Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: készítsük elő a növényeket a téli tárolásra!

Agrofórum Online

Bár már november első napjaiban járunk, az időjárás a sokévi átlagnál melegebb. Az elkövetkező napokban azonban fokozatos lehűlésre számíthatunk, ezért a lakásból nyárra kihelyezett mediterrán növényeinket fel kell készíteni a téli „üzemmódra”.

A kertben, teraszon tartott leander, murvafürt, orchideák, szerelemvirág cserepes pálmafélék eddig jól érezték magukat, de az éjszakai néhány fokos hideg már lecsökkentette élettevékenységüket, alig párologtatnak, fázik a gyökérzetük. Mielőtt bármit is tennénk, vizsgáljuk át az egész növényt, van e rajta valamilyen sérülés, látható-e kártevő, betegség. A sérült részeket vágjuk le, a fertőzött részeket felszívódó rovarölő szerrel permetezzük le, vagy az egész növényt öntözzük be a készítmény előírt oldatával. A rovarölő szer felszívódik a növény minden részébe és elpusztítja a szívogató kártevőket. Leggyakrabban gyapjastetveket, leander sárga levéltetveit, pajzstetveket találunk a növényeken. Sajnos egyre gyakoribb az oleander agrobaktériumos fertőzés, a rákos sebek metszőollóval növényről-növényre átvihetők, ezért inkább az ilyen növényektől mihamarabb szabaduljunk meg, mert rövid időn belül az összes leander beteg lesz.

Sárga levéltetvek a leanderen

Ha a növények csúcshajtásain pókhálószerű tüneteket látunk, akkor atkaölő készítménnyel vagy kénes gombaölővel permetezzünk. A kén tartalmú készítmények lisztharmatölő hatásuk mellett igen jól gyérítik a takácsatkákat, de rövid a hatástartamuk, így gyakrabban kell ismételni a permetezést, de lakásban is használhatjuk, mert ártalmatlan más élőlényekre.

Az így előkészített növények téli tárolására lehetőleg világos, de 5-10 C0-nál nem melegebb helyet válasszunk, mert csak így képesek a növények téli nyugalmi állapotba kerülni. Ha ennél magasabb a hőmérséklet, elmarad a nyugalmi állapot, nem áll le a növények növekedése, a kevesebb fény miatt nyurga, megnyúlt hajtások nőnek. A kártevők is könnyebben megtámadják őket, ha ráadásul még szellőzetlen a tárolóhely, akkor lecsapódik a pára a növényeken, és megtelepszik a korompenész is a leveleken, ezért időnként szellőztessünk is.

Agrobaktériumos fertőzés leanderen

A muskátli teleltetése ennél egyszerűbb, mert akár cserepestől, ládástól néhány fokon sötét helyen kitelel, estleg gyökerestől kihúzva az edényből, újságpapírba becsavarva és felfüggesztve jól átvészeli a téli napokat. Az edényes növények öntözésekor ügyeljünk arra, hogy csak éppen átnedvesítsük a talajt, mert a pangóvízben megfulladnak a gyökerek. A növények ebben az időszakban alig párologtatnak, így semmi szükség a gyakori öntözésre, időnként az ujjunkkal tapintsuk meg a talajt. Ebben az időszakban szükségtelen a tápoldatozás, mert nem hasznosítják a növények. Erre csak a következő tavasszal lesz szükség, hogy minél gyorsabban regenerálódjanak a téli nyugalomból. Ha kényszerű okok miatt a nagyobb, nehezen mozgatható növényünket csak a szabadban teleltetjük, megpróbálhatjuk alaposan körbe tekerve hullámpapírral , jutazsákkal védhetjük a zord hőmérséklettől. Feltétlenül kerüljük a műanyag csomagolókat, mert alattuk nem jutnak levegőhöz, és folyamatos lesz a páralecsapódás, ezért bepállanak a növények.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A búza első gombaölő szeres kezelése

2018. január 24. 20:49

A tél végi, tavasz eleji időszak egyik fontos feladata a soron következő vegetációs időszakban reánk váró feladatokra való minél hatékonyabb felkészülés.

Idén is problémát okozhatnak a mezei pockok

2018. február 19. 11:42

Bár a védekezés nem egyszerű, számos praktika áll a termelők rendelkezésére, amivel megelőzhető a szántóföldeken és a gyümölcsösökben okozott kár.

Inváziós kártevők: a négyfoltos fénybogár

2019. március 31. 05:36

A fénybogarak egyik jellegzetes határozó bélyege a bunkós végű csáp, amely segítséget nyújthat a gyors azonosításban.

Mit tehetünk az őszibarackfát fertőző sztigminás betegség ellen?

2019. szeptember 20. 05:37

H. László kérdése: Az idén nagy problémát okozott a levéllyukasztó betegség az őszibarackfáimon. Mit tegyek, hogy jövőre megakadályozzam ezt?