Növényvédelmi előrejelzés

Erősödhet a gabona-lisztharmat terjedése – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Március 19-én hajnalra fagyos reggelre ébredtünk, és ez így várható néhány napig, de ez a lehűlés nem befolyásolja a szántóföldi tevékenységet, azonban a virágzásban levő gyümölcsfák idei termése veszélyben van.

Március utolsó dekádjára kissé változékonyra fordult a Kárpát-medence időjárása, de még mindig meghaladja az átlagos hőmérséklet az ilyenkor szokásos értékeket. Csapadék csak szórványosan és kis mennyiségben hullott, így a helyenként előforduló belvízen kívül semmi akadálya a tavaszi talajelőkészítési munkálatoknak.

Az őszi kalászos gabonák fejlettsége meghaladja az ilyenkor megszokottat. A fejlettség különösen ott szembetűnő, ahol időben kijuttatták az első fejtrágya adagokat, mert az már kifejti hatását.

A növények zöme kellően, néhol túlságosan is bebokrosodott, árpán már kitapinthatók a szárcsomók, hamarosan megkezdődik a szárbaindulás.

A télbe nyúló ősz és az igen korai tavaszodás hatására a vetések zömében jelen vannak a levélfoltosságot előidéző betegségek, árpán helyenként különösen erős fertőzést okoz a hálózatos levélfoltosság, de az alsó leveleken általánosan jelen van a szeptóriás levélfoltosság, a sárgarozsda, az árpa törperozsda, a keleti tájegységekben pedig néhány % erejéig már vörösrozsda is megtalálható.

A gabona-lisztharmat jelenleg az alsó leveleken fertőz, mindenütt megfigyelhető, és az ismételt felmelegedés hatására a kórokozó erősödő terjedése várható. A vetésfehérítő bogarak erősödő betelepedése tapasztalható a vetések szegélyeiben. Nem ritkaság a 20-25 db/10 hálócsapásonkénti bogárszám, de a táplálkozáson kívül még nem kezdődött el a kopuláció. A létszám további erősödése esetén indokolttá válhat a szegélykezelés.

Gabonalisztharmat-fertőzés búzán
Gabonalisztharmat-fertőzés búzán

A gyomirtásban nem részesített táblákban sok a T1-T2 gyomnövény, szórványosan már a napraforgó árvakelés is előfordul, tőleveles a mezei acat, tehát időszerűvé vált a gyomirtás ezeken a területeken.

Az őszi káposztarepce fejlettsége a nyugati tájakon rejtett zöldbimbós, míg másutt zöldbimbós állapot a jellemző. A szárbaindulás és elágazódás általános. A már igen régóta károsító repceormányosok egyedsűrűsége az indokolt védekezések hatására napjainkra minimálisra csökkent.

A már néhány hete megkezdődött fénybogár betelepedés növekvő tendenciája figyelhető meg. A sárgatálak és ragacsos fogólapok 10-20 db-ot fognak hetente. A kiéhezett bogarak fokozott károkat képesek okozni, amennyiben elhúzódik a virágzás kezdete, ugyanis a virágpollenhez való hozzájutás során a bogár megrágja a bibét is. A károsodott bimbó emiatt lehullik a növényről.

Fénybogarak repcén
Fénybogarak repcén

Szórványosan megjelentek a bundásbogarak is, de ők most még inkább a pitypangot és a virágzó fákat látogatják. Szórványosan már megfigyelhető néhány becőormányos is a növényeken, illetve a csapdákban, de ennek még semmi jelentőség nincs.

Növénykórtani szempontból még egészségesek a növények, az ősszel tapasztalt fómás és peronoszpórás fertőzés csupán az elhalt leveleken figyelhető meg.

(Vezérkép: Bayer Crop Science)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Ormányosbogarak a repcében: most lehet védekezni

2024. február 8. 05:40

A repcében a tavasz folyamán elsőként általában a nagy repceormányos jelenik meg. Hőmérsékleti igénye picivel alacsonyabb, mint a valamivel kisebb testű repce szárormányosé.

Most igazán veszélyesek a fénybogarak

2024. március 26. 05:40

A repce már zöldbimbós, illetve helyenként sárgabimbós állapotban van. A bimbók belsejében a portokok java részben már kifejlődtek, így az éhes fénybogarak találhatnak bennük számukra kedvező táplálékot.

A repcefénybogár piretroid rezisztenciája

2019. november 19. 06:47

A repce-fénybogár Európában széles körben elterjedt kártevő. Az ellene engedélyezett készítmények nagy része ugyanabból a kémiai csoportból – piretroidok – származik, vagyis azonos hatásmóddal rendelkeznek. Folyamatos használatuk Európa több országában súlyos rezisztencia kialakulásához vezetett. Az utóbbi tíz évben hazánkban is megjelent és gyorsan terjed a piretroid rezisztens fénybogár.

A Propulse aranyat ér

2018. május 2. 11:48

Őszi káposztarepcében a Propulse a virágzás stádiumában alkalmazva a szártőkorhadást, fehérszárúságot okozó Sclerotinia sclerotiorum és a repce becőrontó Alternaria brassicae kórokozók ellen kiemelkedő hatékonysággal rendelkezik.