A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségével (MEGFOSZ) együttműködésben az idén is megrendezte a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow – Mezőfalva szabadtéri agrárszakmai kiállítást.
A NAK Szántóföldi Napok az ország legnagyobb álló- és mozgógépes szabadtéri kiállítása, ahol a mezőgazdasági gépek legszélesebb kínálata tekinthető meg szántóföldi környezetben. Az állógépes kiállításon a hazai mezőgazdaságigép-forgalmazás 80 százalékát lefedő 57 cég (MEGOSZ, MEGFOSZ és független) mutatta be gépeit, eszközeit. A Szántóföldi Gépshow-n mindkét nap munka közben is meg lehetett nézni 29-29 gépkapcsolatot, illetve a legújabb technológiákat és a gépek típusainak sokszínűségét. Emellett a rendezvényen fajtabemutatók, mikróparcellás növénytermesztési bemutatók is várták a látogatókat, sőt drón és helikopteres növényvédelmi bemutató is szerepelt a programban.
A 42 hektáros területen izgalmas programokkal, széles körű gép- és inputanyag-bemutatóval találkozhattak a látogatók, közelről nézhették meg az ültetvényeken fejlődő korszerű növényfajtákat, új öntözési technikákat és gépbemutatókat, továbbá a gazdálkodáshoz nélkülözhetetlen szakmai, pályázati, továbbképzési információkat gyűjthettek a kiállítók képviselőitől.
A legújabb gépek közvetlen megismerése mellett tanulmányozni lehetett a fenntarthatósági tanösvényt, a zöld követelményeknek megfelelő vetésszerkezeti bemutatót, a vízmegőrzés természetes infrastruktúrájának, az országos aszálymonitoring rendszernek a bemutatását, a növénybiológiai aktualitásokat, a mesterképzés és a szaktanácsadó tevékenység ismertetését, számos nemesítő ház szortimentjét, 25 méteres, informatív talajszelvényt.
A rendezvény megnyitóján rövid tájékoztatás hangzott el a szervezők képviselői részéről, amelyben hangsúlyozták a mezőgazdaság előtt álló kihívásokat, feladatokat, amelyek megvalósításában komoly segítséget adhatnak a kiállításon szerezhető közvetlen információk.
A kiállítás gazdag eseménytárát a bemutatott gépek, eszközök sokaságát az adott keretek között nem lehet teljeskörűen ismertetni, ezért csak szemelvényeket mutatunk be.
A környezetvédelmi követelmények erősödése következtében a talajművelési technológiákban új, illetve felújított eljárások és eszközök kerültek előtérbe. Ezek közül látható volt az ultrasekély művelés és az infó-kommunikációs megoldásokat adaptáló sorközművelő eszközök néhány hazai és külföldi példája.
A csuklós láncboronákat sekély (2-4 cm) mélységű nagy sebességű (10-15 km/h) művelésre tervezték. Alkalmazási területük tarlóművelés (hántás-ápolás), takarónövény aprítás és bedolgozás, gyomirtás. A kiállításon látható volt az ausztráliai Kelly család által kifejlesztett, eredeti Diamond láncborona és a Fliegl cég által adaptált változata egyaránt.
A sorközművelő kultivátorok számos variációja került bemutatásra a kiállításon. Ezek közül kiemelkednek azok a típusok, amelyek a soron tartást képalkotó rendszerrel, azaz kamerával valósítják meg, amelynek eredményeként a védőtávolság tovább csökkenthető.
Ezek közül figyelemre méltó a hazai fejlesztésű BUSA sorközművelő kultivátor, amely forgókapás művelőelem megoldásával már komoly export lehetőséggel (holland, német, osztrák) is rendelkezik.
A kiállításon látható volt a Steketee (Lemken) sorközműveő kultivátor legújabb változata, amely az általában használt, Claas gyár által felvásárolt ECO-DAN kamerarendszer helyett saját kamera-, azaz sorfelismerő megoldással rendelkezik, amely képes a biztonsági védőtávolságot akár 2 cm-ig lecsökkenteni. A rendszer tud üzemelni színes, öntanuló üzemmódban is, tehát a nem zöld, vagy nem teljesen zöld színű növények sorait is felismeri a kultivátor, illetve erősebb gyomfertőzöttség esetén – ha a kultúrnövény sora színben mutat valamennyi eltérést a gyomnövénytől – is soron tartható a kultivátor.
