Gépészet

Európa legnagyobb mezőgépgyártói – 2020

Agrofórum Online

Amíg a világ négy legnagyobb full-liner (teljes portfóliót gyártó) mezőgépgyártója - Agco, CNH Industrial, Claas és John Deere - továbbra is vezeti a globális mezőgép piacot, addig az európai cégek és cégcsoportok megerősítették pozíciójukat a short-liner (speciális portfóliót gyártó) gyártók között. Ezt úgy érték el, hogy megerősítették hazai piacaikat, növelték exportjukat a kelet- és közép-európai térségben, ugyanakkor felkeltették az európai gépek iránti érdeklődést az észak-amerikai, és részben az ázsiai, valamint a dél-amerikai farmerek körében. Ennek eredményeként 2019-ben az állattartó berendezéseket gyártó cégeknek sikerült bekerülni a top tízbe, míg a szántóföldi gépeket gyártók tartották folyamatos növekedésüket.

Lássuk az eredményeket

1. Kuhn Group – 1.177 millió euró

A stratégiai cégvásárlások (Európa, USA, Dél-Amerika) eredményeként a szántóföldi gépek gyártásában a Kuhn lett a legeredményesebb.

A felvásárlások eredményeként új gyárak és gyártó sorok kerültek a portfólióba: talajművelő, vető- és állattartó gépek az USA-ban; permetezőgépek Franciaországban és Brazíliában, valamint nagy bálázók a Kvernelandtól.

A Kuhn Group székhelye Saverne-ben (Észak-Kelet Franciaország) található, ahol mostanában 20 millió eurós logisztikai központot építettek és 115 millió eurós beruházással megduplázták a kultivátor- és vetőgépgyártási kapacitásukat.

2. DeLaval – 1.082 millió euró

A DeLaval a 11,4 milliárd euró forgalmat bonyolító Tetra Pak élelmiszeripari és csomagolástechnikai csoport fejőgépeket gyártó divíziója.

A cég forgalmának 38%-a fejőgépekből, 26%-a higiéniai termékekből, 19%-a részegységekből és 17%-a általános mezőgazdasági termékekből származik.

A fejőberendezések forgalmában egyaránt megtalálhatók a rotációs, a halszálkás és sajtáros típusok, viszont a 2018-ban bemutatott VMS V300 robotrendszer iránti igény folyamatosan nő.

Az idei év elején a DeLaval megvásárolta az milkrite/InterPuls fejőkehely megoldásokat az angliai Avon Rubber társaságtól.

3. Krone – 698 millió euró

Az ötéves, folyamatos növekedés után 2019-ben a Krone rekord eladási forgalmat ért el az észak-amerikai nagy teljesítményű járvaszecskázó igény növekedésének köszönhetően.

A Németországban gyártott Krone gépek 28%-a hazai piacon, 35%-a pedig az európai piacon talál gazdára. A Krone Group 2,24 milliárdos forgalmának 32%-át a mezőgazdasági gépek adják, míg a többi a közúti gépjármű-eladásokból származik.

4. GEA Farm Technologies – 656 millió euró

A német élelmiszer, üdítőital és gyógyszerészeti termékeket forgalmazó GEA Group 4,8 milliárd eurós piacát öt üzleti egység bonyolítja, amelyből a GEA Farm Technologies hagyományos és robot fejő-, etető- és trágyakezelő berendezéseket gyárt.

A cég új termékei közül egy új 80 állású Dairy Rotor fejőkarusszel, egy kínai 10.000-es, illetve egy 16 egységes robot fejőrendszer egy 800-as német tehenészetben került üzembe állításra.

5. Lely Group – 606 millió euró

A Lely cég 2017-es döntése, amikor a takarmány gépsorát eladta az AGCO-nak és fejlesztéseit a tehenészeti technológiákra fókuszálta kifizetődőnek bizonyult, amelyet jól szemléltet a 2019-ben elért 46%-os növekedést hozó üzleti éve.

Ezek az eredmények az USA-ban és Hollandiában egyaránt gyártott Astronaut robot fejőrendszer iránti megnövekedett igények kielégítéséből és a Muller céggel történő megegyezés alapján gyártott tejtartályok forgalmából származnak.

A tehenek egészségének monitorozását végző berendezések továbbfejlesztése érdekében a Lely cég az idén felvásárolta az angol Milkalyser társaságot.

6. Grimme – 492 millió euró

A burgonya és cukorrépa betakarítógépek továbbra is jó üzletnek bizonyultak a Grimme Group számára. A cég gépei Németországban, a Spudnik leányvállalatánál az USA-ban és Kínában készülnek, ahol a közelmúltban egy új 13 millió eurós beruházással épített kínai gyárat helyeztek üzembe.

