor egy igen erős, tömény keverék is társul rengeteg értékes összetevővel, mikroorganizmusok sokaságával.

Házikertben viszonylag ritkán lehet hozzájutni, már csak azért is, mert kis kiszerelésben alig kapni. Viszont aki ezzel az iránnyal kacérkodik, akkor rengeteg olyan kész, kis kiszerelésű, kannás keverék van, amivel már kisléptékben is lehet dolgozni.

Ezekben a keverékekben ugyanúgy benne vannak a jótékony baktériumok, enzimek, ásványi anyagok, egyéb hasznos elemek, amik miatt, ha ősszel juttatjuk ki tudatosan a talajba, akkor az jó megoldás lesz a következő évi termésmennyiség megalapozásához.

Kiemelt kép: Pexels

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

A műtrágyaárak túl magasak a gazdálkodók számára

2023. november 3. 13:40

A műtrágyák ára alig változott, az áremelés kockázata azonban magas. Egyrészt a gázárak tovább emelkednek, másrészt a közel-keleti konfliktus a műtrágyaárakat is felhajthatja.

A mikrobák jelentik a műtrágya jövőjét?

2023. július 15. 16:10

A világ 200 milliárd dolláros műtrágya-ágazata folyamatosan növekszik. Az emberiségnek több élelmiszerre van szüksége, a mezőgazdasági termelőknek pedig műtrágyára, hogy ezt biztosítani tudják.

A megfelelő trágyázási stratégia kiválasztása mindig kihívást jelent – őszi búzánál is

2020. március 26. 10:56

Napjainkban a búzát takarmány-, liszt-, keményítő- és bioetanolgyártás céljából egyaránt termesztjük. A különböző felhasználási célú fajták minőségi paraméterei eltérőek. Annak érdekében, hogy ezeket a megkövetelt paramétereket elérjük, kiemelt figyelmet kell fordítanunk a nitrogén fejtrágyázások időzítésére és mennyiségére.

Hogyan trágyázzuk konténerben nevelt kerti dísznövényeinket?

2022. július 17. 04:37

A konténerben nevelt kerti dísznövényeim trágyázását hogyan oldhatom meg? Miként végezzem a tápoldatozást?