A precíziós mezőgazdasági technológiák gyorsuló fejlődése a legjobbkor jött a magyar agráriumnak is. A centiméteres pontosság és műholdas teljesítményoptimalizálás nélkül ugyanis nem lehet felvenni a kesztyűt az időjárás vagy épp az inputanyagárak extremitásaival szemben. Gyakori panasz agrárvállalkozói oldalról, hogy ez csak akkor igaz, ha van, aki kezelje a modern technikát. Hoczek László, a KASzC Csukás Zoltán Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskola főigazgatója szerint ez nem rajtuk fog múlni. A gépkezelőket ugyanis ilyen szemlélettel és május óta egy, a precíziós gazdálkodás nehézfegyverzetével felszerelt New Holland T7-essel képzik Csornán.
A jövőben jó minőségű élelmiszert csak kifogástalan minőségű erőgép és kimagasló tudású gépkezelő párosával tudunk megtermelni
Nem spórolnak a gépesítési technológiákon a 300 tanítvánnyal az agrárium jövőjéért dolgozó Csukás Zoltán Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskolában Csornán. Az intézet igazgatója és a főigazgatója szerint nem is tehetnék, hiszen gépésztechnikus képzés, mezőgazdasági szakirány és gazda szakképzés terén nem papírgyártásra, hanem versenyképes tudás átadására törekednek.
Ahogy Hoczek László fogalmaz, a kulcs, hogy olyan erőgép-munkagépkapcsolatokkal szerezzék meg a gyakorlati tudást a tanulók az intézmény 140 hektáros tangazdaságában, ami minden tekintetben megfelel a digitális átállás, a precíziós mezőgazdasági termelőmunka elvárásainak. Ehhez jelentett fontos állomást új New Holland T7.245 AutoCommand traktoruk érkezése is, ami a mezőgazdasági gépésztechnikusok országos tanulmányi versenyének helyi fordulójára futott be április végén.
Az intézményben úgy látjuk, hogy ma versenyképes növénytermesztéshez nem az elmúlt évszázad villáskulcsos gépszerelőire lesz szükségünk. A precíziós gazdálkodásra, digitális átállásra képes gépek ugyanis néhány centiméteres pontosságú GPS technológiával teszik a dolgukat. Az intézmény elsődleges célja ezekre a modern gépekre támaszkodva, hogy olyan tudást nyújtson a szakképzésben, ami a diákokban az elhelyezkedés terén, míg az ágazatnak a termelőmunkában biztosít versenyképességet. Az intézménybe pályázaton keresztül érkezett New Holland erőgép mindezt hiánytalanul képes megadni. Az ISOBUS rendszerének köszönhetően számítógépen keresztül is kommunikálhatunk vele a munkavégzéséhez, de akár azt is megtapasztalhatjuk, milyen, amikor a gazda a távolból, akár egy mobiltelefonnal képes bármilyen munkafolyamatról értesülni. Látja, hogy egy művelet hány százalékával végzett a gép, hogyan alakultak a teljesítménymutatói, így fogyasztásról, talajszerkezetről és -minőségről egyaránt pontos információkat kap. Az új New Holland erőgép jól tudja használni azokat a munkagépeket, amiket az évek során beszereztünk. Az oktatási feladatoknak megfelelően a fülkében két ülés is helyet kapott, egy a tanulónak, egy az oktatónak. Azt gondoljuk, hogy a márkakereskedő AGROTEC Magyarország Kft. minden téren támogatta a törekvéseinket, hogy ezzel a géppel korszerű oktatást nyújtsunk. A jó minőségű élelmiszer-termeléshez erre lesz szükség a jövőben, jó minőségű gépre és jól képzett gépkezelőre.
Perlaki Sándor, az intézmény igazgatója szerint a munka sikerességéről mindennél őszintébben mesél a tény, hogy az iskola végzett növendékeit szinte elkapkodják az agráriumban.
A nálunk végzett tanulók biztosan el tudnak helyezkedni, mert a cégek kimondottan keresik az iskola növendékeit. A gyakorlat során már megismerkednek a cégekkel a tanulóink, majd általában utolsó évben általában már ajánlatot is kapnak azoktól. Ehhez nélkülözhetetlen az a gyakorlati tudás, amit az iskola tangazdaságában sajátíthatnak el, ahol a talajelőkészítéstől a növényápolásig 140 hektáron szántóföldi növénytermesztésbe vonjuk be a diákokat. Az új nagy teljesítményű New Holland T7.245 AutoCommand traktorunk is itt kap majd szerepet. Elsősorban talajmunkák terén számítunk rá.
