Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: megkezdődött a repcefénybogarak bimbókárosítása

Agrofórum Online

Az elmúlt napok mozgalmas időjárása után várhatóan ismét tavaszias napoknak örülhetünk. Március utolsó napjaiban átvonuló csapadékfront több-kevesebb csapadékot hozott az ország minden területére. A lehullott eső mennyisége 5-10 mm között ingadozott, ennél több csak kevés helyen hullott. A csapadék nyomában átmenetileg hideg légtömeg zúdult a Kárpát-medencébe, éjszakai fagyokat és károkat okozva az éppen virágzó kajszi- és őszibarack-kultúrákban.

Ha virágzik a kökény, akkor itt az ideje a kukorica vetésének, legalábbis a néphagyomány szerint. Néhány igyekvő gazda tartotta magát ehhez, pedig a talajhőmérséklet még nem érte el az optimális szintet. A hideg talajba elvetett mag elfekszik, esetleg megfázik, de semmiképpen nem fog korábban kikelni, mint az optimális időben talajba kerülő.

Az őszi kalászos gabonák közül az árpa szárba indulás közeli állapotban van, de a búza is befejezte a bokrosodást. A növényállományok országszerte szépnek mondhatók. Növénykórtani szempontból mindkét növényen megtalálhatók a legfontosabb betegségtünetek. Őszi árpán elsősorban a levélfoltosság kórokozói, az árpa törperozsda dominál, búzán pedig a gabonalisztharmat és helyenként a vörösrozsda tüneteit lehet megfigyelni. Lassan, de stabilan megkezdődött a kórokozók terjedése a fiatal levelekre, ezért az időjárás melegebbre fordulásával tömegessé válhat a friss fertőzés, szükségessé válik az első védekezés, amivel megakadályozható a szárba induló növényeken a betegségek felfelé való terjedése.

Gabonalisztharmat levéltünet búzán

Kártevő rovarok közül csupán a betelepülő vetésfehérítő bogarak jelentek meg, főként a vetések szegélyében, létszámuk azonban még messze alatta van a veszélyességi küszöbértéknek. A védekezési küszöb jelen esetben 10-15 imágó 10 hálócsapásban.

Repcefénybogár károsítása

Az őszi káposztarepcében elvégzett védekezések hatására erőteljesen lecsökkent a szárormányosok egyedsűrűsége, de a korábban lerakott tojásokból kikeltek a lárvák. Károsításuk hatására gyakori a levélnyél és a szár felrepedése. A rejtett és valódi zöld bimbókon tömegesen gyülekeznek a repcefénybogarak. Éheznek, ezért megkezdődött a bimbók károsítása, hogy táplálékhoz jussanak. Az időjárás felmelegedésével várhatóan felgyorsul a virágzás, így lecsökken a fénybogár-kártétel. A fénybogarak létszámviszonyait addig is folyamatosan ellenőrizni kell sárgatálas, vagy ragacsos fogólapos csapdázással. A csapdákat mindig a növényállomány magasságához kell igazítani a helyes fogási értékek elérése érdekében.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Bőven akad növényvédelmi tennivaló a gyümölcsösökben

2019. július 17. 05:36

Szeszélyes eloszlásban országszerte záporok, zivatarok alakultak ki, helyenként pedig jeget is hoztak a zivatarfelhők. Növényvédelmi téren bőven akad tennivaló.

Hatástalan gyomirtások napraforgóban, kukoricában

2020. május 11. 15:12

Az elmúlt időszakban folytatódott a késő tavaszias, kellemesen meleg időjárás, melyet időnként egy-egy betörő hidegfront szakított meg. A nappalok az évszaknak megfelelően alakultak, míg éjszakánként több alkalommal is 5 Celsius fok körülire csökkent a hőmérséklet. Jelentősebb mennyiségű csapadék továbbra sem esett, így maradt az országos szárazság. A tartós csapadékhiány jelei mind több növényen mutatkoznak, az alsó levelek sárgulása, egyenetlen és vontatott kelés, növényfejlődés formájában.

Jelentősen felerősödött a bagolylepke fajok aktivitása

2019. szeptember 3. 08:32

A bagolylepke fajok aktivitása nemcsak szántóföldön, de a szabadföldi zöldségkultúrákban is gondot okozhat. A csapdák napi 10-20-as egyedszámban fogják a káposzta, a C-betűs, a gamma, a felkiáltójeles, a vetési és a gyapottok bagolylepkéket.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés - 04.05.

2022. április 5. 09:36

A kalászos gabonák állapota növényvédelmi szempontból az esőzések ellenére keveset változott. Az állományok zömében szórványos lisztharmat, szeptória, hálózatos és rinhospóriumos levélfoltosság fertőzés előfordul.