Az év mezőgépe választás 1997-ben kezdődött, először Machine of the Year néven, napjainkban Farm Machine néven ismerhetjük. A több mint tizenkét ország szakújságírójából álló zsűri az Agrotechnica kiállítás alkalmából készíti el értékelését. A mezőgépfejlesztés legjobbjait tizenkét kategóriába sorolják, amelyet a látogatók által legjobbnak tartott fejlesztés díja (Audience Choice Award) egészít ki.
A világjárvány miatt a gépkiállítás időpontja többször változott, ezért a zsűrizést csak most, 2022-ben tartották meg és a döntés eredményeit március 2-23. között szakaszosan közölték.
Terveink szerint a győztesekről az olvasóink számára folyamatos tájékoztatást adunk. A sorozat kilencedik fejezetében a kombájn kategória döntőseit (Claas Trion, New Holland CH 7.70, Rostselmash RSM 161), de elsősorban győztesét mutatjuk be.
Claas Trion kombájncsalád
A zsűri döntése alapján a kategória győztese a Claas Trion kombájnsorozat lett. A döntés meghozatalát a kedvező szántóföldi tapasztalatok, de főleg a modellek és felszerelések széles választéka befolyásolta.
„A FARM MACHINE díj nagy megtiszteltetés mindazok számára, akik ezen a terméken dolgoztak, és igazolja azoknak a fejlesztési céloknak a helyességét, melyek alapján egy erősen ügyfélorientált és technológiailag széles alapokra épülő középkategóriás kombájnt hoztunk létre.” nyilatkozta Jan-Hendrik Mohr, a CLAAS Csoport igazgatótanácsának gabonabetakarítási üzletágért felelős tagja. „Eddig ritkán fordult elő, hogy a világ összes fontos mezőgazdasági régiójának gazdálkodói és vállalkozói ennyire a középpontban álltak volna egy új fejlesztés során, mint ahogy a TRION esetében történt. Ennek eredményeképp egy széles géptartományt le tudunk fedni az egészen alacsony felszereltségi szintektől a magasan felszerelt kombájnokig, akár már 258 lóerőtől. Ez lehetőséget ad az ügyfeleknek arra, hogy technológiailag felzárkózzanak a LEXION-hoz, vagy ellenkező igény esetén egy egyszerű, kevés elektronikát tartalmazó gépet használjanak a vállalkozásukban.”
A TRION sorozat gazdag választéka a változatos funkciók széles tárházát kínálva definiálja újra a középkategóriás kombájnokat. A 258 lóerős, ötládás kombájntól a 435 lóerős, dupla rotorral ellátott hibrid kombájnig szinte minden modell felszerelhető például TERRA TRAC gumihevederes futóművel, szíjhajtású ferdefelhordóval, MONTANA dőléskiegyenlítő rendszerrel, vagy a CEMOS kezelőtámogató rendszer különböző fokozataival. Ezenkívül tartalmazza az új CLAAS GPS PILOT rendszert a CEMIS 1200 terminállal, a TRION automatikus GPS-vezérlésű kormányzásához.
A TRION sorozatgyártása februárban kezdődött meg a Harsewinkelben található központ új kombájn-összeszerelő során, amelyet néhány hónapja teljesen átalakítottak.
A TRION kombájnok bemutatásával a Claas cég befejezte a kombájnportfólió cseréjét, amelyet 2019-ben az új generációs LEXION 8000/7000 típusokkal indított.
A TRION egy húsz modellből álló teljesen új sorozat, amelyben megtalálható a hagyományos 5/6 szalmaládás, az egy, illetve két rotoros hibrid, valamint a TERRA TRAC járószerkezetes és a MONTANA hegyi kombájn egyaránt.
A világszerte különböző méretű farmokon, különböző növényeket, változó klimatikus körülmények között betakarító Claas kombájnoknak minden igényt tudni kell kielégíteni. Ennek megfelelően a TRION család széles választékkal rendelkezik annak érdekében, hogy egyaránt teljesítse a kisméretű vegyes farmok egyszerű kombájnt, illetve a nagyméretű specializálódott farmok maximális teljesítményt produkáló kombájnt igénylő elvárásait. A TRION kombájnokban megtalálhatók a Claas jól bevált szalmaládás és hibridtechnológia elemei, de ugyanakkor számos új műszaki megoldást is tartalmaznak.
