Gépészet

A műegyetemi gép- és mezőgéptervezők sikere

Agrofórum Online

Hamarosan elkezdődik a Műegyetemi fejlesztésű lélegeztetőgép klinikai tesztelése

A BME két karának együttműködése révén rekordgyorsasággal megalkotott készülék az életmentő funkción kívül terápiás területen is alkalmazható lesz.

„Évtizedek óta zajlik szakmai-tudományos építkezés a Műegyetemen, amelynek alapja az önbizalom, így olyan komplex feladatra való felkérést is bátran elfogadhatunk, mint egy lélegeztetőgép kifejlesztése. Ez az igényesség kiemelten érvényes a munka oroszlánrészét vállaló Gépészmérnöki Kar, valamint a Villamosmérnöki és Informatikai Kar munkatársaira” – hangsúlyozta a berendezés projektbemutatóján tartott megnyitóbeszédében Józsa János, a BME rektora, aki hozzátette: nem egy egyszerű, átlagos berendezés született, így egy fokkal nyugodtabban készülhetünk a koronavírus-járvány egy esetleges második hullámára.

Józsa János BME rektor

Nemsokára elkezdődik a Műegyetemen kifejlesztett lélegeztetőgép klinikai tesztje – jelentette be Dabóczi Tamás, a Villamosmérnöki és Informatikai Kar (VIK) Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára, aki megerősítette, a felső kategóriás készülék kórházi kipróbálása szigorú orvosi ellenőrzés mellett zajlik majd, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben, az Országos Onkológiai Intézetben és a Törökbálinti Tüdőgyógyintézetben. A szakember emlékeztetett, a belügyminiszteri felkéréstől számítva mindössze két hónap alatt sikerült egy olyan működő gépet megalkotniuk az intézmény oktató-kutatóinak, amely fel tudja venni a versenyt a világpiacon jelenlévő berendezésekkel. A fejlesztőmunkáról szólva kitért arra, hogy a megvalósításhoz számos szakterület tudásanyagát kellett ötvözni; a BME kilenc tanszékének több mint 30 kollégája dolgozott a projekten.

Dabóczi Tamás és a tervezők képviselete

„Az innováció nem egy esemény, hanem olyan folyamat, amely a kutatással kezdődik, majd fejlesztéssel, tervezéssel, megvalósítással folytatódik, és az eladással fejeződik be: a mindezek során keletkezett többletérték vállalati és nemzetgazdasági szinten egyaránt lényeges” –mondta Pakucs János, a Pro Progressio Alapítvány kuratóriumi elnöke, aki elárulta: a „Pro Progressio Alapítvány Innovációs Díját” a műegyetemi lélegeztetőgép-fejlesztés nyerte el. Nyomatékosította, ezen az eseményen azt ünnepelhetjük, hogy a társadalmi igény alapján, az ötlet és a kutató-fejlesztői tudás eredményeképpen létrejöttek a tervek, majd az első modellek. „Ritkán valósul meg az innováció folyamatának olyan szép és gyors példája, mint ennek a berendezésnek a megszületése.” Beszéde végén megismételte, a készülék sorozatgyártását a BM Heros Zrt. végzi, naponta 10 darab készül el a cég kőbányai üzemcsarnokában.

Pakucs János kuratóriumi elnök

 

Ünnepélyes díjátadó

„Lenyűgöző műszaki tartalommal sikerült megalkotni a berendezést, ami jól szimbolizálja a gyógyítás és a mérnöki munka összekapcsolódását. A készülékben a lélegeztetés minden szakaszának külön egysége van, képes a kilégzési fázist is vezérelni, ezen kívül terápiás lehetőségeket is biztosít” – jegyezte meg a gép előnyeiről Elek Jenő, az Országos Onkológiai Intézet főorvosa, aki szakértőként vett részt a műegyetemi fejlesztésben.

Elek Jenő főorvos

„Az Innovációs és Technológiai Minisztérium számos, a koronavírussal összefüggő projektet támogat” – jegyezte meg zárszavában Gulyás Tibor, a tárca innovációért felelős helyettes államtitkára, példaként említve a maszkgyártást, a vakcinafejlesztést, és a szennyvízkutatási programot. Elmondta még: a járványügyi veszélyhelyzet kihirdetését követően páratlan szakmai összefogás alakult ki az országban, ami azt bizonyítja, hogy jól működik a „hazai innovációs ökoszisztéma”.

