Házikert

Sünök és a talajvédelem

Agrofórum Online

Sokakat biztos meglep, hogy a megfontoltan bandukoló sünök igazi „alkalmazkodóművészek”! Olyannyira, hogy még az éjszakai belváros parkjaiban is össze lehet velük futni.

A kutya meglátja, kiszagolja és nem érzi magát annyira veszélyben, hogy összegömbölyödve védje magát. Sikerült is lencsevégre kapni, az idei első sünit az egyik kutyasétáltatásunk során Budapesten, belterületen. Lassan a „zöld övezetekben” már egyre jobban megszokják a sünök is a kutyák jelenlétét és „domesztikálódnak”, nem félnek tőlük. Ettől függetlenül azért szaporázzák lépteiket (sokszor csak egy fürgén surranó árnyékot látunk), hogy átérjenek a kívánt helyre. A meleg nyári estéken gyakrabban tűnnek fel a kertben.

A sün nagyon hasznos vendége a kertünknek, mert hernyókkal, rovarbábokkal, csigákkal, férgekkel táplálkozik, így nagy segítséget nyújt számunkra azzal, hogy a talajokban és azok felszínén ne szaporodjanak el a kártevők. Kicsit „megdézsmálja” kártevőinket, így az ellenük történő védekezésben is segítségünkre van. Gondoljunk bele, hogy a jó idő beköszöntével például a különféle pajorok, férgek, hernyók aktivitása is megnő, így megrágják növényeink gyökereit és a talajfelszín közeli részeit, kárt okoznak, és nem tudjuk miért nem fejlődik, vagy miért nem virágzik az adott növényünk. Ebben a sün hasznunkra lehet egész évben, hiszen „eltünteti” vagy megtizedeli a kártevőket. Így mindenki jól jár. Bár az is igaz, hogy a szamóca gyümölcsét, a madártojásokat, sőt a gyámoltalan madárfiókákat sem veti meg.

Egy sün a nagyvárosban (fotó: Szentes Dóra)

Megtelepedésük egyik legnagyobb gátja a megfelelő búvóhely, különösen a hosszú téli álom időszakára megfelelő rejtekhely hiánya lehet, amin többféleképpen segíthetünk. Például kerti komposztálóval, sün tanyával – sün garázs, farakások létesítése -, továbbá ősszel meghagyott avar kupacokkal tudjuk segíteni megtelepedését. Parkokban a sűrű, nehezen megközelíthető bokrosok, sövények, nagy kiterjedésű talajtakaró tuják, fenyők és cserjék elsőrangú nappali rejtekhelyek számukra. Nem is beszélve arról, hogy ezek az árnyékos területek segítik számos táplálékállatuk életét is, így biztosítva számukra az élelem-utánpótlást.

Forrás:

https://www.mme.hu/sun_buvohelyek

https://balintgazda.hu/kedves-hugom/junius/junius-kozepe.html

Kék hortenzia titka: így befolyásolhatja a színt

2025. május 11. 11:10

A hortenzia kék virága nem véletlen: ha ismeri a „szabályokat”, Ön is előcsalogathatja ezt a különleges színt a kertjében.

A piros árvacsalán kincset ér a kertben!

2025. május 11. 05:40

Bár szerény növény, de nagyobb tömegben a piros árvacsalán lilás virágszőnyege kifejezetten dekoratív látványt nyújt, különösen kora tavasszal, amikor a kert még ébredezik.

Árnyéktűrő balkoncsodák: virágok és díszlevelek

2025. május 10. 13:10

Árnyékos erkélye van? Ezek a növények nemcsak túlélnek, de színes virágokkal vagy dekoratív levelekkel díszítenek egész nyáron.

Szamóca legjobb társnövényei: így lesz bő a termés

2025. május 9. 13:10

A jól megválasztott növénytársak nemcsak segítik a szamóca fejlődését, de a kártevők ellen is természetes védelmet nyújtanak.

Támrendszeres konzervuborka termesztése II. - Kémiai talajtulajdonságok

2020. május 16. 04:36

Gyakran szokott a talaj sótartalmával gond lenni, amire az uborka különösen érzékeny. Bár a zöldségféléket sóérzékeny növények kategóriájába soroljuk, de az uborka ezen belül is a különösen érzékenyek csoportjába tartozik.

Elkészült az európai talajok sótartalomtérképe

2025. március 10. 13:10

Csaknem 20 ezer feltalajminta elemzése nyomán készítették el Európa talajainak sótartalomtérképét egy nemzetközi kutatás során.

Alba Milagro Hungária Kft. - professzionális partner a növénytáplálás és talajaktiválás területén

2019. május 24. 09:53

Az Alba Milagro termékportfóliójának kialakításában sok éves tápanyagtervezési tapasztalatuk volt az irányadó. Olyan termékeket kerestek szerte az európai piacon és Magyarországon, melyek megoldást jelentenek a hazai problémákra.

Forradalmi eljárás: hidrogél segítségével saját magát öntözi a talaj

2020. december 5. 06:38

A talajban lévő gélek éjszaka hűvösebb, párásabb időszakokban „húzzák ki” a vizet a levegőből. A napsütés aktiválja a víztartalmú géleket, így tartalmukat visszaengedik a talajba.