Házikert

Zöldségtermesztés télen, fűtetlen üvegházban – ezekre figyeljen!

Agrofórum Online

Az üvegházban, bár melegebb és kiegyenlítettebb körülmények biztosíthatók benne, a páratartalom és a hőmérséklet-ingadozás is gondot okozhat. Körültekintéssel azonban ezek a problémák leküzdhetők, és élvezhetjük a frissen szedett termés magasabb vitamintartalmát és jobb ízét.

Íme, néhány egyszerű tipp és ötlet a sikeres termesztés érdekében.

Tartsa tisztán az üvegfelületeket!

Ha nem fedi kosz és por az üveget, egyértelmű, hogy több fény jut be az üvegház belsejébe, ami hőmérséklet-emelkedéssel is jár.

Mennyit kell öntözni?

A válasz nem is olyan egyszerű, ugyanis a hideg miatt magasabb a levegő relatív páratartalma, és a lelassult fejlődés miatt csökken a növénye vízigénye is. Tehát télen a vízpótlást jelentősen csökkenteni kell, és mindenképpen alulról öntözzünk, hogy a levelek ne váljanak nedvessé. A túlzott páratartalom elősegíti a szürkepenész, a lisztharmat és más veszélyes gombabetegségek fertőzését.

Egyenletes hőmérséklet

Amikor szép az idő és a nap besüt az üvegházba, a hőmérséklet hirtelen megemelkedik. Ekkor szellőztetni kell, ami elősegíti a páratartalom csökkenését, valamint a nappal és az éjszaka közötti hőmérséklet-különbségek nem olyan nagyok. A szélsőséges hőmérséklet-ingadozás ugyanis nagyon megterhelő a növények számára. Ideális esetben a nappal és az éjszaka között nem lehet öt foknál nagyobb különbség.

Légmozgás elősegítése

Ha nappal kinyitjuk az üvegházat, már az is hasznos, de amikor nincs erre lehetőség, használhatók kisméretű ventilátorok, amelyek segíthetnek egyenletesen eloszlatni a hőt az üvegházban. Ráadásul a levelek és a talaj gyorsabban száradnak az öntözés után, ha a levegő mozog, ami segít megelőzni a betegségeket. A ventilátort az egyik felső sarokban lehet rögzíteni, és ideális esetben a szemközti alsó sarokba fújja a levegőt.

Károsítók

Sajnos nemcsak a növények érzik jól magukat az üvegházban, a kórokozók és kártevők is boldogan költöznek be a zord télből az enyhe klímájú, terülj-terülj, asztalkámat biztosító „paradicsomba”. Ezért ilyenkor különösen fontos, hogy folyamatosan ellenőrizzük a növényeket, főleg a levélfonákot és a rügyek tövét, károsítók után kutatva. Lehet sok lábuk, szaporodhatnak petékkel vagy spórával – minél előbb ismerjük fel őket, annál hamarabb kezdhetjük meg a védekezést.

Tápanyagpótlás

Igen, ha termést szeretnénk, szükség van tápanyagpótlásra, de csak óvatosan. Hosszú hatású, lassan oldódó szerves trágyára van szükség, a gyorsan ható nitrogéntrágyák például elősegítik a gombabetegségek elterjedését.

Ami nem szép, nem él, azt el kell távolítani

Elszáradt vagy bomló szerves anyagot nem hagyunk az üvegházi növényen vagy növény körül. Ezek a fertőzések melegágyai, a gyomok pedig károsítóknak adhatnak otthont, ráadásul a elvonják a tápanyagokat a haszonnövényektől.

Majd ha fagy

Egyelőre ez a tél sem tartogatott dermesztő hidegeket, de várhatóan azért lesznek ropogósan fagyos napok. Ezekre érdemes termosztátos temperálással felkészülni. A készüléket úgy kell beállítani, hogy megvédje a növényeket a túl alacsony hőmérséklettől, de kikapcsoljon, ha újra felmelegszik az idő.

Fotó: Pixabay

Locsolni nincs idő? Válasszon túlélő növényeket!

2025. július 15. 08:10

Nem minden növény igényel napi öntözést. Bemutatjuk azokat a fajtákat, amelyek kevés gondozással is díszlenek, és jól bírják a nyári aszályt.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

A chilik csodálatos világa I. - Származás, jelentőség, környezeti igények

2020. január 27. 04:39

Megfelelő állományfenntartás mellett szép eredménnyel termeszthetők e növények hazánkban, melyek egyébként erős ízük és kiváló egészségmegőrző szerepük mellett komoly díszítőértékkel is rendelkeznek.

Szerves trágyák jelentősége és használata a zöldségtermesztésben, III. (Zöldségtermesztésben számításba jöhető egyéb szerves anyagok)

2023. november 30. 10:10

Az állati eredetű trágyákon kívül a - zöldségtermesztés jellegéből adódóan - számos egyéb szerves anyagot használnak talajjavítási célból. Szabadföldi zöldségtermesztésben, a kombinált vetésforgók esetében számításba jönnek a zöldtrágyák is.

Sokkal kevesebb vegyszert használnak, és az oldat pontosan oda jut, ahol szükség van rá

2023. október 25. 08:10

A németországi Bietigheim-Bissingenben működő családi vállalkozás, a Kiemle zöldségfélék termesztésére specializálódott. A mintegy 35 hektáron elhelyezkedő telephelyen 7,5 hektárnyi üveg- és fóliaház, valamint körülbelül 25 hektárnyi szabadföldi termőföld található.