36℃ 21℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Növényvédelmi előrejelzés

A kukorica szenved az aszálytól

Agrofórum Online

Augusztus első dekádjában folytatódott az igazi, hamisítatlan nyári időjárás. A nappali maximum hőmérsékletek általában 30 Celsius fok körül vagy fölötte állandósultak, éjszakára pedig 20 fokra süllyedt a hőmérséklet. Országos kiterjedésű eső nem hullott, de szeszélyes eloszlásban néhány milliméter több helyen leesett. A talajok víztartalma továbbra is aggasztóan alacsony, a kukorica és más kapás kultúrák szenvednek az aszálytól.

Öntözés nélküli gazdálkodásban nagyon egyenetlen a kukorica csövek fejlettsége. A meleg és a szárazság hatására felgyorsult a napraforgó érése. Az aratás utáni tarlóhántást még sok helyen nem végezték el, pedig a talajok nedvességének megőrzésében nagy szerepe lenne a minél gyorsabb tarlóhántásnak. Ugyanez lenne a szerepe a kizöldült tarló rendszeres ápolásának, „feketén” tartásának is, a tapasztalat ugyanis az, hogy a kevéske nedvességet néhány nap alatt kiszívja a talajból az árvakelés.

Az előző termesztési ciklus után már gyülekeznek a kártevők az árvakelésű kalászos növényeken és a kikelt káposztarepcén. Így van lehetőségük az ősszel kezdődő szezonig túlélni a „soványabb” időszakot. Ugyanez a helyzet a zöldítés céljára vetett növények esetében is, hiszen erre az esetek többségében keresztes virágú mustárt, olajretket vetnek a gazdálkodók, ráadásul semmilyen kémiai módszerrel nem lehet fellépni a kártevők ellen. Mindez sajnos ősszel megbosszulja magát, és csak többszörös növényvédelemmel háríthatók el a kártevők, betegségek támadása.

A kukorica állományokon a tartós meleg hatására továbbra is rendkívül erős a kukoricamoly második nemzedékének a támadása, valamint a gyapottok bagolylepke hernyókártétel a csővégeken. A magas kukoricamoly fertőzöttségtől még ugyan nem tapasztalható a címerek letörése, de a hernyók a gyapottok bagolylepke lárvákkal egyetemlegesen rágják a csővégeket. Az együttes csőfertőzöttség egyes körzetekben már most meghaladja az 50 százalékot. A kisebb-nagyobb esők hatására folyamatosan emelkedő tendenciát mutat a károsított csöveken a fuzáriumos csőpenész. A jelenlegi meleg és szárazság hatására ezek a tünetek most beszáradnak ugyan, de minden egyes csapadéktól megújul a fertőzés.

A napraforgó állományok szár-és tányérfertőzöttsége lényegesen csak ott változott, ahol vihar és jégverés károsított. Ezekben az állományokban a korábbi alternáriás és diaportés tünetek mellett kisebb-nagyobb mértékben a szürkepenészes rothadás foltjai is megjelentek, száron és tányéron egyaránt. A jelenlegi szárazságtól beszárad foltokat lehet most látni, de csapadékosabb időjárásban erősödni fog a fertőzés. Sülevényes talajokon már kisebb-nagyobb foltokban terjed a makrofominás szárfertőzés. Súlyosabb esetben szél hatására szártörés okozhat termésveszteséget.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult érés, sárguló levelek

2025. június 23. 10:10

A hőség és a szárazság országszerte gyorsítja a gabonák érését, csökkenti a levéltetvek számát, de fokozza a gyomosodást és stresszt.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

2019. november 20. 12:07

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet.

Szüret utáni tennivalók gyümölcsösökben - mezei pocok és vértetű elleni védekezés

2018. október 10. 13:18

A gyümölcsös ültetvényekben a mezei pocok növekvő károsítása mellett egyre nyilvánvalóbb az almafa vértetű idei jelentősebb mértékű elszaporodása.

Már láthatóak a fuzáriózis tünetei. Intenzív a kukoricamoly rajzása

2023. július 4. 17:26

Az elmúlt hetet a mérsékelten meleg, csapadékmentes időjárás jellemezte. Eső csak szórványosan hullott, néhol zivatar és jégeső kíséretében. A nagy hőmérsékleti kontraszt miatt rendszeresen erős hajnali harmatképződést tapasztalhattunk. Július első napjaiban egy kisebb csapadékfront áztatta a földeket, megakasztva néhány napra a kalászos gabonák aratását. A kapás növénykultúrák intenzív növekedését nagyban segíti a jelenlegi időjárás.

Már hullanak a levelek, itt az idő a lemosó permetezésre!

2019. október 17. 11:05

Szüret után sok termesztő elfeledkezik a fák további növényvédelmi kezeléséről, és néhány hét után meglepődve tapasztalja növényein a korai lombhullást.