32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Kiskerti teendők

A rózsa tavaszi növényvédelmi teendői

Agrofórum Online

Hazánkban a rózsa termesztésének meglehetősen nagy kultusza van. Értékes dísznövény, amely szinte minden kertben, vagy parkban megtalálható. Ugyanakkor ez a rendkívül dekoratív növényfaj meglehetősen „beteges”, mivel eléggé sok kórokozója és kártevője ismert.

Éppen ezért a növényvédelmét nem célszerű elhanyagolni, mivel egy száraz ágakkal, foltos levelekkel teli, vagy netán levelek nélküli, felkopaszodott rózsatő még akkor sem nyújt valami nagy esztétikai élményt, ha egyébként hoz is virágokat. A rózsák növényvédelmi szezonja tavasszal, gyakorlatilag ezekben a napokban a metszéssel indul.

A metszés mint növényvédelmi tevékenység

A rózsatövek metszése során alapvetően a száraz, már elhalt ágakat, hajtásokat kell minél tökéletesebben eltávolítani. Sokféle kórokozónak nyújthatnak ezek az elhalt részek búvóhelyet. Ilyen pl. a szürkepenész (Botrytis cinerea), vagy a rózsa fekete szárüszkösödése (Coniothyrium wernsdoffiae). Ha valamennyi elszáradt, már élettelen növényi részt eltávolítottuk, akkor jó eséllyel hatalmas fertőzési nyomástól mentesítettük növényeinket.

A rózsák metszésének időszaka éppen most kezdődik. Az előző évi hajtásokon a rügyek megduzzadása megbízhatóan jelzi, hogy megindult a növényben a nedvkeringés. Célszerű nem sokáig várni ilyenkor a metszés megindításával, hiszen a levágott, még zöld vesszőkön levő rügyekbe áramlott, a tél előtt a növényben elraktározott tápanyagok ezzel veszendőbe mennek.

Megduzzadt rügyek, itt a metszés ideje
Megduzzadt rügyek, itt a metszés ideje

Kései metszéssel a rózsatövek könnyedén „kivéreztethetőek”, az év során növekedésükben lemaradnak és virágokat is csak késve, kevesebbet és kisebbeket hoznak majd. Semmiképp se várjuk meg azt, hogy a rügyek fel is nyíljanak, mivel ettől az időponttól kezdve még több tápanyagot vonnak el a növénytől. Mivel mindig a hajtás felső részein levő rügyek indulnak meg elsőként, így a metszés időzítéséhez ezeket célszerű figyelni.

A metszés során lehet, hogy találunk leveleket is a rózsatöveken. Ez alapvetően a termesztett fajtától függ. Sok esetben ezek a levelek valamilyen kórokozóval, pl. tintafoltossággal, vagy más néven fekete foltossággal, csillagpenésszel fertőzöttek.

A tintafoltosság súlyos levélhullást is okozhat
A tintafoltosság súlyos levélhullást is okozhat

Ezt a Diplocarpon rosae nevű tömlősgomba idézi elő, amely meglehetősen gyakori a rózsákon. A leveleken levő nagy feketés színű, kerek foltok sem éppen szépek, de sokkal nagyobb problémát okoz az, hogy erős fertőzés esetén a rózsa akár az összes levelét lehullathatja, azaz felkopaszodik.

Aktuális teendők

Jelen időszakban mindenképpen fontos, hogy a rózsatövekről valamennyi, a betegség tüneteit mutató levelet távolítsuk el a metszés során. Ezt kiegészítendő a növények alól az összes lehullott levelet távolítsuk el.

Túlzott kihajtás, a metszés már megkésett
Túlzott kihajtás, a metszés már megkésett

A fertőzött levelek (és esetenként a fiatal hajtások) a betegség fertőzési forrásai. Ilyenkor, tavasszal viszont még nincs lehetősége a kórokozónak a fertőzésre (nincs lombozat és a hőmérséklet is túl hűvös a fertőzéshez), így a fertőzési források megszüntetésével jó eséllyel nem is lesz.

Felmerülhet a jogos kérdés: mi legyen a metszés maradékával, illetve a rózsatövek alól összegyűjtött szerves anyaggal?

Ezek igen nagy valószínűséggel tele vannak különféle kórokozókkal, amelyek jelentős része, mint pl. a tintafoltosság, nekrotróf életmódú kórokozók. Ez azt jelenti, hogy élő, zöld növényi részeket fertőznek ugyan, de szaporodásra csak elhalt növényi részeken képesek.

Tintafoltosság rózsa levelén
Tintafoltosság rózsa levelén

Gyakorlatilag a teljes metszési, talajfeltakarítási hulladékot nyugodtan fertőző anyagként kezelhetjük. Éppen ezért csak úgy rászórni a komposztra elég nagy felelőtlenség, mivel a különféle kórokozók, így a tintafoltosság spórái is könnyedén visszajuthatnak a rózsatövekre.

Amennyiben beássuk ezt a hulladékot a komposztba, úgy a fertőzési lehetőségnek véget vethetünk.

Célszerű a beásás előtt minél apróbb darabokra aprítani ezt az anyagot, hogy a komposztban élő szaprofág, azaz korhadékevő szervezetek minél hamarabb fel tudják dolgozni ezt a hulladékot.

Nyilvánvalóan a rózsa betegségei ellen lehet, sőt sok esetben kell is növényvédő szerekkel védekezni, de ez az időszak nem a permetezőgéppel, hanem a metszőollóval végzett növényvédelemről szól. Minél tökéletesebben távolítjuk el a különféle kórokozók fertőzési forrásait, annál könnyebb lesz a vegetációs időszakban a rózsák védelme.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Rebarbaraszürettől az eperszezonig: veteményeskerti teendők

2025. június 23. 05:40

Lássuk, milyen teendők várják most, a nyár elején a kertészkedőket a veteményeskertben!

Paradicsom locsolása nyáron: reggel vagy este jobb?

2025. június 18. 14:10

A nyári hőség próbára teszi a paradicsomot – nem mindegy, mikor kap vizet. De vajon reggel vagy este a jobb időpont?

10 centi alatt csípje le! - Így hoz több termést a paradicsom

2025. június 14. 13:10

A paradicsom kacsolása nélkül nincs bő termés: mutatjuk, mikor és hogyan távolítsa el a hajtásokat, hogy egészséges növényt neveljen!

Mit ronthattunk el, ha nem sikerült jól a védekezés a puszpángmoly ellen?

2023. szeptember 4. 12:40

Annak ellenére, hogy többször is permeteztem a puszpángot a lombot rágó hernyók ellen, nem sikerült teljesen kiirtanom. Mit ronthattam el?

Ezért igazi kincs az őszi málna

2024. október 22. 13:10

Az őszi málnák a napos, meleg helyeket kedvelik. A talaj legyen humuszban gazdag, pH-értéke 5,5 és 6 között.

A kajszi karcsú orsó kialakítása

2021. június 20. 06:17

Miután bevált és elterjedt az almásokban a karcsú orsó, más gyümölcsfajokra is igyekeztek adaptálni ezt a faalakot. A kajszifajták eléggé különböző növekedési jellegűek, már, ami a természetes elágazási szöget illeti, mert a „bokor” természet mindegyikre jellemző. Mindegyik fajtából megpróbálkozhatunk karcsú orsót kialakítani, de csak támrendszer mellett és gondos alakító metszéssel.

Hogyan kell metszeni a hibiszkuszt?

2024. február 27. 04:36

Segítségüket kérném hibiszkusszal kapcsolatos kérdésem megválaszolásában: hogyan kell metszeni ezt a növényt?