Az elmúlt időszakban igazi nyári időjárás uralkodott országszerte. A nappali maximum hőmérsékleti értékek rendre meghaladták a 30 C0-ot, éjszakánként általában 15-20 fokot lehetett mérni. Sok volt a szeles nap, de csapadékot nem hozott, így tovább tart az ország középső és keleti részét súlytó aszály. A hosszan tartó száraz és meleg idő most elsősorban a rovarkártevők szaporodásának kedvez. Sorra érnek a nyárelő gyümölcsei, így maximálisan oda kell figyelni a növényvédelmi előírásokra.
A meleg idő és a hasznos ragadozó rovarok hatására szinte minden gyümölcsfélében jelentősen csökkent a levéltetű fertőzöttség, így van ez az almásokban is, a vértetű kolóniák azonban a zárt lombkorona biztosította klíma miatt továbbra is terjednek. Különösen nehéz a helyzet, ahol sok a lombkoronán belüli vízhajtás, mert itt a legkedvezőbbek az életfeltételek. Az almamoly rajzása változatlanul folyamatos és erős, a fogási adatok heti 30-35 darabról számolnak be. Ugyancsak intenzív a kaliforniai pajzstetű lárvák rajzása és a repül az almalevél aknázómoly is. A lisztharmat fertőzés gyakorisága szinte mindenütt emelkedett, kezeletlen ültetvényekben nem ritka a 35-40 %-os beteg hajtás. A meleg és száraz idő átmenetileg korlátozta a varasodás terjedését, de a megelőző védekezést folytatni kell.
Csonthéjas ültetvényekben a korábbi esők és viharok nyomán sok a moníliával fertőzött gyümölcs, különösen a cseresznye megérett termésén nagy a károsodás. Folytatni kell a védekezést a sztigminás-és blumeriellás levélfoltosság ellen, mert a szüret miatt erre kevésbé volt lehetőség. A cseresznyelégy repülése minimálisra csökkent, a fertőzött termések aránya néhány % mindössze, viszont a keleti gyümölcsmoly ismét emelkedő létszámban repül a feromon csapdákba és őszibarackban sok a fertőzött hajtásvég. A szilvamoly rajzása stabilan 25-40 db/hét/csapda.
A szőlő ültetvények fejlődése intenzív, időszerű a hajtásválogatás és a túl nagyra nőtt hajtások csonkázása. A lisztharmat első tünetei már megjelentek a bogyókon is, a további terjedéshez kiválóak a feltételek. A peronoszpóra számára a száraz és meleg idő nem kedvező, a fertőzés feltételei csupán a nyugati, korábban csapadékos tájegységekben vannak meg, ezeken a helyeken levélen és fürtön egyaránt megfigyelhetők a tünetek. A tarka szőlőmoly most nem rajzik, viszont az amerikai szőlőkabóca lárvák 40 %-a elérte az L3-as fokozatot, így indokolt a védekezések megkezdése.