Növényvédelmi előrejelzés
Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: védekezzünk a varasodás és a lisztharmat fertőzése ellen

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: védekezzünk a varasodás és a lisztharmat fertőzése ellen

Agrofórum Online

Az előző héten tovább folytatódott a légköri frontoktól mentes, mérsékelten melegedő időjárás.

Országos csapadék nem volt, inkább helyi záporok alakultak ki, így tovább tart a talajok vízkészletének csökkenése. A nappali és éjszakai hőmérséklet közötti nagy eltérés miatt rendszeresen erős a reggeli harmatképződés, ezért több kórokozó fertőzési veszélye jelentősen megnövekedett.

Az alma és a körte ültetvényekben a mérsékelten meleg, de párás környezetben a varasodás fertőzés veszélye igen magas. Az almán a leveleken, a körtén pedig a kis terméseken figyelhetők meg az első varasodás foltok. A reggeli hosszantartó nedvességborítás kedvező feltételeket teremt további friss tünetek megjelenéséhez és a terjedéshez. Ebben a helyzetben a preventív védekezéseknek rendkívül nagy a jelentősége, akárcsak a lisztharmat fertőzés elleni kezeléseknek, ahol gyakori a primer fertőzés, de a gyors szekunder fertőzést a varasodással ellentétben a mérsékelt meleg nem segíti elő. Az erwiniás fertőzés feltételei a mérsékelt meleg miatt továbbra sem adottak. Az almafa levélpirosító levéltetű fertőzés tovább csökkent, viszont a zöld almafa levéltetűvel fertőzött hajtások száma növekedőben van. Erről tanúskodik, hogy a hangyák intenzíven látogatják a fertőzött fákat, és gondozzák a levéltetveket a mézharmat kiválasztás növelése érdekében. Körtésekben megugrott a hajtáshervasztó darazsak tevékenysége, főként házikertekben gyakran láthatunk megszúrt és elhalt hajtásvéget a fákon, akárcsak a körtelevél-gubacsatka fertőzést, ami helyenként már levélcsúcs elszáradásban jelentkezik. Az almamoly rajzása kis mértékben növekvő tendenciát mutat, de elmarad az ilyenkor szokásos csapdafogási adatoktól, ez jellemző az almalevél aknázómoly repülésére is.

Gubacsatka fertőzés

Csonthéjas ültetvényekben, elsősorban a házikertekben és az útmenti fákon markánsan látszik a moníliás virág- és hajtásfertőzés következménye, alig lehet egészséges fát látni, kisebb-nagyobb károsodással mindenütt találkozhatunk. Jelentősen emelkedett a szilvamoly első nemzedékének a rajzása az előző időszakhoz képest, sok a csapdába esett keleti gyümölcsmoly is, de itt mérsékelt emelkedést tapasztalhatunk. Az őszibarackfákon megkezdődött a tafrinával fertőzött levelek hullása fákról, az újabb levelek kihajtása jelentős energiát von el a fáktól.

A szőlő intenzív növekedése mellett az érzékeny tőkéken egyre több a levélatkával és a gubacsatkával fertőzött levél, a védekezéseket minél előbb célszerű elvégezni a további terjedést megakadályozandó. A tarka szőlőmoly repülése még most is mérsékelt, de változó mértékű a helyi viszonyok függvényében.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gyorsan terjed a moníliás fertőzés: Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 5. 16:10

Ekkora nedvességhiány mellett minden szabadföldi növény élettevékenysége a minimálisra csökkent, továbbra is mindennapos a légköri aszály, a napégés, valamint a lomb- és gyümölcshullás.

Még mindig károsít a kukoricamoly: Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 4. 16:10

Némi szünet után ismét rajzik a kártevő lepke alakja a dél-magyarországi térségben, feltehetően ez már a 3. nemzedék kukoricamoly.

Erősödött a szőlőlevelek lisztharmat-fertőzöttsége – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. augusztus 28. 16:10

Almásokban és körtésekben pedig a megszokottnál kb. 1 hónappal korábban elkezdődött a termés betakarítása.

Készülődnek a mezei pockok – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. augusztus 28. 08:10

A kisült területek mezei pocok populációja jelenleg a ruderális területeken (parlag, árokpart) tartózkodik, illetve az évelő pillangósokon összpontosul.

Virágzáskor csak méhkímélő technológiával védekezhetünk

2020. április 7. 12:45

A fák és az aljnövényzet virágzása miatt csak méhkímélő növényvédelmi technológiával permetezhetünk az ültetvényekben.

A klimatikus körülmények a lisztharmat és a varasodás kórokozói számára is kedvezőek

2018. június 13. 04:30

A folyamatos rajzás alapján indokolt a 10-12 naponkénti rovarölő szeres permetezés a molykártétel elkerülése érdekében.

Nem lankadhat a növényvédősök figyelme – Intenzív a kártevők és kórokozók jelenléte a gyümölcsösökben

2023. július 6. 10:10

A növények fejlődése a kielégítő vízellátás miatt intenzív, de a betegségek és a kártevők sok növényvédelmi problémát okoznak.

Folyamatos a vértetű megtelepedése az almafákon

2020. május 20. 15:59

A levéltetű fertőzés üteme most lelassult, de a rejtettebb életmódot folytató vértetű telepek folyamatosan alakulnak ki a friss hajtások környezetében.