13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Házikert

Sünök és a talajvédelem

Agrofórum Online

Sokakat biztos meglep, hogy a megfontoltan bandukoló sünök igazi „alkalmazkodóművészek”! Olyannyira, hogy még az éjszakai belváros parkjaiban is össze lehet velük futni.

A kutya meglátja, kiszagolja és nem érzi magát annyira veszélyben, hogy összegömbölyödve védje magát. Sikerült is lencsevégre kapni, az idei első sünit az egyik kutyasétáltatásunk során Budapesten, belterületen. Lassan a „zöld övezetekben” már egyre jobban megszokják a sünök is a kutyák jelenlétét és „domesztikálódnak”, nem félnek tőlük. Ettől függetlenül azért szaporázzák lépteiket (sokszor csak egy fürgén surranó árnyékot látunk), hogy átérjenek a kívánt helyre. A meleg nyári estéken gyakrabban tűnnek fel a kertben.

A sün nagyon hasznos vendége a kertünknek, mert hernyókkal, rovarbábokkal, csigákkal, férgekkel táplálkozik, így nagy segítséget nyújt számunkra azzal, hogy a talajokban és azok felszínén ne szaporodjanak el a kártevők. Kicsit „megdézsmálja” kártevőinket, így az ellenük történő védekezésben is segítségünkre van. Gondoljunk bele, hogy a jó idő beköszöntével például a különféle pajorok, férgek, hernyók aktivitása is megnő, így megrágják növényeink gyökereit és a talajfelszín közeli részeit, kárt okoznak, és nem tudjuk miért nem fejlődik, vagy miért nem virágzik az adott növényünk. Ebben a sün hasznunkra lehet egész évben, hiszen „eltünteti” vagy megtizedeli a kártevőket. Így mindenki jól jár. Bár az is igaz, hogy a szamóca gyümölcsét, a madártojásokat, sőt a gyámoltalan madárfiókákat sem veti meg.

Egy sün a nagyvárosban (fotó: Szentes Dóra)

Megtelepedésük egyik legnagyobb gátja a megfelelő búvóhely, különösen a hosszú téli álom időszakára megfelelő rejtekhely hiánya lehet, amin többféleképpen segíthetünk. Például kerti komposztálóval, sün tanyával – sün garázs, farakások létesítése -, továbbá ősszel meghagyott avar kupacokkal tudjuk segíteni megtelepedését. Parkokban a sűrű, nehezen megközelíthető bokrosok, sövények, nagy kiterjedésű talajtakaró tuják, fenyők és cserjék elsőrangú nappali rejtekhelyek számukra. Nem is beszélve arról, hogy ezek az árnyékos területek segítik számos táplálékállatuk életét is, így biztosítva számukra az élelem-utánpótlást.

Forrás:

https://www.mme.hu/sun_buvohelyek

https://balintgazda.hu/kedves-hugom/junius/junius-kozepe.html

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

Liliomfa virág nélkül: mi állhat a háttérben?

2025. március 31. 13:10

A fiatal liliomfáknál természetes jelenség lehet a késleltetett virágzás, míg az idősebb magnóliák esetében a környezeti tényezők és gondozási hibák is szerepet játszhatnak.

Japán lonc tavasszal: így készítsük elő a támrendszert!

2025. március 30. 11:10

A japán lonc természetéből fakadóan indás növekedésű, ezért csak akkor mutatja meg teljes szépségét, ha van mihez kapaszkodnia. Egy megfelelően kialakított támrendszer nemcsak támaszt nyújt a növénynek, hanem segíti annak formás növekedését is.

A vadvirágokat érdemes most elvetni a fenntartható kerthez

2025. március 30. 05:40

A vadvirágok vetése első gondolatra egyszerű lehet, hiszen csak elszórjuk a magjaikat a gyepbe és kész is, hiszen a természet is így tesz. Bár nem járunk messze az igazságtól, de ez azért csak részben fedi a valóságot!

Megmenthetem még a túlöntözött jukkámat?

2023. szeptember 30. 04:39

Sajnos a jukkámat túlöntöztem. Amennyire tudtam szárítottam a földjét, de kókadtak maradtak a levelei (képet küldtem róla). A törzse nem, de a levelek tövei megpuhultak. Ha levágom a leveleket, újra hajthat? Van még valami remény, hogy megmentsem?

Miért nem növekednek a paprikapalánták?

2023. augusztus 18. 04:39

Május közepén kiültetett paprikapalántáim miért nem növekednek?

Talaj, klíma, agrotechnika

2018. november 28. 04:36

A szántóföldi növénytermesztést hatalmas változások jellemezték az elmúlt évtizedekben. Új fajták, hibridek jelentek meg, a vetőmag-előállítás minőségi színvonalon valósul meg hazánkban. Ugyancsak hatalmas változások következtek be az agrotechnikai elemekben is. A szántóföldi növénytermesztés biológiai alapjainak és agrotechnikai elemeinek forradalmi változása mellett az ökológiai feltételek azok, amelyek standardok maradtak, ill. azok csak korlátozott mértékben befolyásolhatók.

Crocosmia: így ültessük a mesés szépségéért!

2023. augusztus 31. 06:40

A sáfrányfű egy piros, narancssárga, sárga virágú évelő, mely nyáron nyílik és élénkzöld levelei kard alakban díszítik a kertünket. Jellegzetes virágformája miatt lett újra felfedezett.