Növényvédelmi előrejelzés
Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: szokatlanul erős a lisztharmat-fertőzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: szokatlanul erős a lisztharmat-fertőzés

Agrofórum Online

Május második dekádját a nagyfokú időjárási változékonyság jellemezte. Csapadék több hullámban érkezett fölénk, de kiadós esőt csak kevés helyen kaptunk, így az Alföld több tájegységében továbbra is a felszíni talajréteg kiszáradása a jellemző.

A nappali maximum hőmérsékletek általában 20 °C fölött alakultak, de éjszakánként gyakran süllyedt 10 °C alá, ami erős hajnali harmatképződést eredményezett.

Kalászos gabonáink közül az őszi árpa „szőkülése” jelzi, hogy közeleg az érés időszaka, a búza pedig a tejesérés stádiumába lépett. A csapadékosabb körzetekben továbbra is a kalászfuzáriózis jelenti a legnagyobb veszélyt.

Az általánosan jelentkező sárgarozsda járvány fokozatosan veszít jelentőségéből a hőmérséklet emelkedése miatt, helyette viszont jelentősen megnőtt a vörösrozsda megbetegedés veszélye. A kezdeti tünetek országszerte jelentkeznek, melyből erősebb fertőzés is kialakulhat.

Búza-vörösrozsda
Búza-vörösrozsda

Emellett a gabonalisztharmat és a különböző levélfoltosságokat előidéző kórokozók általánosan elérték a 2.-3. levélemeletet és a zászlóslevelet. Ezek megvédése fontos a növény számára, mert a lombozat felszáradása miatt csak ezek tudják táplálni a kalászban fejlődő szemeket.

Az őszi káposztarepce becőiben fokozatosan telítődnek a szemek. A korábbi évekhez képest emelkedett a becőszúnyog fertőzöttség, mely szoros összefüggésben van az eddig kialakult becőormányos fertőzöttséggel, ugyanis így nyílik lehetőség a szúnyogok számára a peterakásra.

Az idei szezonban országos szinten is szokatlanul erős lisztharmat fertőzés alakult ki, mely a növények minden részét (levél, szár, becő) érinti. Az erős lisztharmat-fertőzés korai növényszáradást, kényszerérést eredményezhet.

Repce-lisztharmat becőn
Repce-lisztharmat becőn

Jelenleg még egyéb kórokozók (fóma, szklerotinia, szürkerothadás) fertőzés tünetei csupán a veszélyességi küszöbérték alatt jelentkeznek.

A napraforgó fejlettségétől függetlenül általánosan fertőz a napraforgó fekete levéltetve. A kolóniák kialakulása a hajtáscsúcsi leveleket érinti. A fertőzési helyeken szárnyas alakok és kis kolóniák egyaránt előfordulnak, tehát a további terjedés veszélye maximálisnak tekinthető.

Levéltetvek és katicabogár lárva napraforgón
Levéltetvek és katicabogár lárva napraforgón

A fiatalkori kártevők (barkók, drótféreg) jelentkezése a fejlődésben lemaradt növényeket továbbra is érinti, tehát folyamatos ellenőrzést igényelnek ezek a területek.

A kukorica nehezen növi ki a korábban elszenvedett fagyos időszakot, gyakori az egyenetlen növekedés. Az erős gyomosodás miatt sürgető a területek állománygyomirtása. A fejletlen kukoricában továbbra is gondot okoznak a kukoricabarkók, ezért itt is fontos a folyamatos felügyelet a veszélyhelyzet (amíg nem nő ki a kukorica a barkó „foga” alól).

A fény- és feromoncsapdák fogása alapján sok felkiáltójeles bagolylepke rajzik, a vetési és a gamma mérsékelten, illetve gyengén rajzik, míg a gyapottok bagolylepke repülése emelkedő tendenciájú.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A szőlő minden kórokozójának kedvezőek a körülmények – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. június 20. 07:10

Különösen erősödött a peronoszpóra és a feketerothadás-fertőzés, de gyakori a fiatal fürtökön a szürkerothadás miatti részleges elhalás is.

Kalászfuzáriózis támadja a búzát aratás előtt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. június 18. 15:40

Az őszi kalászos gabonák közül az árpa aratása az Alföldön megkezdődött, de a korai búzafajták is beértek, a későiek pedig viaszérésben vannak.

A dió növényvédelme: a nyugati dióburok-fúrólegyek már a ragacslapon

2024. június 15. 06:40

Vajon a tél végi lemosást követően hol tartanak a kezelésekkel a növényorvos kollégák? Június első hetéig, szilvában, őszibarackban, kajsziban és meggyben, cseresznyében 5-6 alkalommal permeteztek. Körtében és szőlőben a megkérdezettek a 4. fordulót fejezték be, birsben és almában pedig 7-8 alkalommal permeteztek eddig.

Reped és rothad a cseresznye és a meggy – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. június 13. 10:10

Az egymással érintkező gyümölcsök azonnal megfertőzik egymást. Védekezésre csak a később érő fajtáknál van lehetőség.

Milyen betegségre utalnak a fehér, penészszerű foltok a korallvirág levelein? Hogyan védekezhetek ellene?

2019. február 12. 04:36

Sz. Tiborné kérdése: Virágaimon, legutóbb a korallvirág levelein, fehér penészszerű foltok jelentek meg. Hasonló tünetek korábban más szobai virágomon is előfordultak. Hogyan védekezhetek ellene?

Mitől konyult le a naspolya?

2020. május 1. 11:16

Naspolya bokrom hajtásai hirtelen lekonyultak. Más elváltozást nem látok rajta, színe zöld maradt. Milyen betegség okozhatja? Vannak-e még más tavaszi kártevői a naspolyának még virágzás előtt?

Országszerte erős a szilvamoly rajzása

2020. május 6. 13:31

Szilvaültetvényekben a szilvamoly rajzása országszerte erősnek mondható, a 3 naponkénti fogás 25-30 db/csapda. A hajtásvégeket és a fiatal leveleket együttesen fertőzi a levéltetű és a gubacsatka.

Valóban elegendő egy bioaktív készítmény használata gombaölőnek?

2019. június 30. 05:38

Sz. Tamás kérdése: Tisztelt Németh Zoltán Úr! Egyik kertész ismerősöm kizárólag egy bioaktív készítményt használ a gyümölcsfáira, de szinte valamennyi növényére a kertben (gyümölcsfák, palánták, eper, málna, tuja, buxus stb.). A kérdésem az volna, hogy ez igaz lehet? Valóban elegendő lenne a kertben e készítmény gombaölőnek, és az a technika, amit leírtam?