Mindenki tapasztalja az éghajlatváltozás hatásait, a nyári hőhullámok mindenkit megviselnek. Nem csak az embereket és az állatokat, de a növényeket is, a klímaváltozás miatt a növénytermesztés egyre nagyobb kihívássá válik. A szárazság és a magas hőmérséklet miatti terméskiesés mellett a helyhiánnyal is meg kell küzdeni, a két problémára egyszerre nyújthat megoldást az úgynevezett vertikális növénytermesztés, melynek segítségével akár a felhőkarcolók oldalán is ki lehet alakítani komplett veteményeseket.
Unalmas és elcsépelt témák manapság a népességszám drasztikus emelkedése, a klímaváltozás és a növénytermesztésre használható földterületek csökkenése, pedig ezek valóban komoly nehézségeket okoznak az agráriumnak. A termőterületek mérete korlátozott, egy idő után már nem lehet új területeket gazdaságosan termesztés alá vonni, a népesség viszont csak növekszik és növekszik. Egységnyi helyen az eddigiektől több növényt megtermelni nem egyszerű feladat, főleg akkor, ha az éghajlatváltozás is plusz nehezítő tényezőként leselkedik a gazdálkodókra.
A megoldás onnan jön, ahonnan sokan nem is várnák, mégpedig a városok magasra törő épületeiből. Az emeletes épületekben létrehozott vertikális gazdaságok segítségével környezetbarát módon lehet megoldani a folyamatosan emelkedő népesség táplálását világszerte. Ezek a felfelé terjeszkedő gazdaságok az épületeken belül folyamatosan kontrollált klímával rendelkeznek, így az éghajlatváltozás nem veszélyezteti az ilyen körülmények között nevelt növényeket. További előny, hogy amennyiben nem kerülnek be kártevők és kórokozók a zárt rendszerbe, úgy a növényvédelmi költségek is minimálisra csökkennek. A szállítási költségek is megspórolhatóak, ugyanis a növények ilyen formában szinte a felhasználás pontos helyén teremnek meg, nem száz, vagy olykor ezer kilométerrel odébb.
A növényeket termőtalaj nélküli, úgynevezett hidropóniás rendszerek segítségével termesztik, a napfényt pedig ledes világítótestek szimulálják, már-már tökéletesen. A termesztés szinte száz százalékban automatizált, a növényeknek otthonul szolgáló medencék forgó állványokon vannak elhelyezve, melyek rendszeres időközönként forognak, így minden növényt egyformán ér a mesterséges napfény. A vízben pedig a tápanyagok egyenlő eloszlását folyamatosan működő szivattyúk biztosítják.
A vertikális farmokon sikeresen termeszthetőek a levélzöldségek (például saláta és spenót), de paradicsomot, paprikát és epret is könnyűszerrel lehet termeszteni ilyen körülmények között. Ezzel az innovációval kisebb területen nagyobb mennyiségű zöldséget és gyümölcsöt lehet termeszteni, ezzel biztonságosabbá és egyszerűbbé válhat a növekvő népesség élelmiszerrel történő ellátása. Emellett akár dekorációnak is kiválóak lehetnek a vertikális farmok, ugyanis emeletes épületek külső oldalán is létrehozhatóak hasonló rendszerek, ezzel hatalmas zöld felületeket lehet teremteni a városokon belül.