A TRION család jellemzői:
- 20 különböző modell;
- Különböző cséplő szerkezet: szalmaládás, egy rotoros hibrid, kétrotoros hibrid;
- Nagy rosta/leválasztó felület;
- JET STREAM rendszer minden modellnél;
- A kombájn méretéhez igazodó új, angol gyártmányú Cummins motorok;
- Széles járószerkezet-választék: kerekes, TERRA TRAC gumihevederes, MONTANA hegyi modell;
- Új tervezésű, növelt komfortos képességű Claas vezetőfülke;
- Növelt méretű magtartály;
- Széles szalmaaprító-választék.
Minden TRION modell a jól bevált APS cséplőrendszerrel rendelkezik, amely a szemek 90%-át kicsépeli, a nehezen leváló szemeket a mögötte lévő másodlagos leválasztó rendszerre hagyva. A nagyobb áteresztő képesség érdekében a TRION 500 és 700 típusok cséplőrendszerének szélességét 1420 mm-re, a TRION 600 típusokét 1700 mm-re növelték. Ezek az értékek meghaladják az előző TUCANO modellek 1320, illetve 1580 mm-es szélességét.
A TRION APS rendszerében egy 450 mm átmérőjű gyorsítódob és egy 600 mm átmérőjű zárt cséplődob helyezkedik el, amely mintegy 33%-kal nagyobb, mint a TUCANO cséplődobja. Ennek következtében a dobkosár területe szintén megnövekedett: a TRION 600 modellé 31%-kal nagyobb, mint a TUCANO 450; míg a TRION 700 modellé 9%-kal nagyobb, mint a TUCANO 580 modellé. Az első dobkosár cserélhető kivitelű, a három dob fordulatszáma szinkronizált és a CEBIS által állítható, hasonlóan a dobkosarakéhoz.
A karbantartási idő minimalizálása érdekében az áttervezett hajtásrendszerben kevesebb szíjhatás található: a TUCANO modellekhez viszonyítva a hibrid modelleknél hattal, a szalmaládás modelleknél hárommal kevesebb. A hajtásrendszer hasonlóan az új LEXION kombájnokhoz a JAGUÁR szecskázórendszerén alapul, lehetővé téve a cséplő- és csigás anyagmozgató rendszerek egyszerű, könnyű működtetését.
Az 5, illetve 6 ládás TRION 500 és 600 modellekben a jól bevált CLAAS Multifinger Separation System (MSS) leválasztórendszer került beépítésre, amely a szalmát nagyobb hatékonysággal kezeli, főleg nehéz körülmények között. A szalmaládák nyitott kivitelűek, négy lépcsőben, 4,4 m hosszan helyezkednek el. A TRION 500 modell teljes leválasztórendszerének felülete 6,25 m2, a TRION 600 modellé viszont 7,48 m2, amely nagyobb, mint a TUCANO modelleké, sőt a legnagyobb a piacon található kombájnok között.
A TRION 730/720 HYBRID modellek 4,2 m hosszú és 570 mm átmérőjű 6 kosaras rotorral, míg a nagyobb TRION 750 modell 4,2 m hosszú, 445 mm átmérőjű 5 kosaras kettős rotorral rendelkeznek. A fordulatszám és a rotortakaró lemezek helyzete (hidraulikus megoldással) a CEBIS alkalmazásával az APS rendszertől függetlenül pontosan szabályozható.
A rotoros leválasztórendszerhez kialakított különösen hatékony JET STREAM tisztítórendszer hat- vagy nyolclapátos kivitelben készül. A TRION 600/500 modellekhez opciósan 3D rosták, míg TRION 700 modellekhez 4D rosták is rendelkezésre állnak.
Opciós ajánlatként szerepel az AUTO SLOPE ventilátor fordulatszámszabályzó, továbbá a CRUISE PILOT, AUTO CROP FLOW, CEMOS DIALOG vagy CEMOS AUTOMATIC rendszer.
A TRION kombájnokba angliai Cummins hathengeres 8,9, illetve 6,7 literes Stage V motorok kerülnek beépítésre. A motorok kiválasztására az optimális teljesítménykategóriák, valamint az ideális tömeg és a kedvező motortechnológia figyelembevételével került sor, mivel ezek a kombájnok számára ideális méreteket jelentenek és a felépítésük alapján könnyen kezelhetők és karbantarthatók.
