Növényvédelmi előrejelzés

A kedvező időjárás miatt a mezei pocok folyamatosan szaporodik – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Október utolsó napjaiban változatos időjárásban volt részünk. Több, délnyugatról északkelet irányába elvonuló időjárási front csapadékkal áztatta a földeket. A bőségesebb eső ismét az elvonuló front mentén esett, az Alföld térségében kevesebb hullott, de az elvetett kalászos gabonák kelésében sokat segített. A hőmérséklet továbbra is a sokéves átlag feletti, éjszakai fagyok a közeljövőben sem várhatók.

Az őszi káposztarepce vetések fejlettségbeni különbsége kezd kiegyenlítődni, de ha továbbra is átlag feletti hőmérséklettel kell számolni, akkor elmaradhatatlanná válik az ismételt regulátoros kezelés a korábban vetett táblákon, ellenkező esetben keményebb téli fagyok károsíthatják a növényeket. Csak ilyen módon lassítható a növények földfeletti részének a fejlődése, inkább a gyökérzet és a gyökérnyaki rész fejlődjön az előbbi rovására.

Kis káposztalégy nyüvek a repcén

Kártevő fronton a korábban végrehajtott védekezések hatására csupán gyenge káposztalégy lárvafertőzés figyelhető meg, de nagysága külön beavatkozást nem igényel, az imágók már nem rajzanak, így friss kártételekkel már nem kell számolni.

A mezei pocok aktivitása továbbra sem csökken. A gradáció az egész országra kiterjedően veszélyeztet minden repcetáblát. A legnagyobb fokú kártételekkel a Dunától keletre kell számolni, de a nyugati tájegységekben is messze a veszélyességi küszöbérték feletti a lakott járatok száma.

Mezei pocok kolónia repcében

A kedvező időjárási körülmények miatt a mezei pocok folyamatosan szaporodik, csak igen intenzív védekezéssel állítható meg a további terjedés.

Az őszi búza vetése is a végéhez közelít. A friss keléseken néhány levélfoltosság tüneten és a levéltetű kolóniákon túlmenően egyelőre nincs más fertőzés. A fejlettebb árpa állományokon viszont, „hála” a szomszédos gabona árvakeléseknek, egyre több vörösrozsda és törperozsda tünet figyelhető meg. Ha az időjárás jellege nem vált hűvösebbre, akkor a fertőzés erősödésével és újabb gabona betegségek megjelenésével kell számolni.

Sárga törpülés vírus tünete árpán

A gabonalevéltetű továbbra is fertőz, újabb kolóniák alakulnak ki, miközben a szárnyas alakok is intenzíven repkednek. A védekezési küszöbérték alapján akkor indokolt a védekezés a levéltetvek ellen, amikor a fertőzött növények aránya meghaladja a 10%-ot. A fő probléma nem a szívogatás okozta kár, hanem a vírusfertőzés terjesztése, ugyanis a levéltetvek és a kabócák a terjesztői a gabonavírusoknak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Puszpángmoly: mit fogott a csapda október második hetében?

2023. október 15. 14:10

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő selyemfényű puszpángmoly csapdahálózatának fogási adatait láthatják. A munkához az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáit használják.

Járvány lehet a szőlőkben, az almát a varasodás veszélyezteti

2018. május 16. 13:49

A szőlő, a szeder, a mogyoró, az alma, a körte, a cseresznye, a meggy és a barack növényvédelméről.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés – március 09.

2022. március 9. 10:48

Bár a naptár szerint március közepe van, de az időjárás továbbra is télies képet mutat. Az utóbbi napokban is a nappali hőmérsékleti maximumok rendre nem érték el a 10 C0-ot, éjszakánként pedig borultságtól függően -5-10 fok alá süllyedt a hőmérséklet.

Elmaradhat a kalászosok bokrosodása és jön a vetésfehérítő is

2019. március 12. 10:36

Az elmúlt héten tovább folytatódott a kellemes tavaszi idő. A kiadós csapadékot hozó időjárási frontok továbbra is nagy ívben elkerülik a Kárpát-medencét. A talajok felső rétegében aggasztó mértékű a kiszáradás. Az áttelelt növények fejlődését most nem a hőmérséklet, hanem a vízhiány gátolja.