Augusztus utolsó dekádjában az évszaknak megfelelő időjárással búcsúzik a nyár. A nappali hőmérséklet általában 30 Celsius fok körül vagy kissé alatta alakul, éjszakánként viszont felfrissül a levegő, gyakran esik a hőmérséklet 15 fok alá. Az utóbbi napokban már megszűnt a csapadékhajlam, csak néhány helyen esett kevés eső. Az őszi betakarítású növények fejlődése és érése felgyorsult, folyamatos a különböző szilva, körte és almafajták valamint a szőlő szürete. A zsendülő és beérett termést szokatlanul nagy tömegben károsítják a különböző darázsfajok.
Megkezdődött az őszi érésű almák (Gala, Mollis Deliciosus) szürete, a téli fajták pedig intenzíven hizlalják a termést. A domináns kórokozók a szárazabb periódus ellenére most is potenciális veszélyt jelentenek az ültetvényekre, bár most kisebb a fertőzési hajlam. A folyamatos, de csökkenő intenzitású almamoly rajzás egyaránt érinti az érő és még csak fejlődő termést, melyre a fák a termés lehullásával reagálnak. Emiatt sok a lehullott alma, benne az almamoly hernyójával. A korábbi évek tapasztalatai alapján a lepke rajzása és a kártétel akár szeptember végéig is elhúzódhat.
A fán és a fa alatt levő megrágott termésen rövid időn belül megjelenik a gyümölcsmonilia jellegzetes penészpárnája. Ha lehetséges, érdemes a beteg gyümölcsöket eltávolítani, mert további fertőzések forrása lehet. A levélaknázó molyok rajzása szünetel, most újabb fertőzéssel nem kell számolni. Kissé enyhült az almafa vértetű fertőzés terjedésének intenzitása, de a kártétel nem szűnt meg továbbra sem. Gondozatlan kertekben a körtevarasodás fertőzés a korábbi esőzések nyomán aggasztó méretűvé vált, a megbetegedett termés alkalmatlan emberi fogyasztásra.
Jelentősen lecsökkent a szilvamoly és a kelet gyümölcsmoly rajzása, de nem szűnt meg teljesen. A két faj közül a keleti gyümölcsmoly veszélyesebb most, mert még bővel talál tápnövényt a kártevő, hiszen igen széles a tápnövény köre. Különösen fontos a birs folyamatos védelme, mert még sokáig kint lesz a termés a fákon.
A diót veszélyeztető nyugati dióburok fúrólégy változatlanul intenzíven rajzik. A csapdák továbbra is több százas nagyságrendben fogják a kártevőt, ami akár szeptember végéig is eltarthat. A már korábban megfertőzött termés burokja rothadásnak indult, és a fák alatt látható mármost is. Ha lehetséges, gyűjtsük össze és semmisítsük meg, mielőtt a kártevő lárvája elhagyná a termést.
Tart a korai érésű csemege- és borszőlő fajták szürete. A lisztharmat és a peronoszpóra most főként a másodrendű hajtásokon fertőz, míg a szürkerothadás a fürtöket veszélyezteti. A zsendülő bogyók megszívták magukat a korábbi esők alkalmával, elvékonyodtak és könnyen felrepednek. Érzékeny fajtákon már most is tetemes a beteg fürtök aránya. A kártételt fokozza a darazsak jelentékeny kártétele, ami ellen igen nehézkes a védekezés. A szürkerothadás elleni kezeléseket azonban még most is érdemes végrehajtani az élelmezés egészségügyi várakozási idő figyelembe vételével.