Az elmúlt héten folytatódott a nyárias, kissé változékony időjárás. Több alkalommal hullott eső, szeszélyes eloszlásban és mennyiségben. Több helyen extrém mennyiségű jég is esett, jelentős károkat okozva.
A nappali és éjszakai hőmérséklet kissé egyaránt visszaesett, ez utóbbi 10–15 oC körül alakult, így a kevesebb csapadékot kapó területeken is erős a hajnali harmatképződés. ami a kórokozók fejlődését elősegítette. A kártevő rovarok tömegszaporodása továbbra is sajátosan alakul.
A learatott kalászos gabona és káposztarepce táblákon tömegesen kelnek az elszóródott magok, valamint nagyon erős a parlagfű növekedése, és a virágzatok kialakulása. A jelentős pollenkoncentráció növekedés az egész országra jellemző. Nagyon sürgető a tarlók ápolása, a fertőzési gócok mielőbbi felszámolása! Még viszonylag kicsi a tarlókon táplálkozó kártevők és betegségek tömege, de a tarlóápolás elhanyagolása előre hozza ezt a veszélyes állapotot.
A kukorica a kapott csapadéktól függően változó állapotú, sajnos nem ritka a felsült állomány, de 2-3 csöves növényeket is lehet látni. A kukoricamoly második nemzedékének a rajzása ellentétben a tavalyival, erősen ingadozó, de meg sem közelíti az előző évit. A csapdák heti fogása nem éri el a 10 db-ot.
A gyapottok bagolylepke feromon csapdák szintén kevés lepkét fognak, viszont ennek ellenére emelkedik a károsított csővégek mennyisége, akárcsak az amerikai kukoricabogár okozta kár, ami főként a később virágzó hibridek nővirágait érinti. Az erősen károsított csöveken növényenként 2-3 bogár táplálkozik.
Elvirágzott a napraforgó, az átlagosnál magasabb állományokban megkezdődött az alsó levelek felszáradása, egyrészt az önárnyékolás, másrészt pedig az alternáriás- és rozsdás gombafertőzés terjedése miatt.
A szklerotíniás szártő és szárfertőzött növények aránya 1–5 % közötti, a beteg növényeken megjelentek a kórokozó szkleróciumai, ami biztosítani fogja a továbbterjedést és a tányérok megbetegedését csapadékos időjárási körülmények esetén.
Az egyéb szár-és levélbetegséget előidéző kórokozók (fóma, diaporte, makrofomina) csupán észlelési szinten betegítette meg a napraforgót. Alacsony a mezei-és lucerna poloska kártétel nagysága, már nem várható a tünetek jelentősebb erősödése. A seregélyek és a vadgalambok viszont gyülekezőt fújtak, és a tarlón elszóródott magokról „átpártoltak” a szemesedő napraforgóra, így megszaporodik a mezőőrök feladata. A táblaszéleken helyenként szintén erősödik a parlagfű fertőzés, így szükség van a szárzúzózásra, a büntetések elkerülése érdekében.