Október közepén gyökeres változás állt be az időjárásban. Az eddig jobbára az átlagosnál melegebb időjárást egy csapásra kisöpörte a Kárpát-medencéből egy hidegfront. A hideg levegő hozott némi csapadékot, de érzékelhető mennyiségben csupán a nyugati tájegységekben és a keleti tájegységekben esett.
A front elvonulása után a derült éjszakákon csaknem mindenütt fagypont körüli hőmérséklet alakult ki, de nappal sem volt 10-15 Celsius-foknál melegebb. A talajok felső rétege továbbra is igen száraz, így a még betakarítatlan zöldségféléket öntözni kell.
Akárcsak a szántóföldi növénykultúrákban, a zöldségfélékben és a gyümölcsös-szőlő ültetvényekben a mezei pocok gradációja magasabb sebességre kapcsolt. A bolygatatlan területeken szinte mindenütt meghaladja a kártevő egyedsűrűsége az igen veszélyesnek tekintett 7 db lakott járat / 100 m2 nagyságot.
A járatok körüli lerágott növényzet már messziről jelzi, hogy mekkora a fertőzöttség. A gyümölcsösökben és szőlő ültetvényekben a helyzetet súlyosbítja, hogy a kártevő télen is aktívan táplálkozik, így a növények gyökérzete folyamatos veszélyben lesz a tél folyamán, amennyiben nem védekeznek a mezei pocok ellen.
A kiadott szükséghelyzeti engedélyek egyértelműen leírják, hogy a csalétket csak az egyértelműen lakott járatokba kell helyezni, nehogy a mezei vadak is fogyasszanak a csalétekből. Emellett továbbra is érdemes a sorközöket tárcsázni, mert a talaj mozgatásával sok pocok elpusztul, valamint a T-fák kihelyezésével elősegítjük a ragadozó madarak hasznos tevékenységét.
A hidegre váltott időjárás tömegesen vonzza a zöld vándorpoloskákat, az ázsiai márványospoloskákat és a harlekin katicákat a fűtött helyiségek, lakások közelébe. Feltétlenül érdemes az ilyen helyek nyílászáróit zárva tartani, mert ezek a rovarok a legkisebb réseken is átpréselik magukat. A zárt és fűtött térben még nem vonulnak nyugalmi állapotba, hanem repülésükkel zavarják a bent tartózkodókat.
A növénykárosító meztelen csigák még aktívan táplálkoznak, de a hideg napszakokra védettebb üregekbe húzódnak vissza. Gyakori jelenség, hogy a gyökérzöldségfélék húsos gyökerében rágnak fészket, ahol védve vannak a hidegtől, egyúttal pedig táplálkozhatnak is. Az engedélyezett csigaölőket még most is érdemes használni, mert sok kártevőt elpusztíthatunk vele.
Lezajlott a selyemfényű puszpángmoly áttelelő nemzedékének a rajzása, ami a korábbi évekhez képest néhány helyen igen hosszúra nyúlt és igen népesre sikeredett. A csapdák már nem fogják a lepkéket, de a most kikelt és még táplálkozó hernyók a rajzás elhúzódása miatt igen eltérő fejlettségűek, és hamarosan téli nyugalomba vonulnak. Kártételüket tavasszal még folytatják, így érdemes átvizsgálni a puszpáng (buxus) bokrok belsejét, ahol megpillanthatjuk a hernyókat, így felkészülhetünk a tavaszi védekezésre.
(Vezérkép: Fablegros/Pixabay)