Kiskerti teendők

Kora tavaszi metszés: mihez ne nyúljunk még?

Agrofórum Online

A tavaszi metszés sok kerti növény fejlődéséhez elengedhetetlen, azonban vannak olyan dísznövények és gyümölcsök, amelyeknek kifejezetten ártalmas lehet.

Ha rosszkor metszünk, azzal csökkenthetjük a virágzást, kórokozóknak nyithatunk utat, vagy akár a növény legyengülését is okozhatjuk. Nézzük meg, mely növényeket kell elkerülni a tavaszi metszés során!

Tavasszal virágzó cserjék és díszfák

Ezek a növények az előző évben kifejlődött hajtásokon hozzák virágaikat, ezért ha tavasszal metsszük őket, eltávolítjuk a virágzásra kész bimbókat. Az ilyen növényeket a virágzás után érdemes metszeni. Ilyen növény például az orgona, az aranyvessző vagy a hortenzia.

Nedvet eresztő fák és cserjék

Ezek a növények a tavaszi nedvkeringés megindulásakor sok nedvet veszítenek a metszési sebeken keresztül. Ez legyengítheti őket, és fogékonyabbá teheti a betegségekre. Ezeket a fákat és cserjéket késő nyáron vagy kora ősszel érdemes metszeni, amikor a nedvkeringés lelassul. Például a nyírfát, a diófát és a gesztenyefát.

Fenyőfélék és örökzöldek

A legtöbb örökzöld nem igényel rendszeres metszést, és ha tavasszal visszavágjuk őket, azzal csökkenthetjük az új hajtások képződését. A radikális metszés pedig kárt tehet bennük, hiszen sok fenyő nem képes a visszavágott ágrészekből új hajtásokat hozni. Az örökzöldek metszésére legjobb időszak a késő nyár vagy kora ősz.

Bogyósok

Bár sok bogyós gyümölcsöt hozó növény jól tűri a tavaszi metszést, vannak olyanok, amelyek esetében nem ajánlott ilyenkor metszeni. Egyes fajtáknál a virágzat már az előző évi hajtásokon kialakul, így a metszéssel csökkentjük a termésmennyiséget.

Az ősszel termő málnafajtákat csak tél végén kell metszeni. A túl erős tavaszi metszés csökkentheti a ribizli termését is. Az áfonyát a tavaszi metszés szintén visszafoghatja a bogyók fejlődésében.

Érzékeny növények

Bizonyos növények kérge érzékeny a sérülésekre, amelyek tavasszal könnyen fertőződhetnek. Ha ezeket ilyenkor metszik, az növeli a kórokozók bejutásának esélyét. Ilyen a cseresznyefa, a meggyfa, a barackfa vagy a bükk.

Így hozza ki a legtöbbet a tavaszi százszorszépből!

2025. április 9. 13:10

A százszorszép világszerte ismert, kedvelt évelő növény, amely egyszerű szépségével és strapabíró természetével gyorsan a kertbarátok szívébe lopja magát.

Babérmeggy szaporítása otthon: 4 hatékony módszer

2025. április 6. 11:10

Érdemes megismerkednie a babérmeggy dugványozásának lépéseivel, hiszen ezzel a módszerrel könnyedén és sikeresen szaporíthatja növényeit saját kertjében.

Gyömbértermesztés otthon: így kezdje el áprilisban!

2025. április 4. 13:10

Április kiváló időszak arra, hogy megkezdje a gyömbér termesztését cserépben, mivel ilyenkor már biztosíthatók a számára ideális körülmények.

Vadmurok a kertben: hasznos és mutatós növény

2025. április 3. 11:10

A vadmurok nemcsak a természetes élőhelyeken, hanem a kertekben is számos ökológiai és gyakorlati előnnyel jár.

Mit tehetünk az egészséges mogyorótermésért?

2019. szeptember 5. 04:36

F. Mihály kérdése: Mogyoróbokrom évek óta csak romlott mogyorót ad, többnyire már nyáron lehullanak a beteg termések. Mit tegyek, hogy egészséges mogyorót tudjak a következő évben betakarítani?

Jó tanácsok a metszéshez

2025. március 18. 16:30

A metszések zöme már befejeződött, de vannak olyan kultúrnövényeink, amelyek koronaalakítása hátra van. Többek között ezzel kapcsolatban néhány támogató tanácsot sikerült ellesnünk a metszési szakértőtől.

Szedjünk sok fűszernövényt és tároljuk be télire!

2023. augusztus 5. 09:44

Nézzük most sorra a nyári fűszernövényes munkákat a kertben!

Metszés tavasztól télig II. rész – mit metsszünk tavasszal?

2019. április 17. 06:31

Az idő felmelegedésével és a nappalok hosszabbodásával a kerti munkák száma és időigénye is sokszorosára nő. Már februárban megkezdhettük egyes növényeink idei metszését. Ebben a cikkben sorra vesszük, melyek azok a kertlakók, akiknek a metszését a tavaszi hónapokra kell időzítenünk.