A mezőgazdasági és a nagyméretű munkagépek állagmegóvása, műszaki állapotuk megőrzése a téli, szezonmentes időszakban kezdődik. Egy nagyméretű acélcsarnok nemcsak az időjárás viszontagságai ellen véd, hanem kellő teret is nyújt az esetleges javítások kezelésére, hogy kellőképpen felkészülhessünk a tavaszi munkálatokra.
A tél beköszöntével a mezőgazdasági és nagyméretű gépek számára az ideális megoldás egy zárt, fedett tároló lenne. Sajnos sokan nem gondolnak a munkaeszközök védelmére, és előfordul, hogy a nagyértékű gépek télen-nyáron a szabad téren állnak. Annak érdekében, hogy ezen időszakok alatt a gépet a lehető legkevesebb károsodás érje, gondosan fel kell készülnünk állagmegóvásukra. A téli felkészítés és karbantartás célja, hogy megvédjük gépeinket a korróziótól, valamint a tavasz beköszöntével készen álljanak a bevetésre.
Mire figyeljünk gépeink tárolásánál
Gépeinket érdemes fedett helyre állítanunk messze a gabona-, műtrágya- és vetőmagtárolótól. A légmentes fóliázás páraképződéshez vezethet és elősegítheti a korrózió kialakulását, ezért kerüljük. A gépek gumiabroncsainak tehermentesítése is fontos, érdemes a keréktengelynél tartóbakra helyezni, ezen kívül engedjük minimálisra az abroncsok nyomását, elkerülve, hogy idő előtt tönkre menjenek. Ellenőrizzük télen a fagyálló folyadék mennyiségét és annak fagyáspontját, amennyiben szükséges cseréljük le a folyadékot. Biztonsági okokból engedjük le a gázolajat a gépek üzemanyagtankjából, megakadályozva a gázolaj parafin kicsapódását. Végül ne feledkezzünk meg a gép helyes áramtalanításáról sem: vegyük ki az akkumulátorokat, tisztítsuk meg az esetleges szennyeződésektől. Ellenőrizzük a folyadék szintet és gondoskodjunk az utántöltésről is.
Ideális tárolás acélcsarnokban: kicsiben és nagyban
A praktikus gondolatok után nézzük, hol is telelhetnek át gépeink a legjobb körülmények között. A legegyszerűbb és leggyorsabb módja, hogy egy többfunkciós tárolót felállítsunk egy könnyűszerkezetes acélcsarnok, melyeket hazánkban kiváló ár-érték arányban forgalmaz a belga Frisomat. Az agrárium szereplői számára ma is népszerű választás – ahogyan 1978-ban is ez az alaptípus vitte sikerre a céget – a félköríves tetejű Omega csarnok és továbbfejlesztett változata az Omega Plus. Vonzereje az egyszerű íves acélszerkezetben rejlik, hosszútávon is megbízhatóan, minimális karbantartási igénnyel állja az igénybevételt. Az Omega Plus is egyszerű formavilágú, de magasabb műszaki tartalmat kínál: a teljes egészében tűzhorganyzott, hidegen hengerelt tartószerkezet, és a műanyag bevonatos acél hullámlemez burkolat növeli a komplett csarnok időtállóságát és a szélsőséges időjárások ellen is védelmet nyújt.
Acélcsarnokok az alaptól az extráig
A mezőgazdasági gépek, takarmányok tárolásánál különféle szempontok játszanak szerepet a gazdaságok mértékéhez igazodva. A Frisomat nem kész termékeket kínál, hanem a gazdaság igényeihez igazodva, a megrendelővel együtt alkotják meg csarnokaikat. Ez lehet akár egy kisebb, egyszerűbb szerkezet, 60 méteres szélességgel és különféle oldalfalmagasságokkal. De választhatunk akár nem íves kialakítású modellt, amely különféle fesztávokkal, tetőhajlásszöggel, a legkülönfélébb energetikai igényeknek is megfelelve – hőszigetelve vagy hőszigetelés nélkül is épülhet. Emellett új épületünk számos, az adott ágazat igényeinek megfelelő extra igényeket is kielégíthet. Széles, szekcionált kapukkal kialakítva az ilyen csarnokokban a nagyméretű munkagépek mozgatása is egyszerű. Felszerelhetők füstelvezetőkkel, szellőzőrendszerekkel és a belső csöpögést megakadályozó anti-kondenzációs bevonattal. A természetes fényről a fényáteresztő tetőpanelek használata gondoskodik, így télen is világos, ami megkönnyíti a gépek karbantartási munkálatait – készülhetünk a tavaszra.
Az acélcsarnokokat választhatjuk kötött méretben, de sokszor néhány méretbeli igazítás pénztárcánkat is kímélheti. A lényegében bármekkora hosszúságban elérhető típusépület boltíves otthonául szolgál terménynek, gépnek, szerszámnak egyaránt, végső kialakítása teljesen az adott gazdaság igényeire és a betöltendő funkcióra szabható. Így a mezőgazdasági gép- és gabonatárolóból idővel például műhely, garázs, raktár vagy akár rendezvényterem is lehet. Az épület sokoldalú kihasználhatóságával válik nélkülözhetetlenné, emellett gazdaságos, és rendkívül tartós.
Bármilyen igény, extra elvárás felmerül, a Frisomat a megrendelővel szoros együttműködésben alakítja ki az acélszerkezetes tároló csarnokait. A kezdeti tanácsadást követően rendkívül gyorsan elkészül a terv, a gyártás; a cég a helyszínre szállítja és össze is szereli a tárolóépületet – a legjobb ár-érték arányt biztosítva.
További információ a Frisomat oldalán.