Növénytermesztés
Növénytermesztés

5 tipp a másodjára kaszált silótakarmány betakarításához kedvezőtlen időjárás esetén

5 tipp a másodjára kaszált silótakarmány betakarításához kedvezőtlen időjárás esetén

Agrofórum Online

A csapadékos időjárás gyakran akadályozza a gazdákat a másodjára kaszált silótakarmány betakarításában. Az alábbiakban felsorolunk néhány tippet, amelyek segíthetnek, ha a gazdák ilyen időszakban terveznek kaszálást.

Tarlómagasság növelése

Ha a talajviszonyok nedvesek a második vágás idején, hagyjuk magasabbra a tarlót, mint általában. Ilyen körülmények között történő betakarításkor fennáll a silótakarmány talajjal történő szennyeződésének veszélye, ha a gumik vagy a gépek megsértik a felszínt. Ha nagyobb szármaradványt hagyunk, azzal csökkentjük a kockázatot a szennyeződésre a kaszálás, gereblyézés és betakarítás során.

Fonnyadás

Hacsak az időjárás nem fordul jelentősen jobbra, kicsi az esélye annak, hogy a silótakarmány 24 órán át fonnyadjon. A legtöbb gazdaságban általában arra törekednek, hogy a silótakarmány kaszálása és begyűjtése ugyanazon a napon történjen. Ha a nappali hőmérséklet magas marad, és ehhez megfelelő szél is társul, meglepően sok silótakarmány kiszáradhat, ha reggel kaszálják le és este takarítják be azt. Állítsa be a fűkaszát úgy, hogy minél szélesebb területre terítse a silótakarmányt. A második vágás esetében a silótakarmány-hozam kisebb lesz, mint az első kaszálásnál, így kevesebb lesz a növénytömeg a sávokban, ami segít növelni a fonnyadás arányát. Ideális esetben, ahol báláznak, a takarmány szárazanyagtartalmának 30%-hoz való közelítése javítja az erjedést, csökkenti a csurgalék mennyiségét, és segít a bálák deformálódásának megakadályozásában.

Nagyobb szecskaméret

Ha a silótakarmányt silóban tárolják, és a szárazanyagtartalom alacsony az időjárás vagy a fonnyadás hiánya miatt, fontos a szecskaméret növelése. A nedves silótakarmány hajlamosabb arra, hogy megcsússzon a silóban, különösen, ha túlságosan rövidre aprítják. Az instabilan elhelyezett bálák könnyebben elcsúszhatnak, ami nemcsak a tárolt takarmányt pazarolja el, hanem veszélyes is lehet a kezelők számára. A 25% és 30% közötti szárazanyag-tartalmú silótakarmány esetében a szecskaméretet legalább 10 cm-re növeljük az ideális szárazanyag tartalom mellett alkalmazott, 3-4 cm-es méretről. Ha a silótakarmány szárazanyag-tartalma 25% alatt van, legalább 12 cm-re növeljük a szecskaméretet.

A csurgalékvíz kezelése

Tegyünk lépéseket az alacsonyabb szárazanyag-tartalom mellett készült silótakarmányból származó összes csurgalékvíz felfogására. Ideális esetben a csurgalékot összegyűjtjük és a szarvasmarha-istállóban lévő tárolótartályokba vezetjük. Ez segíti a tárolótartályok tartalmának összekeverését, mielőtt a hígtrágyát – és ezzel együtt a tápanyagokat – visszajuttatjuk a talajba.

Bálák tárolása

Alacsony szárazanyag tartalmú silók bálázása során megnő a bálák megereszkedésének veszélye: elveszítik formájukat, ami a bálák feletetésekor több hulladékhoz vezet. Ideális esetben a báláknak a bálázás előtt van némi esélyük a fonnyadásra, ami elősegíti a fermentációt, és megelőzi a megereszkedést. Minél közelebb van a szárazanyagtartalom a 30%-hoz, annál jobb. Ha a szárazanyag tartalom meghaladja a 30%-ot, az már tulajdonképpen jutalomszámba megy. Alacsony szárazanyag-tartalom esetén ajánlott a bálák elhelyezése egy sorba. A bálák két sorban történő magasra halmozása nagyobb megereszkedést és több takarmányhulladék felhalmozódását eredményezi.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Amalgerol® - ha stresszes a helyzet

2024. május 16. 05:40

Szántóföldi növényi kultúrákban aszály esetén a növekedés fenntartásáról kell gondoskodni. Ezt az Amalgerol® 3-4 l/ha vagy Amalgerol® Essence 2 l/ha dózisának kipermetezésével segíthetjük elő.

Rekordmeleg várható idén, és nem létezik „csodanövény”, az öntözés az egyetlen megoldás

2024. május 14. 16:10

A 2025-ös és 2026-os év nyarán megismétlődik majd a 2022-ből már ismert méretű és fokú aszály.

Megéri hagymával foglalkozni?

2024. május 10. 08:10

A hagyma hazai termesztésének perspektíváiról olvashatják rövid összefoglalónkat.

A sebesség minden, csak nem állandó – Maximalizálja körforgója potenciálját!

2024. május 3. 17:10

Mivel az X-Tec akár 4-szer nagyobb sebességgel működik, mint egy hagyományos váltakozó áramú középhajtású motor, ideális a haszonnövények termesztéséhez.

A Kverneland Group és a Kubota Corporation beszállt a rendképzőpiacra

2022. július 14. 05:38

A Kverneland Group az olasz ROC társaság részvényeinek 80%-os megvásárlásával belépett a rendképzőpiacra.

Kifogyhatnak a speciális takarmányokból az állattenyésztő ökológiai gazdaságok

2022. április 1. 05:37

Sok gazdaság Ukrajnából és a Fekete-tenger térségéből szerzi be GMO-mentes fehérjetakarmányát és nincs más beszállító a GMO-mentes takarmányhoz.

Penészgombák és mikotoxinok a szarvasmarha takarmányokban és az ellenük való védekezés lehetőségei

2020. április 4. 17:29

A hazai termesztésű gabonamagvak 20-30% mértékben szennyezettek az állati szervezet számára potenciális veszélyt jelentő mennyiségben valamely mikotoxinnal, melyek termeléscsökkenést, vagy nagyobb mennyiség hatására előbb tünetmentes, majd klinikai tünetekkel is járó toxikózisokat idézhetnek elő.

Elkerülhetetlen a hús drágulása

2021. április 21. 06:53

Az árak várhatóan több lépcsőben emelkedhetnek, de a fogyasztás az év második felében biztosan bővülni fog.