Házikert

Mi a Manó paradicsom? – Ami tényleg kicsi marad

Agrofórum Online

A közelmúltban szembesült egyik olvasóm vele: a Manó bizony ilyen kicsi marad. Érdemes a paradicsomfajtákkal tisztába lenni még az ültetés előtt.

Kezdő hobbikertészek gyakori hibája, hogy azért lesz sikertelen egy veteményezős évük, mert nem jól választottak zöldségfajtákat, és így bár gondozták a növényt, az alig vitte valamire kiskerti szinten.

Kis paradicsom rajongóinak

A Manó paradicsom az egyik olyan igazán kicsire növő fajta, mely inkább a balkonparadicsom nevet érdemelheti ki, mert balkonládába való. Nemrég hívott egy olvasó, hogy mit csináljon a paradicsommal, mert olyan „pici”. Mikor kérdeztem, hogy milyen fajta, azt mondja Manó. Mondom oké, akkor ez a kicsi paradicsom rendben is van!

Elvitatkoztunk ezen egy darabig, de a végén csak elhitte, hogy akárhogy metszi, lecsipegeti róla a kis paradicsomokat és bármit tápanyagoz: nem lesz nagyobb. Legalábbis sokkal nem.

manó paradicsom
Érdemes a paradicsomfajtákkal tisztába lenni még az ültetés előtt (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/tanyer-egeszseges-paradicsom-gyumolcsok-96616/)

Milyen a Manó paradicsom?

A Manó fajta egy korai érésű, determinált növekedésű, igen kis méretű fajta. Mind a bogyója kicsi (50 g körüli), mind az egész növény habitusa, termete.

A determinált növekedése azt jelenti, hogy eléri azt a méretet, ami maximum 30-40 cm magasság, és megáll a növekedésben. Ezért kiváló balkonládás beültetéseknél, mert kis helyen elfér.

Mérete ellenére igényli a rendszeres tápanyagozást és a kiegyenlített vízmennyiséget. Egy könnyen termeszthető paradicsomfajta, nevéből is következik népszerűsége.

Pont amiatt, hogy cserépben érdemes nevelni, így kártevői és kórokozói is alig lesznek. Ha szabadban vagy kiültetve neveljük: onnantól már ugyanaz igaz rá, mint a többi paradicsomra, már ami a növényvédelmet illeti.

Kiknek ajánlott?

Kisgyerekes családoknak mindenképpen ajánlott, hiszen bogyói pont a kis manókezekbe valók. De balkontulajdonosoknak és konyhaablakban kertészkedőknek is a kedvelt fajtája lehet.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Dieffenbachia gondozása: így marad egészséges a buzogányvirág

2025. május 16. 13:10

A Dieffenbachia a Dél-Amerikai vidékekről származó, feltűnő megjelenésű szobanövény, amely leginkább nagyméretű, mintázott leveleivel hívja fel magára a figyelmet.

Lejár a zöldség-gyümölcs termelői csoportok kérelembenyújtási időszaka

2018. március 21. 10:52

Március 31-én lejár a zöldség-gyümölcs termelői csoportok II. féléves/éves működési- és beruházási támogatása iránti kérelmek benyújtási időszaka.

Erről ismerhető fel a napégés, és így védekezhetünk ellene

2023. szeptember 19. 17:10

Sajnos a károsan erős napsugárzás idén sem kímélte a növényeket, a perzselési tünetek a szőlőn, a gyümölcsféléken, a zöldségeken, de még a dísznövényeken is mutatkoztak, az ebből eredő károk az árutermelő gazdaságokat, kisüzemeket és hobbikertészeteket egyaránt sújtották.

Letermett gombaföldek hasznosítása zöldségnövényekkel

2023. november 10. 11:10

A zöldségfélék általában a talaj szerkezetével szemben magasabb igényeket támasztanak, mint a szántóföldi növények. Ideálisnak tekinthetők a középkötött, mélyrétegű, jó szerkezetű és vízgazdálkodású, morzsalékos, humuszban és könnyen felvehető tápanyagokban gazdag talajok.

Véghajrá a befőzésben: ezeket még el lehet rakni télire

2023. október 4. 05:40

Nézzük most sorban, mely zöldségeket és gyümölcsöket lehet még ősszel befőzni és télire eltárolni!