Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: igen erős a gyapottok-bagolylepke károsítása a zöldségféléknél

Agrofórum Online

Szeptember első fele kellemes, késő nyári időjárással köszöntött be. A nappali hőmérsékleti maximumok már nem érik el a 30 Celsius-fokot, éjszakánként pedig 14-16 fokra csökken a hőmérséklet. Éjszaka erős a harmatképződés és a nedvességborítás a növényeken, ami elősegíti a betegségek terjedését, különösen akkor, ha időnként esik is az eső.

A nyári extrém időjárási viszonyok miatt az idén feltűnően nagy a gyümölcshullás az almásokban és a szilvásokban. Ennek csupán egy része írható a nagy hőség és a vízhiány rovására, többi pedig az egész nyáron folyamatosan és nagy létszámban rajzó almamoly és szilvamoly kártételének köszönhető. Szeptember első hetére szinte minden molykártevő rajzása alaposan lecsökkent, így az idén már nem kell számolni károsításukkal. Az alma betakarítása előtt végezzük el a tárolási betegségek elleni kezeléseket, mellyel csökkenthetjük a betárolt termés romlását.

A zöldségfélék közül a másodvetésű babban, a csemegekukoricában, a paprikában és a paradicsomban igen erős a gyapottok-bagolylepke hernyóinak károsítása, ami élvezhetetlenné teszi a termést, illetve rothadási folyamatokat indít el. Ezen túlmenően az ázsiai márványospoloska és a zöld vándorpoloska imágói és lárvái minden növénykultúrában tömegesen szívogatnak. A szívogatástól kifakuló foltok teszik élvezhetetlenné a termést, a gyümölcsökön elhaló foltok alakulnak ki a terméshúsban.

Gyapottok-bagolylepke kártétele babon

Folyamatosan zajlik a szőlő szüretelése. A kisebb-nagyobb esők nyomán erősödő tendenciát mutat a szürkerothadás, különösen a vékonyhéjú fajták fürtjein. Rövid várakozási idejű készítményekkel még védekezhetünk a kórokozó ellen. A jelenlegi időjárás most kedvez a peronoszpóra és a lisztharmat terjedésének is, az előbbi betegség elsősorban a hónaljhajtásokon terjed, a lisztharmat viszont idős és fiatal levélen is jelen van.

Ázsiai márványospoloska kártétele almán

A selyemfényű puszpángmoly második nemzedéke elhúzódóan rajzik. A hernyók egy része már károsít, de további kártételek várhatók, így csak többszöri védekezéssel óvhatjuk meg növényünket a tarrágástól.

Selyemfényű puszpángmoly

A gyapottok-bagolylepke hernyók most is károsítják a muskátli bimbóit, amitől a kiodvasított bimbó elhal. Felszívódó és méhkímélő rovarölő szerekkel védekezhetünk a kártevő ellen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés – március 08.

2022. március 8. 08:36

Az idei esztendő időjárási szempontból furcsa kettősséget mutat. Míg januárban és februárban a sokévi átlagnál melegebb volt az időjárás, addig március közepéig a fokozatos felmelegedés helyett jóval hidegebb van. Éjszakánként rendszeresen fagy, időnként igen erős a lehűlés. Nappal, a napos órákban akár 10 C0 is előfordul, de borús napokon alig néhány fok a maximum hőmérséklet. Csapadék szempontjából igen jelentős a hiány, még a nyugati országrészben is több mint egyhavi a csapadékhiány, az ország középső és kelet részén pedig még ennél is több csapadék hiányzik a talaj felső rétegéből. A február végi - március eleji szélviharos napokon hófúvás helyett porviharokat lehetett látni országszerte.

Országszerte erős a kukoricamoly fertőzés, kevesebb a gyapottok bagolylepke

2019. július 23. 09:36

Az elmúlt időszakban nyugodtabbra vált nyári időjárást csak helyenként zavarták meg kisebb- nagyobb helyi zivatarok. Az kalászos gabonák aratása lassan a végéhez közelít, már a zab betakarítása is tart. A jó ütemben folyó aratáshoz képest kissé lemaradt a szalma bálázása, elhordása és a tarlóhántás.

A szárazság nem kedvez a betegségek terjedésének - károsítanak a vetésfehérítő bogarak és a gabonapoloskák

2019. április 23. 07:18

A tartós szárazság miatt a szántóföldi növények gombabetegségei alig jelentkeznek, hiszen életfeltételeik nem segítik ezt elő. Kártevők közül a vetésfehérítő bogarak és lárváik mellett már feltűntek a vetésekben a gabonapoloskák. Létszámuk egyelőre alacsony, de folyamatos a kártevők betelepedése.

Nem halogatható a regulátorozás a repcében!

2019. október 29. 11:17

A repcék többsége már elérte a 7-8 leveles állapotot, így már nem halogatható a regulátorozás. Le kell lassítani a további intenzív növekedést, inkább a gyökérnyak erősödjön a továbbiakban.