Július közepétől augusztus közepéig tart az őzek párzási időszaka, más néven üzekedés. Ez az időszak nemcsak a vadászok számára jelent kiemelt figyelmet, hanem a közlekedő autósok számára is. Az állatok ilyenkor sokkal aktívabbak, figyelmetlenebbek, gyakran váratlanul ugranak ki az út széléből, ami komoly balesetekhez vezethet.
Az Országos Magyar Vadászkamara és a vadászati hatóságok minden évben figyelmeztetik a lakosságot: az őzbakokat az ösztön hajtja, miközben a nőstényeket, a sutákat űzik. Ezért szinte bárhonnan, bármikor felbukkanhatnak az út mentén, gyakran a sűrű aljnövényzetből.
Kiemelten veszélyes útszakaszok
A legsúlyosabb kockázatot azok az útszakaszok jelentik, ahol a közelben mezőgazdasági területek, különösen kukoricaföldek vannak, mivel ezek ideális búvóhelyet biztosítanak az őzeknek. De a fás sávok, bokros területek is nagy veszélyt jelentenek. A vadveszélyt jelző táblák sok helyen figyelmeztetik a járművezetőket, de a vad gyakran olyan helyeken is megjelenik, ahol nem várnánk.
Mit tegyünk, ha megtörténik a baj?
Vadgázolással járó baleset esetén első a rendőrség értesítése. Ez nemcsak jogi kötelezettség, hanem a biztosítói ügyintézést is megkönnyíti. Fontos tudni, hogy a vadásztársaságok csak akkor felelősek a kárért, ha az nekik felróható (pl. vadászat folyik az adott területen). Egyébként a Polgári Törvénykönyv alapján mindenki a saját kárát viseli.

Semmiképp se vigyük el a helyszínről az elpusztult vadat! Ez bűncselekménynek számít, még akkor is, ha „csak” állat volt az ütközés áldozata.
Előzzük meg: tanácsok autósoknak
Főként hajnalban és alkonyatkor nő meg az őzek aktivitása. Ezekben az időszakokban érdemes lassabban, nagyobb figyelemmel vezetni. Ha az út szélén álló vadat látunk, lassítsunk, és semmiképp se villogjunk vagy dudáljunk, mert az megriaszthatja az állatot. Ha egy őz már az út szélén van, gyakran követi még egy vagy több példány.
Nem csak nyáron van vadveszély
Az őzek párzási időszaka ugyan augusztus közepén véget ér, de ősszel már kezdődik a gímszarvasok bőgése, amely újabb vadmozgással jár. A felelős, tudatos közlekedés életeket menthet.
Képek: Pixabay.