Kiskerti teendők

Itt az idő a magvetésre!

Agrofórum Online

Márciusban a tavasz első jelei mutatkoznak, így kiváló alkalom indulni a vetéssel, akár közvetlenül a szabadföldön, akár beltéri elővetéssel, amit később a kertbe átültetünk. Fontos azonban figyelembe venni a helyi időjárási viszonyokat, hiszen a fagyveszély még fennállhat néhány régióban március végéig, de akár május közepéig is!

Mit vethetünk márciusban?

Zöldségek közül igen sokféle bekerülhet már a veteményesbe

Az alábbi zöldségeket elsősorban helyrevetéssel vessük, nem indokolt palántát nevelni belőlük.

  • Spenót: Hidegtűrő és gyorsan csírázó, ideális a korai tavaszra.
  • Répa: A hűvösebb idő ellenére is jól fejlődik, de a sima növekedés érdekében laza talajt igényel.
  • Petrezselyem: Bár csírázása lassú, hidegtűrő, így jól indulhat márciusban.
  • Cékla: Korai vetésként is megpróbálható, különösen a fagyveszély elmúltával.
  • Borsó: Bizonyos borsófajták esetében márciusban is elkezdhető a vetés, de ügyeljünk a megfelelő hőmérsékletre!

Fűszernövények egy része is már mehet a kertbe!

  • Kapor: Elővetéssel márciusban is megindítható, majd a melegebb időben átültethető.
  • Kömény: Korai elővetésre alkalmas, bár a hűvösebb időszakban némi védelemre lehet szükség.
  • Menta: Bár általában a melegebb időt kedveli, elővetését márciusban is el lehet kezdeni, majd később a kertbe helyezni. Dugványozásra viszont minden olyan időszak jó, amikor nem fagyott már a talaj.
A március már ideális időszak lehet a vetés megkezdésére
A március már ideális időszak lehet a vetés megkezdésére (fotó: Pixabay)

Virágok egy része palántaneveléssel, egy része akár helyrevetéssel is mehet

  • Beltéri elővetéssel indítható egynyári virágok: Például a petúnia, lobélia vagy mályva, amelyek melegebb időben átültethetők a kertbe. Ezek főleg melegigényesek és elhúzódóan kelnek, így a lakásban eredményesebben nevelhetjük meg tavasz idején, mintha rögtön a helyére vetnénk.
  • Évelők: Bizonyos évelő növények elővetése is megkezdhető beltéren, majd a tavasz előrehaladtával kiültethetők. Ilyenek a bíbor kasvirágok, a kúpvirágok is például, de a szarkalábak esetén is jobban járunk a beltéri előneveléssel magról, majd aztán kiültetve.

Általános tanácsok, amiket érdemes megfogadni

Talaj előkészítése: A laza, jól drénezett talaj elengedhetetlen a magok egészséges csírázásához. Ha szükséges, gazdagítsuk komposzttal vagy egyéb szerves anyagokkal! Minél porhanyósabb a magvetéskor a talaj, annál jobb lesz a kelési arány is.

Öntözés: Ügyeljünk a megfelelő nedvességtartalomra, de kerüljük a túlöntözést, ami károsíthatja a csírázó magokat! Bármennyire is furcsa télen, tavasz elején öntözni, ha nagyon száraz az időszak, akkor bizony időnként napközben – amikor nincs fagy -, akkor öntözzünk!

Fagyvédelem: Ha az éjszakai hőmérséklet még fagyveszélyes, fontoljuk meg a beltéri elővetést vagy ideiglenes fagyvédő burkolatok használatát! Fagyvédelemre ideális a fátyolfólia, melyre ha vigyázunk, akkor több évig újrahasználható.

Március tehát ideális időszak a vetés megkezdésére, ha a növények igényeit és a helyi időjárási körülményeket szem előtt tartjuk. Így már a tavasz folyamán egészséges, erős palánták növekedését tehetjük lehetővé.

Kiemelt kép: Pixabay

Babérmeggy szaporítása otthon: 4 hatékony módszer

2025. április 6. 11:10

Érdemes megismerkednie a babérmeggy dugványozásának lépéseivel, hiszen ezzel a módszerrel könnyedén és sikeresen szaporíthatja növényeit saját kertjében.

Gyömbértermesztés otthon: így kezdje el áprilisban!

2025. április 4. 13:10

Április kiváló időszak arra, hogy megkezdje a gyömbér termesztését cserépben, mivel ilyenkor már biztosíthatók a számára ideális körülmények.

Vadmurok a kertben: hasznos és mutatós növény

2025. április 3. 11:10

A vadmurok nemcsak a természetes élőhelyeken, hanem a kertekben is számos ökológiai és gyakorlati előnnyel jár.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben!

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Zöldségnövények mikroelemhiány-érzékenysége I.

2021. október 27. 04:36

Az úgynevezett makroelemek (nitrogén, foszfor, kálium, kalcium, kén, magnézium, szilícium stb.), 1-0,01%-ban alkotják a szárazanyagot, míg a mikroelemek csak nyomokban fordulnak elő, innen az egyik elnevezésük is: nyomelemek.

Lépéselőnyben lehetnek a magyar zöldségtermelők

2023. április 4. 13:54

Kitörési lehetőséget kapnak a magyar zöldségek az extrém időjárási körülmények, az energia- és az inputanyagárak emelkedése miatt átrendeződő piacon – derül ki az 500 szentesi termelőt tömörítő DélKerTÉSZ összefoglalójából.

Hogyan építsünk melegházat a zöldségeink számára?

2022. augusztus 25. 07:36

Ha szeretne egész évben zöldségeket termeszteni, de nem tudja, hogy fogjon hozzá, van egy jó hírünk: a melegházas növénytermesztést egyenesen Önnek találták ki.

Ez a kártevő komoly kihívást jelent a paprikatermesztőknek

2023. január 19. 13:43

Az észak-európai paprikatermesztőknek ébernek kell maradniuk egy potenciálisan káros új tripsz kártevő faj, a Thrips parvispinus miatt.