4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Házikert

Így ültessük ki a cserepes fenyőt, ha vége az ünnepeknek!

Agrofórum Online

A cserepes fenyő is hamarosan kikerül a lakásból, és van pár trükkje, hogy sikeresen begyökeresedjen a kertben!

A legutóbbi rádióműsoromban is pont erről beszélgettünk Danai Katával, hogy aki cserepes fenyőt vesz, az vajon hogyan és miként tudja majd kiültetni a kertbe, hiszen most olyan szép tavaszias idő van? Aki nem hallotta az adást, annak most itt is hozom a fontosabb ismérveket a garantálható sikerhez!

Fő a fokozatosság!

Fő a fokozatosság! Ott is ez volt az egyik vezérfonal, ami mentén elmagyaráztam, hogy miért és hogyan ültetjük ki a cserepes fenyőnket. Mivel be a lakásban sem úgy célszerű kerülnie, hogy a hideg kertészetből egyszer csak a 25 Celsius-fokos lakásba bevisszük a radiátor mellé, így a kiköltöztetése is hasonló elvek szerint kell történjen.

A teleltetendő mediterrán növényeknél is gyakran kihangsúlyozom, hogy bár a beköltöztetés viszonylag gyorsan szokott történni, a kiköltöztetésnél mindig legyünk türelmesek, és fő a fokozatosság. Mivel minden ilyen karakteres változás a növény számára sokként jelenik meg, és ez a cserepes fenyőnkre is igaz.

Először csak a hűvösebb helyiségbe vigyük át, ami lehet egy fűtetlen garázs vagy egy lépcsőház. Itt elkezd a növény hozzászokni a hidegebb “időjáráshoz”, majd ha van egy teleltetőnk, akkor havi egyszeri öntözés mellett célszerűen ott tartsuk a cserepes fenyőt a kiültetésig.

A fenyő kiültetésénél is fő a fokozatosság! (fotó: Pixabay)

Mi legyen kiültetéskor?

Kikültetést akkorra célszerű tervezni, ha a talaj már nem fagyos. Mivel a gyökeresedéshez ez is szükséges, így ezt célszerű megvárni.

A gyökerek pihenőidejüket töltik ilyenkor természetüknél fogva, így a kiültetés előtt pár héttel már célszerűen kezdjük el aktívabban öntözni a cserépben lakó fenyőt, hogy a gyökerek is elkezdjenek dolgozni most már aktívan.

Ezután szedjük ki a cserépből és nézzük át a gyökeret. A sokszor átiskolázott örökzöldeknél is gyakori, hogy a gyökerek körkörösen növekednek. A körkörös növekedést viszont megtartják a talajba kiültetés esetén is (ezt a Kertészeti Egyetemen egy időben vizsgálták is, mint jelenség) és ez a fa későbbi stabilitására lesz kihatással.

Mivel a cél az, hogy nagy és szétterülő gyökérrendszere legyen a majdani nagytermetű fenyőnek, így a gyökereket lazítsuk meg, lehetőség szerint kicsit terítsük is ki az ültetőgödörben, hogy módjuk legyen minél több helyen begyökeresedni a talajba.

Az ültetőgödör legyen legalább másfélszer akkora, mint maga az eredeti földlabda. Tegyünk bele lehetőség szerint vízmegkötő réteget, ami lehet szerves anyagban gazdag komposztos talajkeverék, érett marhatrágya is. Majd takarjuk vissza a gyökereket friss földkeverékkel, és alaposan öntözzük be, hogy a talaj tömörödjön, ne maradjon levegős a gyökerek körül. A begyökeresedésig gyakrabban öntözzük.

Honnan látjuk, hogy begyökeresedett?

Tavasszal a fenyők friss rügyeket hoznak, ez a begyökeresedésnek az egyik jellegzetessége, hogy elindul a hajtásnövekedés is. Ilyenkor még az első évben legyen nagyobb figyelmünk rá, öntözzük gyakrabban, mint általában az örökzöldeinket szoktuk.

Selyemakác: gyorsan növő, egzotikus díszfa látványos virágokkal

2025. február 22. 08:10

A selyemakác egzotikus megjelenésű lombhullató fa, amely napfénykedvelő, és egyre népszerűbb a mediterrán hangulatú kertekben.

Mire figyeljünk oda, ha átterveztetjük a kertet?

2025. február 22. 05:40

Akár a meglevő kertet szeretné átalakítani, akár egy teljesen új koncepciót kialakítani, a cikkben bemutatásra kerülő szempontok segítségével biztosíthatja, hogy az eredmény hosszútávú és kielégítő legyen.

Miért nem virágzik az orchidea? – Hibák és megoldások

2025. február 21. 14:40

Az orchidea virágzásának elmaradása sokszor apró, de könnyen orvosolható gondozási hibákra vezethető vissza.

Ha mindig üde növényekre vágyik, így öntözze őket!

2025. február 21. 08:10

Kiemelten fontos egy rendszeres és a növény igényeihez igazított öntözési rutin kialakítása, amely a napszakokat is figyelembe veszi.

Leperegnek a fenyő levelei, a törzsén kicsi, kerek lyukak vannak. Mi okozhatta ezeket a tüneteket?

2023. január 14. 04:36

Az egyik fenyőnkről szeptembertől elkezdtek leperegni levelei, mostanra a megküldött képeken látható mértékű lett a probléma. A törzsén, kérgén kicsi, kerek, fúrásszerű lyukak vannak. Azt szeretném kérdezni mi okozhatta ezt, mik a fa további esélyei, ki kell-e vágni?

Mi okozza nagyméretű, világos foltok kialakulását a paprikán?

2023. szeptember 3. 10:39

Segítségüket kérem a paprikabogyókon megjelent világos színű, nagyméretű foltokkal kapcsolatban! Eddig ilyen jelenséget nem tapasztaltam. Mi okozza a képeken látható tünetet a paprikán?

Jól fejlődik a búza és a repce is a szárazság ellenére

2020. április 8. 10:17

Jelenleg a legnagyobb kihívás az öntözéshez szükséges infrastruktúra kiépítése: a következő 20 évben komoly fejlesztések várhatók ezen a területen.

Megújult öntöződob és okos trágyakezelés

2020. január 31. 15:01

Könnyebben kezelhető lett a Bauer népszerű csévélődobos öntözője, és a jól ismert FAN szeparátorok is komplett felügyeleti rendszert kaptak.

Gépészet Videó