Növényvédelmi előrejelzés

Még ne erőltessük a talajmunkát! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Február utolsó dekádjában folytatódott az ilyenkor megszokottól több fokkal melegebb időjárás. Éjszakánként ugyan fagypont körüliek a hőértékek, de nappal jellemzően 10-15 °C a levegő hőmérséklete.

A talajok nedvességtartalma megközelíti a telítettségi állapotot, a talajvízszint pedig a tavaly tavaszi szintnél jóval magasabb, így van tartalék a tavaszi-nyár eleji növény fejlődéséhez.

A talajmunkát még nem érdemes erőltetni, mert nyers a talaj, bár vannak gazdák, akik vetettek kora tavaszi kalászosokat. Már a „nitrát direktíva” szerint is kijuttatható az első nitrogén fejtrágya adag, így ez most a legfontosabb tápanyag pótlási teendő, mert az őszi árpa, a búza és a káposztarepce szemmel láthatóan is igényli a talajból már igencsak hiányzó tápelemet.

Növényegészségügyi szempontból jellemző, hogy a káposztarepce szárormányosai folyamatosan jelen vannak és telepszenek be a vetésekbe. Aktivitásuk a nappali időjárással változik, napos órákban folyamatos mozgásban vannak, de borult, szeles időben inkább megbújnak a levélörvök védelmében, így ilyenkor megbízható létszámviszonyokat csak ezek szétbontásával tudunk megállapítani.

Egyéb esetekben a sárgatálas- és a ragacsos fogólapos módszer is megbízható eredményre vezet, de magasabb növényállományban a rovarhálózás is eredményre vezethet. Fontos, hogy a sárgatál és a ragacsos fogólap igazodjon a repce növény magasságához, mert így kapunk valós rovarszámot.

Vizuális növényvizsgálat végzésekor egyaránt meg kell nézni a szárakat és a levélnyeleket is, mert a peterakás mindkét növényrészen megtörténhet. A védekezési küszöbérték sárgatál és ragacsos fogólap esetében napi 10-15 bogár csapdázása vagy 1-2 bogár hálócsapásonként, illetve 3-5 bogár négyzetméterenként.

A káposztarepce kártevője

Az őszi árpa és búza vetések növénykórtani állapotában egy hét alatt alig történt változás, a jobbára csapadékmentes időjárás és a jelenlegi hőmérséklet a kórokozók terjedését nem segítette. A határszemlék alkalmával a most növekedő fiatal levélkék egészségi állapotát kísérjük figyelemmel. A hőmérséklet folyamatos emelkedése miatt a vírusvektor levéltetű fajok és kabócák ismét aktivizálódni fognak, várható a tavaszi első kolóniák kialakulása is.

Vándorolnak a drótférgek és a cserebogár pajorok

A kukorica és napraforgó talajok talajlakó kártevő létszám viszonyait már most feltérképezhetjük, mert megkezdődött a drótférgek és a cserebogár pajorok vándorlása a talajok felső rétegébe. Hatékonyan csak megbízható létszámviszonyok esetében tudunk tervezni és védekezni a talajlakó kártevők ellen.

Mezei pocok kártétel

Az országos mezei pocok helyzetben radikális változás nem történt. Néhány körzetben csökkent ugyan a fertőzés, de a jelenlegi létszámviszonyok most is a veszélyességi küszöbérték többszörösét teszik ki.

Aggasztó több évelő pillangós tábla állapota, de sok a teljességgel „kilyuggatott” árpa, búza és repce vetés is, aminek újravetés lesz a vége napraforgóval vagy kukoricával. Sok ugyan a ragadozó madár, de nem tudják eredménnyel felvenni a harcot a mezei pocokkal.

Parlagi sas
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Most érdemes kukorica-vetőmagból betárazni

2022. január 3. 18:37

Fogynak a SAATEN-UNION készletei, de van még választék. A korán betakaríthatótól a silókukoricáig – Ön melyik mellett döntene?

Gyengülő kereslet a szójabab piacán

2024. január 26. 07:40

Európában a malmi búza drágult, ám a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt csütörtökön.

Megindultak a tavaszi szántóföldi munkák

2020. április 15. 08:35

A talajhőmérséklet az ország jelentős részén már megfelelő a kukorica vetéséhez, a tavaszi munkákat egyedül a továbbra is rendkívül száraz időjárás lassíthatja.

Egy hetes csúcson a kukorica ára

2021. március 16. 06:54

A tengerentúlon inkább vevői túlsúlyt, míg Európában vegyes összképet hozott a hétfői kereskedés az agrárpiacokon.