A Grimme akkor lépett be a cukorrépa szektorba, amikor felvásárolta a Kleine, majd ezt követően a zöldség betakarítógépeket gyártó Asa-Lift cégeket.

Egyes piacokon az angol Stanhay Webb precíziós vetőgépek is Grimme színekben kerülnek forgalomba.

Az Internorm és Ricon leányvállalatok műanyag komponenseket és hálókat szállítanak a Grimme és más felhasználók számára. Mindezek közül a legeredményesebb üzletág a komplett burgonyatermesztő gépsorok gyártása, amely az elmúlt évben 307 millió eurós rekord forgalmat eredményezett.

7. Exel Industries – 469 millió euró

Az EXEL holding a világ legnagyobb növényvédő gépgyártója, amelyhez nyolc növényvédő cég tartozik, többek között az Agrifac, Berthoud, Hardi és a Tecnoma.

A holding 776 millió eurós forgalmából az elmúlt évben 60%-os részesedést ért el a mezőgépszekció, amelybe a cukorrépa betakarító gépeket gyártó Holmer is beletartozik.

A holding politikájában alapvető az egyes márkák autonómiája, de a permetezőgép-gyártásban előfordul néhány kivétel. Ilyen például az USA-ban a Hardi, amely az Exel’s ET Works együttműködés keretében készíti az Apache, és összeszereli a Berthoud önjáró permetezőgépet.

8. Amazone – 467 millió euró

Az Amazone gyártási és forgalmazási sikerét a széles portfolió (talajművelő, vető-, permetező-, műtrágyaszóró és növényápoló gépek) biztosítja.

A társaság 2016-ban megvásárolta a Vogel & Noot magyarországi ekegyárát, 2019-ben a Schmotzer kultivátorgyárat, amellyel a németországi telephelyeinek száma nyolcra nőtt, és ezenkívül összeszerelő üzemet nyitott Oroszországban.

A legújabb projektje egy 16 millió eurós zöldmezős üzem, ahol az UX permetezőt gyártják, és ahol lehetőség lesz a jövőbeli terjeszkedésre.

Az Amazone Angliában is fejleszt, amelyet jól szemléltet a nemrégen Doncaster közelében átadott új kereskedő, tréning, kutatási és bemutató központ.

9. Horsch – 424 millió euró

A Horsch ötödik éve folyamatosan növekedő bevételei alapján németországi gyáraiban egy 30 millió eurós infrastrukturális fejlesztési programot indított annak érdekében, hogy a talajművelési, vetési és növényvédelmi gépek gyártási kapacitását növelni tudja.

Csupán a schwandorfi központ fejlesztésére 23 millió eurót költött, ahol megnövelte a kutatás-fejlesztési központot, új gyártóüzemmel, festőüzemmel és kiegészítő épülettel, amelynek eredményeként lehetőség nyílt a ronnenburgi kultivátorgyár összeszerelő kapacitásának növelésére.

A fejlesztések eredményeként a vontatott és önjáró permetezőgépek gyártása megháromszorozódott.

A Horsch cég azonban nemcsak Európában folytat üzleti tevékenységet, hanem brazíliai, oroszországi ésnem észak- amerikai üzemeiben is gyárt a helyi igényeknek megfelelő munkagépeket.

10. Pöttinger – 382 millió euró

A Pöttinger cég a 2018-2019. pénzügyi évben rekord forgalmat ért el, amelynek 70%-át a szálastakarmány betakarító, 30%-át pedig a talajművelő/vetőgépek eladása eredményezett.

A cég legnagyobb piacainak Németország (20%) és Franciaország (16%) bizonyult, míg Ausztria, Lengyelország, Csehország és Svájc együttes forgalma 60% volt.

A Pöttinger cég Csehországban befejezte talajművelő és vetőgép gyárának építését, ugyanakkor Ausztriában elindított egy 25 millió eurós hengeres bálázó- és rendképzőgép gyártó beruházást.

11. Lemken – 380 millió euró

Az eke-, kultivátor- és vetőgépgyártás, egymást követő második sikeres évet biztosított a Lemken számára 2019-ben.

A cég legnagyobb piaca továbbra is Németország (23%), amelyet Franciaország (15%) és Oroszország követ, viszont a negyedik helyen az USA található, amely nem megszokott egy európai mezőgépgyártónál.

Az elmúlt éveben a Lemken 30 millió eurót költött Alpeni központjában, ahol új fejlesztési központot hozott létre, fejlesztve gyártási és logisztikai kapacitását, ugyanakkor munkagépgyártást folytat Indiában, illetve összeszerelő üzemeket működtet Kínában és Oroszországban.

