Házikert

Íme a leginkább szárazságtűrő növények!

Agrofórum Online

Mindenki olyan kertről álmodik, amiben nem kell dolgozni, nem kell öntözni, de mégis szép. Na, ilyen majdhogynem nem létezik, de azért léteznek olyan növények bőven, melyek szárazságtűrése még most is bizonyít ebben a kánikulában. Íme a legjobb szárazságtűrő növények.

Ha már itt tartunk: látni fogjuk a listát, a legszárazságtűrőbb növények közül jó néhány a vadnövények közé tartozik, vagy olyan extra módon széles tűrőképességűek, hogy valóban megoldást adhatnak a problémánkra.

Szárazságtűrő növények nézzük sorban!

Az egyik legszárazságtűrőbb és tényleg öntözés nélkül is kivadult, sárga virágú növény a parlagi ligetszépe. Nemesített változata a kerti ligetszépe (Oenothera biennis) is jeleskedik szárazságtűrésben.

A vadnövények sorát gazdagítja például a bodza (Sambucus nigra) is, melynek nemcsak a virágait szeretjük a szörp miatt, de bogyói is tele vannak értékes antioxidánsokkal. Nem keverendő össze a gyalogbodzával!

A trombitafolyondárt (Campsis radicans) vagy szereti valaki, vagy nem. Én a kettő között próbálok lavírozni, és bár csodálatosan szép virágtengerrel díszíti a kertet, tapasztalatok alapján nagyon gyorsan terjed és nehéz megállítani, ezért ritkán tervezek a kertekbe belőle.

Trombitafolyondár szárazságtűrő növények
Trombitafolyondár (fotó: Pixabay)

A tamariskát (Tamarix tetrandra) nem véletlenül ültetik autópályák mentén is, mert nagyon szívós, jól tűri az öntözésmentességet és a drasztikus visszametszést is. Így egy szép cserjével gazdagodhat a kert, ha a tamariskát választjuk.

Támfalak befuttatására a vadszőlő és a borostyán lesz az ideális, bár a borostyán sokkal jobban bírja a víznélküliséget, de a vadszőlő sokkal impozánsabb.

A pozsgások nyilván jó választások, csak figyeljünk oda, hogy olyan fajokat válogassunk össze, melyek nem inváziósak! Sokan ültetnek kaktuszféléket is a kertjükbe, de a medvetalpkaktusztól (Opuntia)  óvakodjunk, mert már sajnos természetvédelmi területeken is gyomosít. A porcsinka színes virágaival viszont egy nagyon jó alternatíva, még kövezett kertekbe is.

A menták, rozmaring, zsálya, citromfű: ezek mind nagyon jók szárazságtűrés tekintetében, hiszen kevés öntözéssel is szépen fejlődnek. Nagyon talajban sem válogatósak szerencsére, így az sem gond, ha netán gyenge talajba kerülnek.

Rég elfeledett növények is vannak

Régen nagy divatja volt, ma már egyre kevesebb helyen látni csicsókát (Helianthus tuberosus), pedig mennyei ízű, inulinban gazdag a gumója. Bár sokan nem bírják enni, mert eléggé “szeles” növény, puffaszt, de kiváló savanyúság is készíthető belőle és rendkívül igénytelen növény.

A listán szerepel sok régi, vidéki növény: lilaakác, mályvacserje, fanyarka, homoktövis, melyeket főleg a vidéki kertekben látni manapság is. De mivel tág tűrésűek, így városi kertekbe is beültethetők lennének! Próbáljuk meg bátran!

Kiemelt kép: Pixabay

Ettől lesz gyönyörű a szegfű: metszési tanácsok lépésről lépésre

2025. július 25. 16:10

A szegfű bőséges virágzásához elengedhetetlen a metszés. Mutatjuk, mikor és hogyan vágja vissza, hogy egész szezonban díszítsen!

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Melyek a bodza leggyakoribb növényvédelmi problémái?

2018. június 18. 13:44

Z. Áron kérdése: A kertembe szeretnék pár bodzabokrot ültetni. Milyen növényvédelmi problémákra számíthatok?

Kár volt ennyit telepíteni: alig van ára a bodzának

2018. június 25. 09:06

Bár csak augusztusban lesz a bodzaszüret, már most látszik, hogy sok jóra nem számíthatnak a termelők: az utóbbi évek nagy területű telepítéseinek termőre fordulásával a tavalyihoz hasonlóan idén is túltermelés és alacsony árak valószínűsíthetők.

Hogyan állunk ma a bodzával?

2019. október 1. 07:47

A bodzát sokan a magyar gyümölcstermesztés sikernövényeként tartják számon. A piaci kereslet növekedése és a növény viszonylag egyszerű termeszthetősége miatt az utóbbi időszakban sok új bodzaültetvény létesült. A legutóbbi években azonban már a túltermelés jelei mutatkoznak. A cikkben a bodzatermesztés jelenlegi helyzetét a termőterület, a költség-jövedelem viszonyok és a fajtahasználat tükrében elemzi a Szerző

Bodzatermesztés Magyarországon

2018. augusztus 7. 17:07

A bodza virágzatok és a termések egészségre gyakorolt pozitív hatását számos irodalom megemlíti. Az utóbbi pár évtizedben egyre nagyobb az élelmiszeripari kereslet a termései iránt, hiszen a gyümölcséből készült színanyagsűrítmény természetes színezékként szörpök, gyümölcslevek, üdítőitalok színjavítására használható.