Házikert

Miből készíthetünk kiváló mulcsot?

Agrofórum Online

A kertben "ezernyi és egy" olyan szerves hulladék keletkezik, mely kiváló mulcskészítésre. Bármennyire hihetetlen, van a fenyőkérgen túl is élet, sőt! Sokkal érdekesebb és olcsóbb megoldásokkal is mulcsozhatunk, ha nem vagyunk restek egy kicsit átszervezni a kerti folyamatokat.

A kerti mulcsozásról sosem lehet eleget beszélni. Nemcsak a kert mikroklímájában van hatalmas szerepe a mulcsozásnak, de a járófelületek és a gyomlálásmentesség alapját is adják a jól mulcsozott felületek.

A legtöbben mulcsnak a fenyőkérget használják, ez terjedt el a köztudatban, és valahol ez a “lusta kertészek” egyik megoldása, mivel pluszmunka nélkül megvehető zsákosan, és már kész is van. De mi van akkor, ha nem akarunk, vagy nincs miből vásárolni rengeteg fenyőkérget a kertbe, de mulcsoznánk?

Lombtól kezdve az ágaprítékig

Az őszi lombot, ha hagyjuk megszáradni a talajon, már az önmagába véve egy takarást biztosít a kertben. A talajlakó és korhadékon élő kis élőlények fel fogják használni, be fogják húzni a talaj rétegeibe és értékes humuszt fognak belőle előállítani. Így az olyan területeken, ahol nem zavaró a lehullott lomb, ott nem is érdemes összegyűjteni, mert így lesz igazán gazdag a kertünk is!

Ha viszont a lehullott és megszáradt lombot nem akarjuk ott használni, ahova lehullott, akkor még mindig bedarálható vagy bekomposztálható.

Egy mulcsozó, szecskázó vagy ágdaráló gép kiválóan felaprítja a megszáradt lombot is ugyanúgy, ahogy a gallyakat.

Egy mulcsozó, szecskázó vagy ágdaráló gép kiválóan felaprítja a megszáradt lombot és gallyakat (fotó: https://pixabay.com/hu/photos/faforgács-tájkép-faipari-természet-979668/)

Metszés után rengeteg ág, gally keletkezhet egy kertben. Ezeket hordjuk össze halomba, és ha megszáradtak, akkor érdemes őket ledarálni. Darálás előtt persze nézzük meg, hogy egy süncsalád nem költözött-e be alá, mert akkor viszont nem célszerű a halmot megszüntetni.

Miért várjunk az ágdarálással?

Felmerülhet a kérdés, miért hagyjuk száradni kicsit a gallyakat a darálás előtt: a válasz egyszerű. A nem professzionális ágdarálók hamar begyűrhetik a késekre az erős és nedvdús növényi részeket, ami miatt a daráló megakad és szedhetjük szét. A kicsit szikkadt, vagy már megszáradt gallyakat sokkal könnyebben le tudjuk darálni.

Azért látjuk az utak mentén, hogy szinte metszés után darálják is be a gallyakat, mert sokkal nagyobb teljesítményű darálókkal dolgoznak, mint az egy általános házikertben szokásos, és a nagyobb gép jobban bírja a “gyűrődést”.

Mi lehet mulcs a kertben még?

A lehullott leveleket és levágott gallyakat már említettem, de ide tartozik a levágott fűnyesedék, a szalma, a nem magbament széna is például.

Ősszel, ha nem komposztálni akarunk, hanem a veteményből kijövő szárakból is mulcsoznánk, akkor itt is érdemes lehet bedarálni vagy metszőollóval apróbb darabokra vágni a vastagabb hajtásokat és azt leszórni a sorok közé vagy a járófelületekre.

Ne dobja ki! A kávézacc aranyat ér a kertben

2025. július 4. 08:10

A kávézacc nem szemét, hanem kerti arany: komposztként, talajjavítóként és természetes kártevőriasztóként is bevethető.

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Csernozjom talajok bemutatása I.: öntés és kilúgzott csernozjom

2021. november 3. 05:36

Most a csernozjom talajtípus kategóriába tartozó két altípus kerül bemutatásra, az öntés és a kilúgzott csenozjom talajok.

Palántanevelésben nélkülözhetetlenek a tőzegek

2020. január 24. 04:36

Palántanevelésre számos mesterséges és természetes, szerves és szervetlen anyagot használnak a világon, de a szaporítóföldeknek döntő többsége tőzeg vagy tőzegből készült földkeverék.

A humuszképződés folyamata és jelentősége

A humusz a talaj egy sajátos és igen fontos alkotórésze. A humuszvegyületek talajspecifikusak, miszerint 85-90%-ban csak a talajban fordulnak elő. Tulajdonképpen a talajba jutott szerves anyagok azon része, ami már átesett a humifikáció folyamatán. Ehhez a folyamathoz viszont elengedhetetlen a talajlakó mikroorganizmusok tevékenysége.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.