Gulyás Tibor helyettes államtitkár

A „Pro Progressio Alapítvány Innovációs Díját” a műegyetemi fejlesztésben résztvevők kapták meg.

A Gépészmérnöki Kar részéről:

Bakonyi Péter adjunktus, Bíró István adjunktus, Boros Róbert doktorandusz, Farkas Zsolt adjunktus, Hodosán Zsolt tanszéki mérnök, Istók Balázs adjunktus, Jacsó Ádám tudományos segédmunkatárs, Kopasz István laborvezető, Kotrocz Krisztián adjunktus, Kovács József Gábor tanszékvezető-helyettes, egyetemi docens, Krisch Róbert adjunktus, Molnár József mesteroktató, Nyírő József adjunktus, Rádics János Péter tanszékvezető-helyettes, adjunktus, Suplicz András adjunktus, Szakály Norbert tanszéki mérnök, Szebényi Gábor egyetemi docens, Széles Levente doktorandusz, Török Dániel adjunktus, Vajda Márk doktorandusz

A Villamosmérnöki és Informatikai Kar részéről:

Dabóczi Tamás tanszékvezető, egyetemi tanár, Becker Péter üzletfejlesztési igazgató/ tudományos munkatárs, Czeller Miklós ügyvivő szakértő, Feil Zoltán műszerész, Horváth Ákos ügyvivő szakértő, Kiss Bálint tanszékvezető, egyetemi docens, Kollár Zsolt egyetemi docens, Kovácsházy Tamás egyetemi docens, Majzik István tanszékvezető helyettes, egyetemi docens, Nagy Péter doktorandusz, Naszály Gábor tudományos segédmunkatárs, Orosz György egyetemi docens, Raikovich Tamás tanársegéd, Renczes Balázs adjunktus, Scherer Balázs mestertanár, Tóth Csaba tiszteletbeli docens, Varjasi István egyetemi docens

Orvosszakértők:

Elek Jenő főorvos, Országos Onkológiai Intézet

Madurka Ildikó klinikai főorvos, Országos Onkológiai Intézet

Forrás:

http://www.bme.hu/hirek/20200623/Hamarosan_elkezdodik_a_muegyetemi_fejlesztesu_lelegeztetogep_klinikai_tesztelese;

Fotók: Philip János

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Extrém rendfelszedési kapacitás, egyedülállóan nagy kamranyomás, villámgyors bálaürítés

2025. március 26. 16:10

A John Deere a szálastakarmány-betakarítás terén is törekedett arra, hogy minden gazdasághoz igazodva ideális bálázót tudjon kínálni.

Gabonahűtés vagy -szárítás? Most pályázati forrásból fejleszthet!

2025. március 13. 16:10

A „Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésére” kiírt pályázatokba bekerült a gabonahűtés technológiája is.

John Deere motorfelújítási akció fix áron!

2025. március 10. 11:10

A dízelmotorok fejlesztését az utóbbi 20 évben elsősorban a környezetvédelmi előírások egyre szigorodó rendszere határozta meg.

Valamelyest javul a helyzet a hazai pótkocsipiacon

2025. március 5. 16:10

Utoljára tavaly szeptemberben adtak el több mezőgazdasági pótkocsit, mint most februárban, akkor 68 talált gazdára.

A Pioneer® 95 éve mozdítja előre a mezőgazdaságot

2021. április 24. 11:44

A Pioneer® volt az első vetőmagtermelő vállalat, amely hibridizációs technológiával nemesített vetőmagokat hozott forgalomba.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Kulcsfontosságú a digitalizáció

2019. június 13. 08:33

A vizsgálat célja, hogy felmérje azokat a digitális eszközöket, amelyek segítik a tudásátadást, a szaktanácsadást, a termelők piacra jutását, az innovációt.

A Case IH hét 2021 AE50 Awards díjat nyert

2021. február 12. 13:04

Az AE50 program 1986-ban kezdődött, amikor az év innovációit az ASABE által létrehozott szakértő zsűri értékelte és kiválasztotta a legjobb ötvenet.