Október első hetében megérkezett az első őszi lehűlés, mely országszerte változó mennyiségben esőt is hozott. A csapadék mennyisége tág határok között, néhány millimétertől 30 milliméterig hullott. A néhány napos borongós időt azután derűs, napsütéses idő váltotta fel, 20-25 Celsius fok nappali maximum mellett éjszakánként csupán 2-10 fok volt. A csapadék jót tett a kelőfélben levő őszi káposztarepcének, viszont a kukorica és a napraforgó aratását sem akadályozta tartósan, valamint sokat segített az őszi talajmunkák minőségén. Megkezdődött az őszi kalászos gabonák vetése is.
Az őszi káposztarepce a lehullott csapadék hatására folyamatosan megerősödik, kezdenek kiegyenlítődni az állományok, a növények egy része 2-4 lombleveles állapotban van. Az esők és a rovarölő szeres kezelések hatására némileg mérséklődött a különböző bolhafajok károsítása, de a még csak most kelő repcén a veszélyhelyzet még mindig fennáll. A területek zömén kissé mérséklődött a csapdázott repcedarázs-imágók száma, de a korábbi igen intenzív rajzás miatt azokon a területeken, ahol nem védekeztek, nagyon sok a különböző fejlettségű álhernyó. A heterogén fertőzés miatt fontos a táblánkénti fertőzési viszonyok ismerete.
A repcedarázs álhernyók kártétele mellett más, elsősorban talajszinten és a lombozaton rágó bagolylepke-fajok hernyói is megtalálhatók. Ezek közé tartozik a gyapottok-bagolylepke hernyója is, bár nem a repce az elsőrangú tápláléka. A levéltetvek betelepedése továbbra is megfigyelhető, bár a fertőzés üteme ebben az időszakban nem erősödött, inkább a néhány egyedből álló kis kolóniák szívogatása a jellemző.
Az esők miatt párásabbá váló időjárás hatására a repceperonoszpóra első tünetei is gyakoribbá váltak, ez elsősorban a kórokozóra fogékonyabb hibridekre és fajtákra jellemző, de a fertőzés nagysága még csak gyenge fokozatúnak mondható. Az egy- és kétszikű gyomnövények tömeges kelése miatt időszerűvé vált a gyomirtások megkezdése is.
A kelőfélben levő őszi árpa vetésekre megkezdődött a gabonalevéltetvek szárnyas egyedeinek a betelepedése. A mérsékelten meleg és párás időjárás kedvez a további terjedésnek és a kolóniák kialakulásának, így várhatóan erősödni fog a fertőzés.
Más károsító egyelőre nem figyelhető meg, de most válik fontossá az árpaterületek rendszeres szemlézése, különösen fontos a mezei pocok fertőzés alakulásának a megfigyelése.