A BPW-Hungária Kft. világszerte elismert, kiváló minőségű vontatott jármű-futóműveket és felfüggesztési rendszereket, valamint agrár-gépipari termékeket gyárt. Emellett az agrártermékek tervezése és fejlesztése is a szombathelyi szakemberek munkáját dicséri.
A BPW-Hungária Kft. szombathelyi telephelyén tartott szakmai napon a következő program került megvalósításra:
- Megnyitó köszöntő – Mándli Péter, BPW-Hungária Kft., ügyvezető igazgató
- Köszöntő – Csanádi Tamás, MEGOSZ elnök
- Köszöntő – Dr. Hende Csaba, miniszter, az országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnöke
- A „mezőgazdaság 4.0” lehetőségei a magyar mezőgazdasági termelésben – Éder Tamás, Élelmiszeriparért Felelős Országos Alelnök, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
- AGRO Drive – a BPW elsőszámú hidraulikusan hajtott tengelye – BPW-Hungária Kft.
- A mezőgazdasági járművek üzemi, biztonságtechnikai kérdései, mint a típusengedélyezés, 2 évenkénti felülvizsgálat kérdései
- Szántóföldi logisztika – Fliegl Abda Kft.
- Intelligens vezér- és munkagép-kapcsolat – Ro-Sys Software Kft.
- Szenzorfejlesztések a BPW agrárfutóműveknél, a precíziós gazdálkodás háttértechnológiái –BPW-Hungária Kft.
- Futómű teljesítményátviteli hatásfokának vizsgálata – NAIK-MGI
- A mezőgazdasági termelést segítő szoftverek– AgroVIR Kft.
- Banki finanszírozási lehetőségek az agráriumban:OTP Bank, Magyar Export-Import Bank, MBK Bank
- Sikersztori, kerekasztal beszélgetés – Precíziós logisztikai megoldások a gyakorlatban
Az előadások szünetében, ill. a délutáni programokkal párhuzamosan lehetőség nyílt a „Futómű – és gépbemutató” megtekintésére és gyárlátogatásra.
A programok rendkívüli gazdagsága miatt nincs lehetőség a teljes mélységű beszámolóra, ezért elsősorban az érdekesebb előadások mondanivalójából szemezgetünk.
Mándi Péter rövid ismertetést adott a BPW Hungária Kft. helyzetéről.
A nyugat-dunántúli régió gépjárműiparának meghatározó szereplője a BPW-Hungária Kft., amely a németországi BPW-Bergische Achsen KG második legnagyobb vállalata.
A cég 1991-ben alakult BPW-Rába Futóműgyár Kft. néven. A foglalkoztatottak száma 1500 fő, az évente értékesített futóművek száma meghaladja a 150.000 darabot.
A BPW-Hungária Kft. világszerte elismert, kiváló minőségű vontatott jármű-futóműveket és felfüggesztési rendszereket, valamint agrár-gépipari termékeket gyárt. Emellett az agrártermékek tervezése és fejlesztése is a szombathelyi szakemberek munkáját dicséri. A vállalat termékportfóliója kiterjed a tengelycsonkokra, egyedi tengelyekre és a komplett Tridem – futóművekre vázzal együtt, beleértve a rugózást és a beszerelt fékberendezést akár 30 tonna terhelésig. A mezőgazdasági vontatmányok futóműveinek fejlesztése, gyártása és értékesítése világszerte közvetlenül a BPW-Hungária Kft.-n keresztül történik. Az értékesített tengelyek közel 95%-át export piacokra szállítja, és Európa összes jelentős mezőgépgyárával üzleti kapcsolatban áll.
A BPW évszázados sikerének titka a vevői igények megértése és az innováció, amelynek köszönhetően a gyártó nemcsak teljesíti a vevői elvárásokat, hanem további, jövőbe mutató megoldásokat is kínál.
A cég öt évvel ezelőtt vált a MEGOSZ tagvállalatává és követve a szövetség politikáját megszervezte a bemutatkozó szakmai napot.
Csanádi Tamás, a frissen választott MEGOSZ elnök köszöntőjében rövid visszatekintést adott a magyar mezőgépgyártás fejlődésére, kiemelve a korábbi vezetők (Horvát Ede, Burgert Róbert) meghatározó szerepét a vendéglátó cég létrejöttében.
Hende Csaba köszöntőjében megköszönte a BPW Hungária Kft. által a város gazdasági működéséhez nyújtott támogatást, ill. a többi nagyvállalattal együtt kifejtett tevékenységét, a szombathelyi gépészmérnök képzés létrehozásáért.
Dr. Nagy Ádám az ITM helyettes államtitkára az iparpolitikai paradigmaváltásról, a Digitális Agrár Stratégia jelentőségéről és a megvalósításhoz lehetőséget biztosító Irinyi tervről adott tájékoztatást.
