Növényvédelmi előrejelzés

A zöldségfélék károsítói még aktívak

Agrofórum Online

Október első hetében véglegesen búcsút vehettünk az idei nyártól. A nyugati, dél-nyugati irányból érkező nedves és hűvös csapadékfrontok kisöpörték a melegebb levegőt a Kárpát-medencéből. A nappali maximum hőmérséklet csak a napos órákban haladta meg a 20 Celsius fokot, éjszakánként, derült időben csupán 2-10 fok volt a minimum hőmérséklet. Erős volt a páraképződés, ami elősegíti a gyümölcsök színeződését.

Az általános betakarítási időszak közepette a gyümölcskártevők szinte mindegyike befejezte rajzását, így friss károsításokat már nem lehet észlelni. Az előző héten még gyengén, de rajzott a nyugati dióburok fúrólégy, most a lehullott és megfeketedett dió burkában már a kifejlődött lárvák tömegét látjuk. A burok a szívogatástól és a rothasztó mikroorganizmusoktól gusztustalan, talán egy gyors tisztítással egy részük még hasznosítható. A menthetetlen termést, a lehullott lombbal együtt érdemes megsemmisíteni, mielőtt a lárvák elindulnak bábozódni a talajba.

A hőmérséklet csökkenésével párhuzamosan a poloskák aktivitása is lelassult, már csak a napos, melegebb órákban elevenek. A zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska kifejlett egyedeinek vándorlása téli telelőhelyek irányába most már tömeges, egyre gyakrabban találkozni velük a lakások, fészerek, garázsok bejáratánál, ablakainál. Tartsuk zárva ezeket. Sok poloskával találkozni a még le nem szüretelt szőlőfürtök bogyói között, megérintve bűzös váladékot spriccelnek ki, amitől kellemetlen ízűvé válik a termés illetve a must. A poloska lárvák még táplálkoznak, csak az első fagyok fogják elpusztítani őket.

A zöldségfélék kártevői közül még aktívan táplálkoznak a lombon- és talajszinten károsító bagolylepke hernyók, illetve a káposztalepke hernyói. A lárvák különböző fejlettségűek, L1-L3-as méretűek. Növekedésükkel párhuzamosan egyre nő étvágyuk, így gyakori a teljes levélfelület lerágása. A hernyók csupán a levélereket hagyják meg a káposztaféléken. A talajszinten károsító vetési bagolylepke hernyója, a mocskospajor a gyökérnyaki rész elrágásával okozhat súlyos károkat a nemrég vetett vagy ültetett növényekben. Ha hervadó növényeket látunk, szinte biztos, hogy ez a kártevő okozta.

Pázsitjainkról rendszeresen gyűjtsük össze a lehullott lombot, mert alatta a fű könnyen kisárgul, nedves időben pedig berothad. Az összegereblyézett leveleket rakjuk a komposztálóba vagy mulcsozzunk vele, hiszen hasznos táplálékká válik az érlelődés során.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Égetően fontos a betelepedő szárormányosok visszaszorítása

2021. március 2. 11:31

Február utolsó dekádjában kettősség jellemezte az ország időjárását. A nappali, tavaszt idéző 15-20 Celsius fokos hőmérséklet lecsökkent 10 fok körülire, éjszakánként viszont fagypont körül alakult a léghőmérséklet. A meleg napok miatt több növényfajnál beindult a nedvkeringés és a fejlődés. Az idén lehullott csapadék januárban és februárban is elmaradt a sokévi átlagtól, ami kedvez a belvíz eltűnésének és a nedvességgel telített talajok felszáradásának.

Növényvédelmi előrejelzés: a csapadékhiány a legnagyobb probléma

2020. április 21. 09:17

Amennyiben az elvetett növények rövid időn belül nem kapnak nagyobb mennyiségű csapadékot, gondok lesznek az egyöntetű keléssel és a kelés előtti gyomirtások eredményességével.

Bolhák és darazsak veszélyeztetik a repcét – szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 12. 07:40

A szik-1-2 lombleveles repce a legérzékenyebb a bolharágásra, de a bolhakártétel mellett várhatóan hamarosan megindul a repcedarazsak betelepedése is a vetésekre.

Egyre több a fénybogár a repcén

2021. április 22. 18:21

Április második dekádjának végén egy Földközi tengeri eredetű csapadékfront megszüntette az éjszakai fagyokat. A felhőzet csapadékából szeszélyes eloszlásban több-kevesebb eső mindenhova jutott, de csak a talaj legfelső rétegében javult némileg a nedvesség ellátottság. A mérsékelt nappali hőmérséklet ellenére a talajok napi párologtatása eléri a 4-5 millimétert. A kalászos gabonák és az őszi káposztarepce kedvezően reagáltak a lehullott csapadékra, visszanyerték az ilyenkor jellemző eleven zöld állapotukat.