Házikert

Zöldségtermesztés télen, fűtetlen üvegházban – ezekre figyeljen!

Agrofórum Online

Az üvegházban, bár melegebb és kiegyenlítettebb körülmények biztosíthatók benne, a páratartalom és a hőmérséklet-ingadozás is gondot okozhat. Körültekintéssel azonban ezek a problémák leküzdhetők, és élvezhetjük a frissen szedett termés magasabb vitamintartalmát és jobb ízét.

Íme, néhány egyszerű tipp és ötlet a sikeres termesztés érdekében.

Tartsa tisztán az üvegfelületeket!

Ha nem fedi kosz és por az üveget, egyértelmű, hogy több fény jut be az üvegház belsejébe, ami hőmérséklet-emelkedéssel is jár.

Mennyit kell öntözni?

A válasz nem is olyan egyszerű, ugyanis a hideg miatt magasabb a levegő relatív páratartalma, és a lelassult fejlődés miatt csökken a növénye vízigénye is. Tehát télen a vízpótlást jelentősen csökkenteni kell, és mindenképpen alulról öntözzünk, hogy a levelek ne váljanak nedvessé. A túlzott páratartalom elősegíti a szürkepenész, a lisztharmat és más veszélyes gombabetegségek fertőzését.

Egyenletes hőmérséklet

Amikor szép az idő és a nap besüt az üvegházba, a hőmérséklet hirtelen megemelkedik. Ekkor szellőztetni kell, ami elősegíti a páratartalom csökkenését, valamint a nappal és az éjszaka közötti hőmérséklet-különbségek nem olyan nagyok. A szélsőséges hőmérséklet-ingadozás ugyanis nagyon megterhelő a növények számára. Ideális esetben a nappal és az éjszaka között nem lehet öt foknál nagyobb különbség.

Légmozgás elősegítése

Ha nappal kinyitjuk az üvegházat, már az is hasznos, de amikor nincs erre lehetőség, használhatók kisméretű ventilátorok, amelyek segíthetnek egyenletesen eloszlatni a hőt az üvegházban. Ráadásul a levelek és a talaj gyorsabban száradnak az öntözés után, ha a levegő mozog, ami segít megelőzni a betegségeket. A ventilátort az egyik felső sarokban lehet rögzíteni, és ideális esetben a szemközti alsó sarokba fújja a levegőt.

Károsítók

Sajnos nemcsak a növények érzik jól magukat az üvegházban, a kórokozók és kártevők is boldogan költöznek be a zord télből az enyhe klímájú, terülj-terülj, asztalkámat biztosító „paradicsomba”. Ezért ilyenkor különösen fontos, hogy folyamatosan ellenőrizzük a növényeket, főleg a levélfonákot és a rügyek tövét, károsítók után kutatva. Lehet sok lábuk, szaporodhatnak petékkel vagy spórával – minél előbb ismerjük fel őket, annál hamarabb kezdhetjük meg a védekezést.

Tápanyagpótlás

Igen, ha termést szeretnénk, szükség van tápanyagpótlásra, de csak óvatosan. Hosszú hatású, lassan oldódó szerves trágyára van szükség, a gyorsan ható nitrogéntrágyák például elősegítik a gombabetegségek elterjedését.

Ami nem szép, nem él, azt el kell távolítani

Elszáradt vagy bomló szerves anyagot nem hagyunk az üvegházi növényen vagy növény körül. Ezek a fertőzések melegágyai, a gyomok pedig károsítóknak adhatnak otthont, ráadásul a elvonják a tápanyagokat a haszonnövényektől.

Majd ha fagy

Egyelőre ez a tél sem tartogatott dermesztő hidegeket, de várhatóan azért lesznek ropogósan fagyos napok. Ezekre érdemes termosztátos temperálással felkészülni. A készüléket úgy kell beállítani, hogy megvédje a növényeket a túl alacsony hőmérséklettől, de kikapcsoljon, ha újra felmelegszik az idő.

Fotó: Pixabay

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Mókus a kertben – aranyos látogató vagy bosszantó vendég?

2025. május 12. 11:10

A vörös mókus őshonos faj Magyarországon. Főként erdős területeken él, de egyre gyakoribb vendég a kertekben is.

Mit érdemes tudni a rebarbaráról?

2025. május 12. 05:40

Nézzük most meg azt, hogy mit érdemes tudni a rebarbaráról, erről a sokoldalú évelő növényről!

Kék hortenzia titka: így befolyásolhatja a színt

2025. május 11. 11:10

A hortenzia kék virága nem véletlen: ha ismeri a „szabályokat”, Ön is előcsalogathatja ezt a különleges színt a kertjében.

Alkalmazott oltásmódok a zöldségtermesztésben

2020. február 1. 08:22

Az elmúlt 20 évben hazánkban is egyre szélesebb körben alkalmazzák az oltás technológiáját a zöldségtermesztésben.

Növénytermesztés az űrben

2023. január 2. 08:14

Ahogy a felfedezzük a világűrt, esztétikai és gyakorlati okokból egyaránt fontos lesz majd növényeket is feljuttatni oda. Úttörő űrhajósainktól már tudjuk, hogy a Nemzetközi Űrállomáson a friss virágok és a kertek csodás hangulatot teremtenek, és lehetővé teszik, hogy utazásaink során magunkkal vigyünk egy kis darabot a Földből. Ezek jót tesznek a lelkiállapotunknak a Földön és az űrben egyaránt. A növények az űrhajósok egészségének megőrzésében is kulcsfontosságúak lesznek a hosszútávú küldetések során.

Az új logisztikai központ átadását követően még több magyar zöldség kerülhet a polcokra

2023. április 27. 12:50

Új logisztikai központtal erősítenek a szentesi zöldségtermelők: a DélKerTÉSZ több mint 10 ezer négyzetméteres komplex logisztikai csarnoka közel 3 milliárd forintból épült fel.

A fejes saláta változékonysága gyakorlatilag lehetetlenné teszi a jövőbeni befektetéseket

2023. szeptember 4. 13:10

A héten Belgiumban a Devo-Fleur megkezdte az új fejes saláta betakarítását.