Az elmúlt hetet leginkább a nyári forróság jellemezte, 30 C0 körüli nappali hőmérséklettel és magas páratartalommal. Éjszakára sem csökkent 15-20 fok alá a hőmérséklet, erős volt a harmatképződés. Az intenzív növényfejlődés mellett a károsítók zöme is növelte a növényvédelmi veszélyhelyzetet. A hónap utolsó hetében egy átvonuló hidegfront lehűtötte a levegőt, záporokat, zivatarokat okozott, több körzetben jéggel érkezve vonult át az országon.
Alma- és körteültetvényekben a varasodás fertőzés levél- és terméstünetei tovább erősödtek. A konídiumos fertőzés a legnagyobb gondot a házi ültetvényekben okozza, de kis mértékben az üzemi telepítések fogékony fajtáin is növekedett a fertőzés. Ugyanez vonatkozik a lisztharmat megbetegedésre, de a kórokozó a gyümölcsöket még nem támadta meg. Mindkét kórokozó ellen további, intenzív védekezés javasolt. Az almamoly rajzása erős, a csapdák heti fogása 40-50 db. Az almalevél aknázómoly rajzása most stagnáló, a heti fogás csapdánként 60-100 db közötti. A magas hőmérséklet és a heves esőzés csökkentette a levéltetű fertőzést, különösen a szürke levéltetűét, a szaporodás jelenleg stagnáló.
A csonthéjas ültetvényekben általános probléma a sztigminás levéllikasztó betegség okozta levéltünetek. A beteg leveleket legnagyobb mértékben a cseresznyén figyelhetjük meg, de a meggy, a kajszi, a szilva és az őszibarack is folyamatos veszélyben van. A termés betakarítása miatt csak korlátozott a védekezés lehetősége, de szüret után intenzív védekezés javasolt minden növényen. A cseresznye és a meggy moníliás gyümölcsrothadását tovább fokozta az elmúlt napok esőzése, emiatt a termés minősége és eltarthatósága jelentősen leromlott.
A dióültetvényekben tovább erősödött a levelek és a termés baktériumos- és gnomóniás foltossága. Emellett a sárga levéltetű fertőzés is megjelent a leveleken, viszont a nyugati dióburok fúrólégy rajzása még nem kezdődött el.
A szőlő intenzív növekedése miatt néhány fajtán indokolt a zöldmunkák elvégzése és a hajtásválogatás. A magas páratartalom és az éjszakai harmatképződés kedvez a peronoszpóra újabb levéltüneteinek a megjelenéséhez, de néhány fajtán már a fürtkezdeményeken is megfigyelhető. Ugyancsak fertőz a lisztharmat a lombozaton és a fürtön egyaránt. Enyhe tünetekkel, de a feketerothadás is fertőzi a leveleket, tehát komplex, intenzív védekezés javasolt, akárcsak az amerikai szőlőkabóca ellen. A lárvák 2/3-a már L3-as fejlettségű, ezért nem halasztható az ellenük való védekezés.
A kiültetett szabadföldi káposztaféléken egyik napról a másikra tömegesen fertőz a mezei- és üvegházi molytetű, ezért a korlátozott lehetőségek ellenére intenzíven kell védekezni a kártevő ellen.
A paradicsomot és a burgonyát erőteljesen támadja a burgonyavész. A magas páratartalom, a hosszú ideig tartó nedvességborítás miatt veszélyben van a lombozat és a termés egyaránt, ezért itt sem hanyagolható el az intenzív védelem.