Tekintettel a növényápoló technológia változására, miszerint a kémiai növényvédelmet lecserélik mechanikai kultivátorozásra, a Lemken cég 2018-ban megvásárolta a kultivátor specialista holland Steketee céget, és megszüntette a 2005-ben kezdett permetezőgép-gyártást.

12. Väderstad – 321 millió euró

A Väderstad Industries leányvállalat számára Svédországban összeállított SeedHawk vetőkultivátorok és elosztóegységek által elért 2019-es rekord nagyságú bevétellel Kanada lett a Väderstad Group legnagyobb piaca.

Svédország, Németország, Oroszország, Egyesült Királyság és Ukrajna szintén fontos és növekvő piacot jelent a gabona vetőgépek, precíziós kukorica vetőgépek és kultivátorok számára.

Egy 20 millió eurós lézervágó berendezéssel és egy új 4 millió eurós gyártósor üzembe állításával, a társaság progresszív gyártóbázis növelést és automatikus anyagmozgató és gyártósor beruházást hajtott végre Väderstadban.

A legutóbbi projekt során a cég a speciális Väderstad komponensek (tárcsa, boronafogak és hengerelemek) gyártásához és hőkezeléséhez egy új metallurgiai laboratóriumot épített és megnövelte a gyártási kapacitását.

Akik a Top 12-ből kimaradtak

A Top 12-ből éppen kicsúszva az olasz Maschio Gaspardo Group lett a 13. a rangsorban 316 millió eurós forgalmával, amely elmaradt a 2018. évi 332 millió eurós eredménytől.

Az olasz csoport négy gyártó és összeszerelő üzemet működtet Olaszországban, egyet-egyet Romániában, Kínában és Indiában. Ezeken felül saját elosztó teleppel rendelkezik többek között Oroszországban, Ukrajnában és az USA-ban.

A Maschio Gaspardo csoport egyike annak a néhány nagy európai mezőgépgyárnak, amelynek portfóliójában megtalálható a talajművelő gépek, vetőgépek, növényvédő gépek és szálastakarmány kezelő gépek széles választéka.

A Kverneland cég 500 millió euró körüli forgalmával simán beférne a Top 12 ligába, de mivel 2012 óta a Kubotához tartozik, így saját adatait már nem publikálja.

A Kverneland 2005-ig versenyben volt a Kuhn Grouppal az Európa legnagyobb mezőgépgyártója címért. A bálázók szükségszerű eladása viszont lyukat ütött a cég eredményeiben, amelyet csak 2012-ben a Gallignani cég és hengeres bálázóinak megszerzésével sikerült eltüntetni.

A japán tulajdonú norvég cég a Kverneland és Vicon gyártmányok jó menedzselésével újra piaci sikereket ér el a talajművelő és szálastakarmány kezelő gépekkel, amelyeket Kubota márka megjelöléssel forgalmaznak.

Forrás:

https://www.fwi.co.uk/machinery/ranked-europes-biggest-farm-equipment-manufacturers

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Négyes jubileum és gépújdonságok az ANDEST-2005 Kft.-nél az AGROmashEXPO-n!

2025. január 18. 10:10

A 2025-ös AGROmashEXPO kiállításra jól ismert termékeket és számos újdonságot is felvonultat a cég, amelyek az „A” pavilon 207A standján lesznek megtekinthetők.

Erősebb önjáró permetező, precízebb direktvetőgép, ÁTK-pályázathoz való traktorok

2025. január 17. 08:10

Számos újdonság a permetezőgépektől a traktorokon át a rakodógépekig a szegedi székhelyű SZEGÁNA Kft. termékválasztékából.

Betonkemény talajba vagy ultrasekély műveléshez: a Kühne mindenre kínál megoldást

2025. január 16. 08:10

A Kühne az ultrasekély és forgatás nélküli talajművelés felé nyit, és ennek bizonyítékai az AGROmashEXPO-n is láthatók lesznek.

AGROmashEXPO: teljes értékű Massey Ferguson kínálat a valaha gyártott legerősebb MF traktorral!

2025. január 15. 09:10

A gépek iránt személyesen az AGROmashEXPO kiállításon, az A CSARNOK 204A standján tud érdeklődni január 22-25. között.

Tudja-e Ön? - Hogyan alakultak ki napjaink óriási kombájnjai? (IV. rész)

2020. július 22. 04:36

A nagy területen gazdálkodó farmerek, a termelési körülmények változásához igazodva a közeljövőben várhatóan növelik keresletüket az önjáró burgonyakombájnok iránt.

Gépújdonságok az olajnövények termesztési technológiáiban - Vetéstechnika

2017. február 20. 18:47

Azokat az új vetőgépeketgyűjöttük csokorba, amelyekkel jobb munkaminőséggel, kisebb veszteségek mellett, optimális technológiai időkön belül, hatékonyabban lehet a munkát elvégezni.