A kultivátor másik újdonsága a művelőelemek soron tartásához szükséges oldalmozgatási mechanizmus, amely csúszó rendszer helyett paralelogrammás megoldást alkalmaz.
A precíz sorközművelés megvalósításának jövőbeni megoldását szemléltette a dán Agrointelli robot.
A Robotti egy autonóm eszközhordozó robot, szántóföldi és kertészeti feladatok végrehajtására. A robot dízelmotoros erőforrással, 3-pont függesztőberendezéssel rendelkezik, amely alkalmas szabványos munkagépek üzemeltetésére. A robot tömege kevesebb, mint 3000 kg, ennek eredményeként alacsony a káros talajtömörítő hatása. Az autonóm működés minimalizálja a szükséges manuális beavatkozást. A robot „zéró fordulási sugara” lehetővé teszi a táblavégi fordulósáv minimalizálását. A Robotti simkártyája állandó összeköttetésben van a GSM hálózattal. A robot fedélzeti számítógépe a betáplált inputadatok alapján optimalizálja a táblán való mozgást. Működés közben a robot az információkat a „felhőbe” tölti, illetve onnan lehívja. A robot navigációja RTK-GPS technológiával +/- 2 cm pontosságot biztosít.
Aki a hazai mezőgépfejlesztés és -gyártás helyzetét ismeri és figyelemmel kiséri, annak különleges esemény, ha egy új társaság termékeivel találkozhat. Ilyen a Noran Technologies egyéni vállalkozás, amely új színt hozott termékeivel, és amelyek közül az N-MAX típusjelzésű, folyékony műtrágyainjektáló tavaly elnyerte „Az év magyar mezőgépe 2021” elismerést. A fejlesztési munkák azonban nem álltak le, ezt bizonyítja a kiállításon bemutatott NorAn Striptill 6 sávművelő gép. Az új technológia bevezetése, elterjesztése még a folyamat kezdetén van, ezért dicséretes, hogy a vállalkozás részt kíván venni a speciális piaci terület meghódításában.
A légi növényvédelmi technológiák új lehetőségeit mutatta be az AXIÁL Kft. A légi úton végzett növényvédelem az utóbbi években komoly fejlődésnek indult a dróntechnológia térnyerésének köszönhetően. A piacon megjelenő intelligens eszközök szerepe, felhasználási köre az évek során kialakult és letisztult. Erre építve az AXIÁL partnerségre lép a MyActionCam Magyarország Kft.-vel és megkezdi a dróntechnológia értékesítését. A DJI monitoring- és permetező drónok forgalmazásával az AXIÁL portfóliója kiegészül az információgyűjtéshez használható légi eszközökkel, valamint a specializált légi kijuttatási feladatokra (például foltpermetezés) alkalmas intelligens gépekkel.
A légi úton történő kijuttatás másik fontos szegmensében is újdonságokat jelentett be az AXIÁL. A repülőgéppel és helikopterrel végzett növényvédelem jelentős hagyományokkal rendelkezik Magyarországon, hiszen az elmúlt évtizedek során több millió hektáron szereztek vele tapasztalatokat. A Forgószárny Kft. -vel létrehozott együttműködés – amelyet Mezőfalván jelentettek be – lehetővé teszi, hogy a korábbi tapasztalatokat felhasználva, a modern helikopterek alkalmazását a Trimble precíziós gazdálkodási eszközeivel kiegészítve, alkalmassá tegyék a nagy sebességű légi kijuttatás megvalósítására.
A világszinten is újdonságnak tekinthető fejlesztés a földi gépekkel végzett precíziós gazdálkodás minden elemét sikeresen átemelte a légi úton végzett kijuttatás területére. Az új technológia alkalmazásával gazdaságosan lehet kedvezőtlen talajállapotok esetén is növényvédelmi munkát végezni. Ezzel a megoldással lehetővé válik a folyékony kemikáliák (80-120 ha/óra) és a szilárd műtrágya (10 tonna/óra) gazdaságos kijuttatása.
A helikopteres és drónos technológia a földi eszközöket tartalmazó megoldásokat kiegészíti, mivel olyan helyzetekben nyújt alternatívát, amikor a talajviszonyok nem teszik lehetővé a földi munkavégzést.
Forrás:
https://www.axial.hu/cikkek/hirek/egyedulallo-fejlesztesek-bejelentese