A TRION modellek DYNAMIC POWER rendszerrel működnek, ami azt jelenti, hogy csökkentik a teljesítményleadást, amikor például nem dolgozik a szalmaaprító, illetve ürítés közben, amelynek eredményeként a hajtóanyag-fogyasztás akár 10%-kal csökken. További hajtóanyag-megtakarításra van lehetőség, amikor az 1900/min névleges motor fordulatszámot közúton 1650/min-re csökkentjük.
A farmok eltérő voltából, illetve domborzati különbözőségéből adódó követelmények kielégítése érdekében a TRION család hat modellt ajánl TERRA TRAC gumihevederes, vagy MONTANA hegyi változatban.
Talajkímélő megoldást kereső farmerek számára, kisebb méretű gumihevederes modellként opciósan ajánlják a TRION 530 öt szalmaládás kombájnt. A TRION modelleken a LEXION kombájnokon megismert harmadik generációs, teljes rugózású TERRA TRAC rendszert alkalmazzák, amellyel közúton 30 km/h sebességgel lehet közlekedni.
A MONTANA lejtőkompenzációs megoldást a TRION 530 típustól kezdődően több modellen alkalmazzák. Az opcióként beszerezhető MULTI CONTOUR megoldással keresztirányban 18%-os, illetve hosszirányban 6%-os kompenzáció érhető el. A MONTANA modellekhez opcióként a POWER TRAC összkerékhajtás is beszerezhető.
A TRION modellek új, nagyobb kényelmet biztosító vezetőfülkét kaptak, amelyben megnövelték a padló és mennyezeti területek nagyságát. A nagyobb szélvédőüveg és keskenyebb A-oszlop kiváló kilátást tesz lehetővé a vágóasztal fölött. A fülkében új fejlesztésű ülés található, amely mindkét irányban 300-os elfordulást tesz lehetővé, míg a lábtartó komfortos elhelyezkedést biztosít.
A 12 collos CEBIS érintőképernyős, színes monitor a kartámlától függetlenül állítható. A CEBIS monitor használata mellett a kombájn összes funkciója a kartámla nyomógombjaival is működtethető. A CEBIS terminálon keresztül szabályozható a CEMOS DIALOG és a CEMOS AUTOMATIC rendszer.
A TRION kombájnok négy automatikus kormányzási rendszerrel szerelhetők fel: elektronikus-optikai LASER PILOT a vágóasztalon, fülkében elhelyezett FIELD SCANNER, digitális AUTO PILOT a kukoricaadapteren, és a műholdas GPS-PILOT a CEMIS 1200-as terminállal.
Nagy teljesítményű kombájnhoz nagyméretű magtartály szükséges. A magtartályok térfogata a 8000 literes TRION 520-tól a 12 000 literes TRION 750-ig terjed. Az ürítőcsiga 1050-ig elfordítható és 90-130 liter/sec ürítési sebességre képes. Opcióként mozgatható surrantó ürítőfej is beszerezhető, amely a CMOTION állítókarral szabályozható. Ennek alkalmazása különösen előnyös lejtős területen és alacsony pótkocsi esetén.
A szalmaszecskázók széles választéka áll rendelkezésre a hagyományos mechanikus állítású kiviteltől, az elektronikus szabályzású rotoros szecskázóig bezárólag, amely szélterelőkkel is fel van szerelve.
A TRION 700 és 400 modelleken lévő STANDARD CUT szecskázó 52 vagy 64 késsel készül, a TRION 600 modellhez viszont opcióként lehet választani a SPECIAL CUT szecskázót, amely 72 vagy 88 késsel rendelkezik.
A TRION kombájnokkal használható a teljes CERIO család, vagy az új VARIO sorozat, sőt a CONVIO és CONVIO FLEX szalagos vágóasztalok 12 m szélességig. A TRION modellek automatikus vágóasztal felismerő rendszerrel is el vannak látva, amelyek észlelik a csatlakoztatni kívánt és a korábban használt vágóasztalt egyaránt.
Forrás:
https://www.farm-equipment.com/articles/20202-claas-trion-named-harvester-farm-machine-2022