Növényvédelmi előrejelzés

A hidegre fordult időjárás tömegesen vonzza a poloskákat – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Október közepén gyökeres változás állt be az időjárásban. Az eddig jobbára az átlagosnál melegebb időjárást egy csapásra kisöpörte a Kárpát-medencéből egy hidegfront. A hideg levegő hozott némi csapadékot, de érzékelhető mennyiségben csupán a nyugati tájegységekben és a keleti tájegységekben esett.

A front elvonulása után a derült éjszakákon csaknem mindenütt fagypont körüli hőmérséklet alakult ki, de nappal sem volt 10-15 Celsius-foknál melegebb. A talajok felső rétege továbbra is igen száraz, így a még betakarítatlan zöldségféléket öntözni kell.

Akárcsak a szántóföldi növénykultúrákban, a zöldségfélékben és a gyümölcsös-szőlő ültetvényekben a mezei pocok gradációja magasabb sebességre kapcsolt. A bolygatatlan területeken szinte mindenütt meghaladja a kártevő egyedsűrűsége az igen veszélyesnek tekintett 7 db lakott járat / 100 m2 nagyságot.

A járatok körüli lerágott növényzet már messziről jelzi, hogy mekkora a fertőzöttség. A gyümölcsösökben és szőlő ültetvényekben a helyzetet súlyosbítja, hogy a kártevő télen is aktívan táplálkozik, így a növények gyökérzete folyamatos veszélyben lesz a tél folyamán, amennyiben nem védekeznek a mezei pocok ellen.

A kiadott szükséghelyzeti engedélyek egyértelműen leírják, hogy a csalétket csak az egyértelműen lakott járatokba kell helyezni, nehogy a mezei vadak is fogyasszanak a csalétekből. Emellett továbbra is érdemes a sorközöket tárcsázni, mert a talaj mozgatásával sok pocok elpusztul, valamint a T-fák kihelyezésével elősegítjük a ragadozó madarak hasznos tevékenységét.

Mezei pocok pázsitban

A hidegre váltott időjárás tömegesen vonzza a zöld vándorpoloskákat, az ázsiai márványospoloskákat és a harlekin katicákat a fűtött helyiségek, lakások közelébe. Feltétlenül érdemes az ilyen helyek nyílászáróit zárva tartani, mert ezek a rovarok a legkisebb réseken is átpréselik magukat. A zárt és fűtött térben még nem vonulnak nyugalmi állapotba, hanem repülésükkel zavarják a bent tartózkodókat.

A növénykárosító meztelen csigák még aktívan táplálkoznak, de a hideg napszakokra védettebb üregekbe húzódnak vissza. Gyakori jelenség, hogy a gyökérzöldségfélék húsos gyökerében rágnak fészket, ahol védve vannak a hidegtől, egyúttal pedig táplálkozhatnak is. Az engedélyezett csigaölőket még most is érdemes használni, mert sok kártevőt elpusztíthatunk vele.

Spanyol csupaszcsiga

Lezajlott a selyemfényű puszpángmoly áttelelő nemzedékének a rajzása, ami a korábbi évekhez képest néhány helyen igen hosszúra nyúlt és igen népesre sikeredett. A csapdák már nem fogják a lepkéket, de a most kikelt és még táplálkozó hernyók a rajzás elhúzódása miatt igen eltérő fejlettségűek, és hamarosan téli nyugalomba vonulnak. Kártételüket tavasszal még folytatják, így érdemes átvizsgálni a puszpáng (buxus) bokrok belsejét, ahol megpillanthatjuk a hernyókat, így felkészülhetünk a tavaszi védekezésre.

Cydalima perspectalis (selyemfényű puszpángmoly) károsítása

(Vezérkép: Fablegros/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A szakszerű metszést leshetjük el a MATE képzésein

2023. február 15. 09:12

Országos tavaszi metszési tanfolyamot hirdet a MATE Kertészettudományi Intézete, melynek keretében egy időben öt településen tartanak felnőttképzéseket.

Ne feledjék a szőlőszüret utáni lemosó permetezéseket! – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 20. 15:10

Tart még a szőlőszüret, de a lisztharmat áttelelését biztosító kazmotéciumok képződése felgyorsult, így a fürtök leszedése után el kell végezni a lemosó permetezéseket, főként az érzékeny fajtákban.

Jön a biogazdálkodók legnagyobb rendezvénye

2023. február 3. 09:31

Változatos szakmai programokkal, érdekfeszítő témákkal, hazai és nemzetközi előadókkal, a tapasztalatcserének helyt adó műhelymunkákkal várják a biogazdálkodás jelenlegi és jövőbeli szereplőit.

Milyen vízzel öntözzünk? - Az öntözővíz-minőség elméleti és gyakorlati kérdései a kertészeti termesztésben

2019. január 2. 09:36

Minél jobb az öntözővíz, annál jobban érvényesülnek a kiadott tápanyagok. Az öntözővíz minőségét sok tényező együttesen határozza meg. Ezek közé tartozik a só-, klorid-, nátrium-, vas-, mangán- és a hidrokarbonáttartalom.