Növénytermesztés
Növénytermesztés

Vertikális farmok lehetnek az emberiség megmentői

Vertikális farmok lehetnek az emberiség megmentői

Agrofórum Online

Mindenki tapasztalja az éghajlatváltozás hatásait, a nyári hőhullámok mindenkit megviselnek. Nem csak az embereket és az állatokat, de a növényeket is, a klímaváltozás miatt a növénytermesztés egyre nagyobb kihívássá válik. A szárazság és a magas hőmérséklet miatti terméskiesés mellett a helyhiánnyal is meg kell küzdeni, a két problémára egyszerre nyújthat megoldást az úgynevezett vertikális növénytermesztés, melynek segítségével akár a felhőkarcolók oldalán is ki lehet alakítani komplett veteményeseket.

Unalmas és elcsépelt témák manapság a népességszám drasztikus emelkedése, a klímaváltozás és a növénytermesztésre használható földterületek csökkenése, pedig ezek valóban komoly nehézségeket okoznak az agráriumnak. A termőterületek mérete korlátozott, egy idő után már nem lehet új területeket gazdaságosan termesztés alá vonni, a népesség viszont csak növekszik és növekszik. Egységnyi helyen az eddigiektől több növényt megtermelni nem egyszerű feladat, főleg akkor, ha az éghajlatváltozás is plusz nehezítő tényezőként leselkedik a gazdálkodókra.

Zöld felületek az épületek külső oldalán

A megoldás onnan jön, ahonnan sokan nem is várnák, mégpedig a városok magasra törő épületeiből. Az emeletes épületekben létrehozott vertikális gazdaságok segítségével környezetbarát módon lehet megoldani a folyamatosan emelkedő népesség táplálását világszerte. Ezek a felfelé terjeszkedő gazdaságok az épületeken belül folyamatosan kontrollált klímával rendelkeznek, így az éghajlatváltozás nem veszélyezteti az ilyen körülmények között nevelt növényeket. További előny, hogy amennyiben nem kerülnek be kártevők és kórokozók a zárt rendszerbe, úgy a növényvédelmi költségek is minimálisra csökkennek. A szállítási költségek is megspórolhatóak, ugyanis a növények ilyen formában szinte a felhasználás pontos helyén teremnek meg, nem száz, vagy olykor ezer kilométerrel odébb.

A növényeket termőtalaj nélküli, úgynevezett hidropóniás rendszerek segítségével termesztik, a napfényt pedig ledes világítótestek szimulálják, már-már tökéletesen. A termesztés szinte száz százalékban automatizált, a növényeknek otthonul szolgáló medencék forgó állványokon vannak elhelyezve, melyek rendszeres időközönként forognak, így minden növényt egyformán ér a mesterséges napfény. A vízben pedig a tápanyagok egyenlő eloszlását folyamatosan működő szivattyúk biztosítják.

Hidropóniás rendszer

A vertikális farmokon sikeresen termeszthetőek a levélzöldségek (például saláta és spenót), de paradicsomot, paprikát és epret is könnyűszerrel lehet termeszteni ilyen körülmények között. Ezzel az innovációval kisebb területen nagyobb mennyiségű zöldséget és gyümölcsöt lehet termeszteni, ezzel biztonságosabbá és egyszerűbbé válhat a növekvő népesség élelmiszerrel történő ellátása. Emellett akár dekorációnak is kiválóak lehetnek a vertikális farmok, ugyanis emeletes épületek külső oldalán is létrehozhatóak hasonló rendszerek, ezzel hatalmas zöld felületeket lehet teremteni a városokon belül.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dél-Ukrajna titkos kertje: üvegházi csoda csemegekukoricával!

2024. március 28. 10:10

Ukrajna déli részén a termelők azon fáradoznak, hogy újabb „csodát” hozzanak létre, munkájuknak köszönhetően a csemegekukorica életre kelt az üvegházak melegében, és ha minden jól megy, hamarosan megjelenik az asztalokon is.

RAPOOL: a repce a hivatásunk, már 50 éve

2024. március 27. 10:10

A bólyi RAPOOL Repce Akadémia nyitotta meg a jubileumi esztendőt, amikor a vállalat azt ünnepli, hogy immár öt évtizede látja el a termelőket kiemelkedő minőségű repcehibridekkel.

Nemcsak hálóval vagy fóliával lehet már bálát kötözni, csomagolni

2024. március 26. 10:10

A neccháló és a takarófólia egyfajta „keverékét” alkotta meg egy izraeli cég, forradalmasítva a bálák kötözését, csomagolását.

Mindenki nyer vele: napenergiával működtetik az öntözést Dél-Afrikában

2024. március 24. 12:10

A dél-afrikai gyümölcsösökben sok helyen már inkább napenergiával működtetik az öntözőrendszereket ahelyett, hogy az országban bizonytalan energiahálózatra hagyatkoznának.

AM: fontos mérföldkő a Bioeast országok közös kutatási terveinek bemutatása

2023. március 19. 11:21

Bemutatta makró-régió kutatási és innovációs menetrendjét a 11 közép- és kelet-európai agrárminisztérium részvételével működő BIOEAST kezdeményezés Varsóban.

RAPOOL-repcék: KELTOR

2021. július 23. 08:23

A könnyen és korán betakarítható, kompakt hibridek kedvelőinek választása. A KELTOR egészséges, jól viseli a stresszhatásokat, állóképessége átlagon felüli. Vetésideje rugalmasan kezelhető.

NORAC keretmagasság-szabályozás - Ultraszónikus talajművelés

2019. január 23. 12:18

A Topcon által gyártott NORAC keretmagasság-szabályozás egy automatikus mélységbeállítási rendszer, amely minden típusú, hidraulikus mélységszabályozóval rendelkező kultivátor számára alkalmas. A berendezés a talajfelületet ultrahangos érzékelőkkel „leolvassa”, és menetközben automatikusan beállítja a gépet a kívánt munkamélységre.

FARM MACHINE 2022 - Az év mezőgépe 2.

2022. március 13. 06:36

A traktor kategória után most a betakarítógép kategória döntőseit (Krone EasyWrap 165T, Pöttinger Jumbo 7000, Vicon FixBale 500), de elsősorban a győztesét mutatjuk be.