Szeptember első fele kellemes, késő nyári időjárással köszöntött be. A nappali hőmérsékleti maximumok már nem érik el a 30 Celsius-fokot, éjszakánként pedig 14-16 fokra csökken a hőmérséklet. Éjszaka erős a harmatképződés és a nedvességborítás a növényeken, ami elősegíti a betegségek terjedését, különösen akkor, ha időnként esik is az eső.
A nyári extrém időjárási viszonyok miatt az idén feltűnően nagy a gyümölcshullás az almásokban és a szilvásokban. Ennek csupán egy része írható a nagy hőség és a vízhiány rovására, többi pedig az egész nyáron folyamatosan és nagy létszámban rajzó almamoly és szilvamoly kártételének köszönhető. Szeptember első hetére szinte minden molykártevő rajzása alaposan lecsökkent, így az idén már nem kell számolni károsításukkal. Az alma betakarítása előtt végezzük el a tárolási betegségek elleni kezeléseket, mellyel csökkenthetjük a betárolt termés romlását.
A zöldségfélék közül a másodvetésű babban, a csemegekukoricában, a paprikában és a paradicsomban igen erős a gyapottok-bagolylepke hernyóinak károsítása, ami élvezhetetlenné teszi a termést, illetve rothadási folyamatokat indít el. Ezen túlmenően az ázsiai márványospoloska és a zöld vándorpoloska imágói és lárvái minden növénykultúrában tömegesen szívogatnak. A szívogatástól kifakuló foltok teszik élvezhetetlenné a termést, a gyümölcsökön elhaló foltok alakulnak ki a terméshúsban.
Folyamatosan zajlik a szőlő szüretelése. A kisebb-nagyobb esők nyomán erősödő tendenciát mutat a szürkerothadás, különösen a vékonyhéjú fajták fürtjein. Rövid várakozási idejű készítményekkel még védekezhetünk a kórokozó ellen. A jelenlegi időjárás most kedvez a peronoszpóra és a lisztharmat terjedésének is, az előbbi betegség elsősorban a hónaljhajtásokon terjed, a lisztharmat viszont idős és fiatal levélen is jelen van.
A selyemfényű puszpángmoly második nemzedéke elhúzódóan rajzik. A hernyók egy része már károsít, de további kártételek várhatók, így csak többszöri védekezéssel óvhatjuk meg növényünket a tarrágástól.
A gyapottok-bagolylepke hernyók most is károsítják a muskátli bimbóit, amitől a kiodvasított bimbó elhal. Felszívódó és méhkímélő rovarölő szerekkel védekezhetünk a kártevő ellen.