Növényvédelmi előrejelzés
Növényvédelmi előrejelzés

Kis kolóniákban szívogatnak a levéltetvek a repceállományokban

Kis kolóniákban szívogatnak a levéltetvek a repceállományokban

Agrofórum Online

Október első hetében megérkezett az első őszi lehűlés, mely országszerte változó mennyiségben esőt is hozott. A csapadék mennyisége tág határok között, néhány millimétertől 30 milliméterig hullott. A néhány napos borongós időt azután derűs, napsütéses idő váltotta fel, 20-25 Celsius fok nappali maximum mellett éjszakánként csupán 2-10 fok volt. A csapadék jót tett a kelőfélben levő őszi káposztarepcének, viszont a kukorica és a napraforgó aratását sem akadályozta tartósan, valamint sokat segített az őszi talajmunkák minőségén. Megkezdődött az őszi kalászos gabonák vetése is.

Az őszi káposztarepce a lehullott csapadék hatására folyamatosan megerősödik, kezdenek kiegyenlítődni az állományok, a növények egy része 2-4 lombleveles állapotban van. Az esők és a rovarölő szeres kezelések hatására némileg mérséklődött a különböző bolhafajok károsítása, de a még csak most kelő repcén a veszélyhelyzet még mindig fennáll. A területek zömén kissé mérséklődött a csapdázott repcedarázs-imágók száma, de a korábbi igen intenzív rajzás miatt azokon a területeken, ahol nem védekeztek, nagyon sok a különböző fejlettségű álhernyó. A heterogén fertőzés miatt fontos a táblánkénti fertőzési viszonyok ismerete.

Repcedarázs álhernyója

A repcedarázs álhernyók kártétele mellett más, elsősorban talajszinten és a lombozaton rágó bagolylepke-fajok hernyói is megtalálhatók. Ezek közé tartozik a gyapottok-bagolylepke hernyója is, bár nem a repce az elsőrangú tápláléka. A levéltetvek betelepedése továbbra is megfigyelhető, bár a fertőzés üteme ebben az időszakban nem erősödött, inkább a néhány egyedből álló kis kolóniák szívogatása a jellemző.

Levéltetvek repcén

Az esők miatt párásabbá váló időjárás hatására a repceperonoszpóra első tünetei is gyakoribbá váltak, ez elsősorban a kórokozóra fogékonyabb hibridekre és fajtákra jellemző, de a fertőzés nagysága még csak gyenge fokozatúnak mondható. Az egy- és kétszikű gyomnövények tömeges kelése miatt időszerűvé vált a gyomirtások megkezdése is.

A kelőfélben levő őszi árpa vetésekre megkezdődött a gabonalevéltetvek szárnyas egyedeinek a betelepedése. A mérsékelten meleg és párás időjárás kedvez a további terjedésnek és a kolóniák kialakulásának, így várhatóan erősödni fog a fertőzés.

Szárnyas levéltetű árpán

Más károsító egyelőre nem figyelhető meg, de most válik fontossá az árpaterületek rendszeres szemlézése, különösen fontos a mezei pocok fertőzés alakulásának a megfigyelése.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vigyázzunk, nő a parlagfű a tarlókon! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. július 2. 16:10

A tarlókon a parlagfű kelése a talaj nedvességtartalmától függ, de általános a fertőzés, ezért a tarló ápolását folyamatosan el kell végezni.

A gombákra kell a leginkább figyelni

2024. július 1. 15:40

Az időjárás továbbra is kedvez a gombák szaporodásának. Akik a szőlő lisztharmata ellen nem védekeztek, azok valószínűleg szüretelni sem fognak idén. Figyelnünk kell a levéltetvek terjedésére is, hiszen az időjárás kedvező életfeltételeket teremt számukra, és ne feledkezzünk meg a poloskákról és burgonyabogarakról sem.

Minden kultúrában terjednek a gombabetegségek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. június 26. 17:10

A meleg és pára határozza meg a kórokozók terjedését, emellett a tetvekkel, a szőlőkabócával és hamarosan a dióburok-fúróléggyel is számolni kell.

Terjednek a napraforgó és a burgonya gombabetegségei – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. június 26. 16:10

Kalászosokban már a tarlókezelés a téma. Kukoricában rajzik a kukoricamoly, napraforgóban és burgonyában a gombabetegségek jelentenek kihívást.

Őszi kalászos növények vetése előtt mérjük fel a talajlakó kártevőket!

2018. szeptember 25. 08:50

Az őszi kalászos növények tekintetében nagy területen kerül vetőmag a földekbe önmaga után. A kalászos gabonákat általában jó talajlakó kártevő „nevelő” növényeknek tekinthetjük.

Védekezzünk! Felgyorsult a parlagfű fejlődése

2022. május 17. 09:17

A május első hetében beköszöntő nyáriasan meleg idő hatására a parlagfű fejlődése felgyorsult.

Még nem magas a csőfuzáriumos fertőzés mértéke

2020. október 7. 09:18

Október első hetében kissé változékonyabbá vált az időjárás. Száraz és nedves időjárási frontok váltogatták egymást, de alapvetően az évszaknak megfelelően alakult az idő. A több csapadék a nyugati tájegységekben esett, és keletre haladva fokozatosan csökkent a lehullott eső mennyisége. A mély fekvésű területeken, szélcsendes reggeleken állandósult a párásság és a köd, melyet a napsütés rövid idő alatt felszakított. A lehullott csapadék kedvezett a kiegyenlítetlenül kelő őszi káposztarepce fejlődésének, valamint a talaj előkészítő munkálatoknak, de a kukorica betakarítását is csak átmenetileg gátolta.

A hidegre fordult időjárás tömegesen vonzza a poloskákat – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 19. 10:10

Október közepén gyökeres változás állt be az időjárásban. Az eddig jobbára az átlagosnál melegebb időjárást egy csapásra kisöpörte a Kárpát-medencéből egy hidegfront. A hideg levegő hozott némi csapadékot, de érzékelhető mennyiségben csupán a nyugati tájegységekben és a keleti tájegységekben esett.