Kiskerti teendők

Hogyan zajlik a téli komposztálás?

Agrofórum Online

A téli komposztálás hasonló a melegebb hónapokban végzett folyamathoz, de néhány tényezőt figyelembe kell venni a hideg időjárás miatt. Az alábbiakban összefoglalom a téli komposztálás legfontosabb lépéseit.

A komposztáló helyének védelme

  • Hőszigetelés: Télen a komposztálódás lassabb, mert a hideg lelassítja a mikroorganizmusok működését. Érdemes a komposztálót hőszigetelni, például szalmával, kartonlapokkal vagy más természetes anyagokkal.
  • Szélvédett hely: Helyezzük a komposztálót szélvédett területre, hogy csökkentsük a hőveszteséget!

A rétegezés és az anyagok aránya télen is fontos

Nitrogénben gazdag zöld anyagok: (pl. konyhai hulladék, gyümölcshéj, zöldségek, kávézacc) szükségesek a mikroorganizmusok aktivitásának fenntartásához. Szénben gazdag barna anyagok: (pl. száraz levelek, faforgács, papír) segítenek az optimális nedvességtartalom és levegőzés fenntartásában.

Rétegezzük felváltva a zöld és barna anyagokat, hogy a bomlási folyamat egyenletes maradjon!

Nedvességtartalom figyelése, mert a komposztnak télen sem jó, ha kiszárad

Télen nehezebb fenntartani a megfelelő nedvességtartalmat, mert a víz megfagyhat. Ügyeljünk arra, hogy ne legyen túl száraz vagy túl nedves a komposzt! Ha szükséges, adjunk hozzá egy kevés vizet, de csak akkor, ha nem fagy meg!

Levegőztetéstre is szükség lehet, ha meleg a tél

Fordítsuk át a komposztot időnként, hogy elegendő oxigén jusson a bomlási folyamathoz! Ez segít elkerülni az anaerob (bűzös) körülmények kialakulását.

Zöldségek hulladéka a komposzton
Zöldségek hulladéka a komposzton (fotó: Pixabay)

A komposzt melegen tartása is feladat

Nagyobb kupac: Egy nagyobb komposztkupac jobban tartja a meleget, mivel a belsejében a mikroorganizmusok tevékenysége hőt termel. A bomlási folyamatokhoz viszont melegebbre van szükség.

Takarással segített szigetelés: Fedhetjük a komposzt tetejét egy réteg földdel, szalmával vagy fóliával, hogy bent tartsuk a hőt!

Konyhai hulladék előkészítése

A télen keletkező konyhai hulladékot aprítsuk fel, hogy gyorsabban bomoljon le! Ha a komposztáló túl fagyos, tárolhatjuk a hulladékot vödrökben vagy fedett helyen, amíg az idő melegebbé válik.

Türelmes hozzáállás

  • Télen a komposztálás lassabb folyamat, a mikroorganizmusok aktivitása a hőmérséklettel párhuzamosan csökken, de amint a tavasz beköszönt, a folyamat újra felgyorsul.

Ezekkel az intézkedésekkel egész évben fenntarthatjuk a komposztálást, és biztosíthatjuk, hogy tavasszal kiváló minőségű komposztot kapjunk.

Bokashi komposztáló lakáskertészeknek

Mióta feltalálták a lakásban komposztálást, azóta nálunk is nagyon keresik a gilisztakomposztálókat. A gilisztakomposztálókkal szagmentesen lehet akár a lakásban is komposztálni, így egy kicsi zöldhulladék sem megy kárba, ami a lakásban termelődik.

Vadmurok a kertben: hasznos és mutatós növény

2025. április 3. 11:10

A vadmurok nemcsak a természetes élőhelyeken, hanem a kertekben is számos ökológiai és gyakorlati előnnyel jár.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben!

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Bokashi komposztáló – Komposztálás 5 egyszerű lépésben

2022. szeptember 10. 06:34

Hogyan készül a Bokashi komposzt, és miért hatékonyabb ez a megoldás, mint a többi komposztálási módszer?

Mit tegyünk a házikerti fák lehulló lombjával?

2023. november 16. 11:10

Mit tegyek/tehetek a gyümölcsfák, díszfák lehulló lombjával a házikertben?

A metrafenon hatása a csiperketermesztésben megjelenő gomba kórokozókra

2020. május 29. 04:36

Magyarországon a legnagyobb mennyiségben csiperkegombát fogyasztunk, aminek nagy előnye, hogy nem szezonális termék, termesztése az év 12 hónapjában folyamatosan zajlik. Ez a termesztési mód azonban kedvez a gomba károsítóinak a felszaporodásban.

Hogyan használjuk a komposztot a kertben tavasszal?

2023. április 3. 05:38

Az a tapasztalatom, hogy sokan nem tudják a komposztot igazán jól használni. Nézzük sorra, mire is jó a komposzt, és hogyan célszerű alkalmazni!