3℃ -1℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill
Házikert

Vízkereszt után: mi legyen a gyökeres fenyőfával?

Agrofórum Online

A gyökeres fenyőfa minden évben nagy kérdés, amint vízkereszt után lekerülnek róla a díszek. Vajon mit lehet tenni annak érdekében, hogy túl is élje a telet? Ki lehet-e ültetni rögtön? Erre hozom a mi bevált megoldásainkat, mert elég sok tévhit kering az interneten a témában.

A gyökeres fenyő is végigmegy az évszakokon

Amíg egy gyökeres, konténeres fenyő a kertészetben van, netán évek óta a kereskedésben, addig rendre végigmegy a teljes évszakváltozáson évről-évre a növény. Ha igazán jót akarunk növényünknek, akkor ugyanúgy megtesszük az évszakos lépéseket vele, mintha kint lenne a természetben, csak kicsit felgyorsítva. Amikor december elején elhozzuk otthonunkba a konténeres fenyőt, akkor jó esetben nem rögtön a meleg szobába kerül, hanem egy fagymentes garázsba, melléképületbe, tárolóba. Innen fokozatosan visszük csak be a melegebb helyiségekbe és karácsony idején is célszerű nem a legmelegebb szobát választani neki.

Természetesen az öntözés ugyanúgy fontos a növénynek, lehetőség szerint ne hagyjuk kiszáradni teljesen a földlabdát.

Mivel a szobai levegő télen többnyire száraz, így az öntözés és párásítás fontossága fokozottan igaz lesz a szobában benn töltött időre is.

De mi legyen ünnepek után?

Ünnepek után a folyamat nem ér véget, hiszen az évszakok mentén haladva ugyanúgy nyár után jön az ősz és majd a tél, tavasz. Ez a szobából kikerülő fenyő esetében azt jelenti, hogy amíg a talaj kint nem enged fel, vigyük vissza a meleg szobából a hűvösebb, de fagymentes helységbe és csak amikor már a tavaszi fagyok elmúltak talajszinten is, akkor vigyük ki fokozatosan a kertbe a fenyőfát.

Itt ragadnám meg az alkalmat arra, hogy a fokozatosságnál fontos az is, hogy a tűlevelek megperzselődhetnek a hirtelen egésznapos napsütésben még akkor is, ha tavasz van. Ahogy a mediterrán növényeket sem azonnal kihajítjuk a tűző napra, ugyanígy itt sem árt a fokozatosság.

Miért ne ültessük ki még télen?

Gyakori kérdés, főleg most, amikor enyhe a január, hogy miért is ne ültethetnénk ki? Elvégre tavaszias az idő. Alapvetően ha az idő tavaszias is maradna, akkor ez rendjén lenne. De a természetben a tavaszi hagymás növények kivételével a gyökérnövekedés ilyenkor még nem indul be. A növények pihenőidejüket töltik.

A konténeres növények ültetésénél viszont fontos szempont az is, hogy a gyökeresedés eredményesen végbemenjen, mert így tudják a fagyot is jobban túlélni. Az örökzöldek amúgy is a lassabb növekedésükről híresek, ugyanígy ez igaz a gyökereikre is. A biztos gyökeresedéshez várjuk meg a talaj felmelegedését és nagy ültetőgödörben, érett szarvasmarhatrágyával kevert komposztos talajkeveréket a földlabda köré szórva ültessük el a fenyőt. Ha lehetőség van rá, akkor a gyökereket is kicsit szétmozgathatjuk, még jobb lesz a fenyő stabilitása és elkerüljük a konténer okozta körkörös gyökérnövekedést is a későbbiekben.

Ritkább vendégek a madáretetőnél - I. rész

2025. február 23. 05:40

Vannak olyan fajok, amelyeknek megfigyelése az etetőnél csodaszámba megy. Ilyen vendégünk lehet a hósármány, a csonttollú, a süvöltő és a csíz is.

Selyemakác: gyorsan növő, egzotikus díszfa látványos virágokkal

2025. február 22. 08:10

A selyemakác egzotikus megjelenésű lombhullató fa, amely napfénykedvelő, és egyre népszerűbb a mediterrán hangulatú kertekben.

Mire figyeljünk oda, ha átterveztetjük a kertet?

2025. február 22. 05:40

Akár a meglevő kertet szeretné átalakítani, akár egy teljesen új koncepciót kialakítani, a cikkben bemutatásra kerülő szempontok segítségével biztosíthatja, hogy az eredmény hosszútávú és kielégítő legyen.

Miért nem virágzik az orchidea? – Hibák és megoldások

2025. február 21. 14:40

Az orchidea virágzásának elmaradása sokszor apró, de könnyen orvosolható gondozási hibákra vezethető vissza.

Karácsonyfa cserépben: így marad sokáig szép

2024. december 15. 08:10

A nagyobb hőmérséklet-különbségek elkerülése érdekében javasolt fokozatosan hozzászoktatni a karácsonyfát a meleghez.

Műfenyőt vagy igazit? - Így készül a karácsonyfa

2020. december 21. 10:43

A talajmunkák és a metszési feladatok elvégzése mellett ilyenkor, télen például foszfor és kálium alapú műtrágyát juttatnak ki a tövekhez.

Természetes karácsonyfadíszek, akár ehető formában!

2022. december 18. 09:36

Giccses díszekkel teli a karácsony, vagy inkább a természetes díszeket kedveljük? Mi a kettő közötti egészséges harmóniára törekszünk, így sok, akár ehető kincs is kerül a dekorációba.

Az import nordmann fenyő ára 15 százalékkal is emelkedhet

2020. november 14. 13:02

A nordmann fenyő iránti, évek óta erősödő keresletre válaszul, az elmúlt 10 évben nagy mennyiségben telepítettek ilyen fajtát a magyar gazdálkodók is.