Kiskerti teendők

Hogyan ismerjük fel a fagykárokat a kertben?

Agrofórum Online

Sokan nem tudják, mi az a hőmérséklet, amely a kerti növényekre káros hatással lehet. Ahogy azt sem, hogy miként keletkezik a fagykár.

Vannak, akik tévesen úgy gondolják, hogy a fagykárok csak 0 °C alatt, vagyis kizárólag a kemény mínuszokban keletkeznek. Valójában már 4-5 °C alatt is súlyos károkat szenvedhetnek odakint a növények. Lássuk, melyek a fagykárok leggyakoribb és legkorábban jelentkező jelei!

A fagykárok első jelei:

  • A virágzás elmaradása (ez később terméskieséshez vezet)
  • Kártevő-fertőzések (az ellenállóképesség csökkenése miatt)
  • A fiatal rügyek és hajtások elfagyása
  • Torz növekedési formák kialakulása

Hogyan ismerhetjük fel a fagykárokat?

A kemény fagyok hatására jégkristályok keletkeznek a növények levelein és ágain. Ezek – ha nem is látjuk magát a folyamatot – szétroncsolják belül a növényi sejteket. Ennek következményei:

  • Megfonnyadt barnás-zöldes levelek és szárak
  • Lekonyuló, élettelen levelek (tömegesen)
  • A rügyek üvegessé és pépessé válnak, illetve elfolyósodnak
Megfagyott levelek
Megfagyott levelek (Forrás: Pixabay)

Mely kerti növények a legérzékenyebbek a fagyra?

A gyümölcsfák közül az alma-, cseresznye- és körtefák virágai a legérzékenyebbek. Ha megcsípi őket a fagy, az komoly terméskiesést okozhat.

A veteményesben érzékeny lehet a fagyra a paradicsom, az uborka, a tök és a paprika is. A paradicsom héja például keményebb lesz a fagytól és mattabb, sőt, a húsosabb példányok akár fel is repedezhetnek.

Emellett egyéb fafajok is érzékenyek lehetnek a fagyokra. Így a szelídgesztenye, a kőris, a diófa, a jegenyefenyő, a vörös bükk, illetve azok a mediterrán növények is, amelyeket télre beviszünk, mint például a leander és a dália.

Hogyan előzhetjük meg a fagykárokat?

Mivel manapság meglehetősen szélsőséges és kiszámíthatatlan az időjárás, igencsak nehéz megóvni a fiatal hajtásokat és növényeket a fagykároktól. Az alábbi lépések azonban segíthetnek a károk mérséklésében:

  • A cserepes növényeket vigye be a házba, és tegye őket olyan helyre, ahol 5–7 °C közötti hőmérséklet uralkodik és ahol a növények elegendő fényhez jutnak. Ha túl melegbe (a lakásba) viszi őket, az erőteljes hajtásnövekedéshez vezethet, aminek nem most van itt az ideje. Öntözze a növényeket mérsékelten. Amikor újra kiteszi őket az erkélyre vagy a teraszra, akkor takarja be a gyökereiket, hogy megvédje a hidegtől.
  • A kiskerti zöldségek (pl. uborka, paradicsom, paprika) csírázási hőmérsékletét nappal és éjjel is fenn kell tartani. Különben fejlődési problémák léphetnek fel. Egy fűtött üvegház lenne a tökéletes megoldás, ahol előneveli a növényeket. Ha ez nem megoldható, akkor próbálja meg szalmával vagy takarófóliával beborítani őket a fagyok ellen.
  • A kerti növényeket takarja le szalmával, takarófóliával vagy fenyőgallyakkal. Ezek akár több rétegben is alkalmazhatók, hogy nagyobb védelmet nyújtsanak. Vigyázzon, hogy a takaróanyag ne legyen túl nehéz. Lazán borítsa be a növényeket, hogy a hajtásokat ne törje le, és legyen elég helyük a növekedéshez is.
  • Az érzékenyebb fák törzsét tekerje be szalmával vagy takarófóliával, hogy megakadályozza a hőmérséklet-ingadozás okozta kéregrepedéseket, amelyek fogékonnyá teszik a fát a kártevőkkel és gombás fertőzésekkel szemben. A fagyveszély megszűnésével a sérült felületeket meszes festékkel kezelheti.
  • A bokrokat és bogyós növényeket borítsa be takarófóliával, hogy megakadályozza a fagyás miatti terméskiesést.
  • Az örökzöld növényeket árnyékoló hálóval kell letakarni, hogy megvédje őket a napfénytől, amely kiszáríthatja a lombozatukat. A fagy elmúltával a babérmeggyet, olajbogyót és a berkenyét újra el lehet kezdeni öntözni.

Szerelemvirág: ezért kerüljük az átültetését!

2025. február 7. 09:40

Bár félárnyékban is megél, a legjobban napos helyen fejlődik, és annál több virágot hoz, minél több napfényt kap.

Februári teendők a kertben

2025. február 6. 13:10

A fákat, sövényeket és a cserjéket a madarak védelme érdekében csak február végéig szabad jelentősen megmetszeni.

Csíráztatás és palántanevelés télen

2025. február 4. 13:10

A téli magvetés lehetőséget ad arra, hogy korán kezdjük el a kertészeti szezont, így már tavaszra erős és egészséges palántákkal gazdagíthatjuk a kertünket.

Magánszféra a kertben? Ezeket ültessük mindenképpen!

2025. február 4. 05:40

Aki kicsit jártas a kerttervezés vagy kertépítés területén, az tudja, hogy elég csak pár trükk és máris sokat lehet dobni a kert hangulatán.

Légkeverő ventilátor a fagyok, öntözés és párásítás az aszály ellen a Simon Gyümölcsültetvényben

2019. június 12. 07:23

Miközben április utolsó napjaiban a Heves megyei Csány határában, Sasteleken fekvő gyümölcsültetvényben növényvédelmi beavatkozások folytak, addig működött az öntözőrendszer is a cseresznyefák tövében.

Fagykár veszélyeztetheti a francia termést

2022. november 10. 07:37

A 2023-as aratásra szánt búza és őszi árpa termésének fejlődése körülbelül egy héttel megelőzi az ötéves átlagot Franciaországban.

Április közepéig jelenthető be a téli fagykár

2018. március 20. 11:00

A 2018-as kárenyhítési évre április 15-ig jelenthető be a téli fagykár.

Fagyok és aszály! Elkéstem a biztosítással?

2020. április 27. 08:52

Az idén még nagyobb jelentősége lesz annak, hogy biztosítsuk növényeinket valamilyen formában, mert a fagyok és az aszály már most jól láthatóan visszafordíthatatlan károkat okoz az ország teljes területén.