Éder Tamás a Mezőgazdaság 4.0 megvalósításának jelentőségét hangsúlyozta kiemelve a digitalizáció és az automatizálás közelgő „veszélyét”, amelyre a hazai mezőgazdaság részvevőinek fel kell készülni.
A szakmai előadások sorát a BPW Hungária Kft. AGRO Drive hidraulikus hajtott tengelyének bemutatása nyitotta.
A puha, laza talajokon, vagy emelkedőkön haladva a mezőgazdasági gépek gyakran elérik a teljesítőképességük határait. Az AGRO Drive hidraulikus hajtott tengellyel szerelt mezőgazdasági pótkocsikkal ilyen talajokon jelentősen könnyebb az elindulás, és elkerülhető az elakadás.
Nehéz terepen való vontatás és az egyszerűbb karbantartás mellett integrált szabadon futás, homologizált fékek és intelligens szenzortechnika, ezek azok a jellemzők, melyek miatt egyre többen választják a BPW innovatív megoldását.
A bérmunka vállalkozókat is szorítja az idő a munkavégzésük során, ezért bármilyen időjárás esetén dolgozniuk kell. Az AGRO Drive hidraulikus hajtott tengely a vontatmányoknak 25 %-kal több vontató erőt jelent, ami lehetővé teszi például a trágyázási munkálatokat lejtős terepen és a betakarítást nedves talajon. Ilyen módon kisebb traktorok is képesek nagyobb teher vontatására. A konstrukció fékrendszere szervizbarát, ami azt jelenti, hogy a karbantartási munkákat és a fékbetétek cseréjét a hidraulikus hajtó motorok kiszerelése nélkül is el lehet végezni. A hajtott tengely laprugós, légrugós és hidraulikus rugózású felfüggesztésekbe egyaránt beépíthető.
Az AGRO Drive hidraulikus hajtott tengely számos kitüntetést kapott az elmúlt időszakban. Budapesten, AGROmashEXPO kiállításon „Az év magyar mezőgépe 2019” díjban részesült, Würzburgban pedig, az egyik legnagyobb európai seregszemlén, a szakma és a nagyközönség is díjazta a fejlesztést. A német szakmai médiumok az „Agrarheute“, az „Agrartechnik“ és a „Traction“ olvasói a „Logisztika“ kategóriában „A Mezőgazdasági Technika Innovációja“ közönségdíjjal tüntették ki.
Ackermann Tamás a mezőgazdasági szállítás feladatairól és a Fliegl cég témához csatlakozó fejlesztéseiről számolt be. Előadásában részletesen foglalkozott az önálló szállító gépekkel és a logisztikai gépsorokkal egyaránt, külön hangsúlyozva a rugózás, főleg a hidraulikus rugózás jelentőségét.
Rózsa Tamás a gépek evolúcióját elemezte az erő- és munkagépkapcsolat szempontjából. A gépek kompatibilitásánál megkülönböztette a mechanikai, az elektronikai, a rugalmas és az intelligens kapcsolatokat.
Andrási Mátyás a mezőgazdaság fejlődési trendjeinek a mezőgazdasági futóművekre gyakorolt hatását mutatta be. Kiemelten foglalkozott a Tractor-Implement Management (TIM) programmal, ahol a munkagép veszi át az irányító szerepet. Felhívta a figyelmet a fejlesztési munkák területén bekövetkezett változásra, amelynek eredményeként az arányok alaposan megváltoztak. Napjainkban az elektronikai fejlesztések már elérik a 70%-ot. Ennek következménye, hogy a fejlesztési stratégiában meghatározó a szenzorok/ szenzor rendszerek megjelenése az agrár – futóművekben. A BPW gyártmányok szenzortechnikai fejlesztése a Ro-Sys Software Kft.-vel történő együttműködés keretében jött létre.
Bércesi Gábor az idén 150 éves NAIK MGI méréstechnikai berendezéseiről és azok alkalmazási lehetőségeiről számolt be. A legújabb fékkocsival végzett szántóföldi mérések során különböző mezőgazdasági erő- és munkagépek vontatási jellemzőit határozzák meg.
A szakmai előadások sorát az AgroVIR mezőgazdaságot segítő szoftverének ismertetése zárta. Ez egy komplex vállalatirányítási, termelésirányítási, döntéstámogató rendszer, ami a mezőgazdasági vállalkozások termelési folyamatainak ellenőrzésére, tervezésére készült. Legújabb változata már egy felhő alapú megoldás, amely segíti a gazdálkodókat a készletezésben, a hivatalos nyomtatványokban, a papíralapú adminisztráció elhagyásában, a naprakész költségadatokban és az adatalapú döntéshozásban.
A banki finanszírozási lehetőségek megismerésével zárult az előadások sorozata, amelyet kerekasztal beszélgetés követett. A különböző szakterületet képviselő részvevők megvitatták a precíziós logisztikai megoldások gyakorlati szerepét, különös tekintettel a hazai mezőgazdasági termelés tulajdonosi és szerkezeti jellegzetességeire.