Az AGROTEC Magyarországnál örülnek, hogy „a kék” a gépkezelők új generációjáért dolgozhat
Az iskola új erőgépére közbeszerzési pályázatot írtak ki, így több hónapos előkészítési, dokumentációs munkára volt szükség a New Holland márkakereskedői csapatnál, hogy a diákok Csornán végül „a kékkel” tanulhassanak a jövőben. Molnár István New Holland termékmenedzser viszont hangsúlyozza, egy ilyen projekt mindig megéri az erőfeszítést.
Egy ilyen pályázat mindig összetett feladat, de nagy öröm, ha sikerrel járunk. Hiszen így biztosan jó helyre kerül ez a fokozatmentes váltóval szerelt New Holland erőgép. Segítségével az agrárszakma elkövetkezendő generációi megtanulhatják azt, amit ma a korszerű talajművelésről, precíziós gazdálkodásról tudni kell.
New Holland T7.245 AutoCommand traktor: bivalyerős iskolapad a precíziós gazdálkodásra tervezve
A New Holland traktorokat ismerő gazdák biztosan megerősítik, jó oka van, hogy a felső-középkategória csúcsát képviselő T7-esek minden évben kiemelkedő darabszámban kelnek el. Legnépszerűbb hosszú tengelytávos (LWB) szériájából 14 eltérő felszereltségű modell közül választhatnak a magyar termelők. Ideális tengelytávjuknak (2884 mm) és akár 10 tonnás pótsúlyozott tömegüknek köszönhetően 125 és 300 LE között épp úgy lehetnek nehéz talajmunkára fogott vezérgépek, mint egy nagyüzemi gazdaság mindenesei.
A Csornán átadott T7.245 AC erőgép tulajdonságairól:
- 200 LE névleges és 245 LE maximális motorteljesítmény.
- Fokozatmentes erőátviteli egység automata funkciókkal.
- 150 liter/perc, terhelésérzékelős hidraulikaszivattyú, 4 pár elektro-hidraulikus vezérlésű hidraulikaszelep hátul.
- Gazdaságosan üzemeltethető Stage V FPT motor, 600 üzemórára kitolt szervizintervallumokkal.
- Kényelmes, rugózott kabin és első híd.
- Korszerű SideWinder II kartámasz, amivel erőgép-munkagépkapcsolat irányítása egyaránt kézre áll, egyszerű és precíz.
- Masszív 3. pont függesztő szerkezet elől-hátul egyaránt.
- Beépített gyári hidraulikus robotkormányzás 2,5 cm RTK jelpontossággal.
- ISOBUS csatlakozó hátul a munkagépvezérléshez.
Molnár István termékmenedzser szerint az iskolai célok tükrében még érdemes néhány erősséget a listához írni:
A gép mérete, önsúlya, hidraulikateljesítménye pontosan azt fedi le, amit az intézmény a pályázatban kért, hiszen jól tudták, milyen szerepkörre szánják az új traktorukat. Lényeges, hogy ez a modell 4 pár hidraulikával, hátsó ISOBUS csatlakozással, valamint kihelyezett hátsó hidraulikus szelepvezérléssel is rendelkezik, ami a fokozatmentes váltó és az érintőkijelzős monitor társaságában igazi csúcsgéppé teszi a precíziós munkához ezt a New Holland T7-est a 200 LE-s kategóriában.
New Holland precíziós mezőgazdasági szoftvercsomag – a nyereséges szántóföldi növénytermesztés okostelefonon is áttekinthető
A New Hollandokkal nemcsak megbízható erőgépeket vásárolnak a magyar termelők, de gyakorlatilag egyetlen e-mailes regisztrációért több százezer forintot érő precíziós szoftvercsomaggal növelhetik eredményeiket is.
A MyNewHolland.com felületén regisztrálva ugyanis elérhetővé válik a PLM Intelligence platform Farm Modulja, ami egy olyan profi precíziós szoftver, ami eddig a T8 Genesis vagy a 2021-es új New Holland T7 HD gépek kiváltsága volt. A programcsomaggal a felhőalapú adatkiküldésen kívül gyakorlatilag minden benne van: megalkothatjuk, szerkeszthetjük benne a táblastruktúrákat, nyomvonalakat, határvonalakat szerkeszthetünk, rajzolhatunk a tudásával. A Farm Modul képes a hozamadatokat zónákra bontani egy-egy táblán belül, így akár differenciált kijuttatási vagy épp tőszámtervek késztésére is alkalmas. A többi ezután már csak a gépkezelőn és az irányítása alá vont 2,5 cm pontos RTK korrekcióval dolgozó erőgép-munkagépkapcsolatokon múlik, Csornán legalábbis biztosan.
Nyereséges precíziós gazdálkodásra termett mezőgazdasági gépeket keres? Válassza a New Holland traktorok tudását a márkakereskedő AGROTEC Magyarország Kft.-től!