Növényvédelmi előrejelzés

Hogyan időzítsük megfelelően a permetezéseket? – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

A márciusi kissé hűvösebb és csapadékosabb időjárás ellenére a növények túlnyomó többsége túl van a rügyfakadás állapotán, a mandula és a kajszi javában virágzik.

Az őszibarack már a középső országrészben is bontja szirmait, néhány szilvafajta fehérbimbós fejlettségű. Az alma és a körte, valamint a birs egérfüles állapotban van. A cseresznye és a meggy zöldbimbós, sőt a füge is elérte ezt az állapotot.

A kora tavaszi növényvédelem szempontjából mindezek kritikus fenológiai állapotok, ezért a permetezések megfelelő időzítése egész évre kiható jelentőségűek.

A hűvösebb és esőkkel tarkított időjárás a legnagyobb gondot most a csonthéjas termésű gyümölcsfák esetében okozhatja, ugyanis a virág-és hajtásfertőző monília számára optimálisak a feltételek a járványos fertőzéshez.

A kórokozó a virágon keresztül könnyedén behatol a növényekbe, mert viszonylag hosszú ideig és több alkalommal vizesek a virágok és a virágzásközeli rügyek. Jelenleg réztartalmú gombaölővel nem permetezhetünk, erre visszatérni csak virágzás után lehet tribázikus rézkészítményekkel.

Most a leghatékonyabb megoldás a kórokozó ellen hatékony kontakt és felszívódó szerek bevetése fehérbimbós állapotban, virágzásban és sziromhulláskor.

Az őszibarack esetében a moníliás fertőzés mellé betársul a tafrinás levélfodrosodás járványveszélye. A kimondottan nedvesség-és hidegkedvelő gomba fertőzési potenciálja a jelenlegi időjárásban könnyedén fertőzi a rügyeket, így elkerülhetetlen a folyamatos védelem.

Tafrinás levélfodrosodás őszibarackon
Tafrinás levélfodrosodás őszibarackon

Az előrehaladott fejlettségi állapotban itt sem permetezhetünk rézzel, helyette a levélfodrosodás ellen hatékony kontakt és felszívódó fungicideket kell használni. A járványveszély csak a hőmérséklet tartós emelkedése (14 °C felett) után múlik el, bár előfordul időnként, hogy a terméskezdemény is megfertőződik a kórokozótól.

Moníliás elhalás kajszin
Moníliás elhalás kajszin

Az alma és a körte „egérfüles” állapota szintén kritikus a gyümölcsfák szempontjából. A fiatal alma levélkéket már szívogatja a levélpirosító levéltetű, de a varasodás kórokozója is korai fertőzést okozhat, illetve a lisztharmattal fertőzött rügyekből az egészséges levélkék is megbetegedhetnek.

Alma lisztharmat primer fertőzés
Almalisztharmat primer fertőzés

Legjobb ilyenkor a beteg, „gyertyás” vesszőket levágni a fákról. Körtén már megjelentek a körtelevélbolha imágók és megkezdődött a tojásrakás a kifakadt rügyek környezetében.

Egyes szilvafajták elkezdtek virágozni, a többi fajta pedig fehérbimbós állapotban van. Virágzáskor kezdik petéiket rakni a poloskaszagú szilvadarazsak, ezért az optimális védekezés időpontja erre az időszakra esik.

A darazsak pontos rajzásának a megfigyelésére most kell kihelyezni a fehér színű ragacsos fogólapokat a szilvafák napsütötte ágaira. A rajzáscsúcstól számított 10-12 nap a védekezés optimális időpontja, ugyanis ekkor kelnek a lárvák.

Sárga szilvadarázs
Sárga szilvadarázs (Hoplocampa flava)

Nem szabad megvárni, hogy a lárvák befurakodjanak a gyümölcskezdeménybe, mert utána már csak felszívódó rovarölő szerrel kezelhetünk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Bio növényvédő szerek helye a hagyományos termesztésben

2020. december 30. 12:02

Nufarm hibrid technológiával egy növényvédelmi programon belül okszerűen használhatunk hagyományos és biológiai készítményeket a nagyobb élelmiszer-biztonság és a kisebb környezeti terhelés érdekében.

Hányszor kell permetezni a barackfákat a molyok ellen?

2023. július 5. 04:39

Hányszor kell permetezni az őszibarackfákat a gyümölcsbe berágó molyok ellen?

Az élelmiszercímkék sötét titkai

2023. augusztus 29. 16:10

Mitől bio egy termék? És mitől természetes? Bízhatunk-e az organikusnak feltüntetett termékekben, és egyáltalán, ki ellenőrzi mindezt? Mert ha minden annyira ellenőrzött, miért van ennyi beteg ember, és miért vannak tele az élelmiszerek „szeméttel”?

Milyen kártevők ellen kell most megvédeni a szilvafákat?

2020. április 7. 04:36

R. Miklós kérdése: A kertemben több szilvafa is található. Milyen tavaszi kártevők ellen kell most megvédeni a szilvafákat?