Az elmúlt napok mozgalmas időjárása után várhatóan ismét tavaszias napoknak örülhetünk. Március utolsó napjaiban átvonuló csapadékfront több-kevesebb csapadékot hozott az ország minden területére. A lehullott eső mennyisége 5-10 mm között ingadozott, ennél több csak kevés helyen hullott. A csapadék nyomában átmenetileg hideg légtömeg zúdult a Kárpát-medencébe, éjszakai fagyokat és károkat okozva az éppen virágzó kajszi- és őszibarack-kultúrákban.
Ha virágzik a kökény, akkor itt az ideje a kukorica vetésének, legalábbis a néphagyomány szerint. Néhány igyekvő gazda tartotta magát ehhez, pedig a talajhőmérséklet még nem érte el az optimális szintet. A hideg talajba elvetett mag elfekszik, esetleg megfázik, de semmiképpen nem fog korábban kikelni, mint az optimális időben talajba kerülő.
Az őszi kalászos gabonák közül az árpa szárba indulás közeli állapotban van, de a búza is befejezte a bokrosodást. A növényállományok országszerte szépnek mondhatók. Növénykórtani szempontból mindkét növényen megtalálhatók a legfontosabb betegségtünetek. Őszi árpán elsősorban a levélfoltosság kórokozói, az árpa törperozsda dominál, búzán pedig a gabonalisztharmat és helyenként a vörösrozsda tüneteit lehet megfigyelni. Lassan, de stabilan megkezdődött a kórokozók terjedése a fiatal levelekre, ezért az időjárás melegebbre fordulásával tömegessé válhat a friss fertőzés, szükségessé válik az első védekezés, amivel megakadályozható a szárba induló növényeken a betegségek felfelé való terjedése.
Kártevő rovarok közül csupán a betelepülő vetésfehérítő bogarak jelentek meg, főként a vetések szegélyében, létszámuk azonban még messze alatta van a veszélyességi küszöbértéknek. A védekezési küszöb jelen esetben 10-15 imágó 10 hálócsapásban.
Az őszi káposztarepcében elvégzett védekezések hatására erőteljesen lecsökkent a szárormányosok egyedsűrűsége, de a korábban lerakott tojásokból kikeltek a lárvák. Károsításuk hatására gyakori a levélnyél és a szár felrepedése. A rejtett és valódi zöld bimbókon tömegesen gyülekeznek a repcefénybogarak. Éheznek, ezért megkezdődött a bimbók károsítása, hogy táplálékhoz jussanak. Az időjárás felmelegedésével várhatóan felgyorsul a virágzás, így lecsökken a fénybogár-kártétel. A fénybogarak létszámviszonyait addig is folyamatosan ellenőrizni kell sárgatálas, vagy ragacsos fogólapos csapdázással. A csapdákat mindig a növényállomány magasságához kell igazítani a helyes fogási értékek elérése érdekében.