Nyugati országokban már nélkülözhetetlen eszköz, de hazánkban is nagy léptékben terjed a Hatzenbichler gyomfésűk használata. A biogazdálkodás egyik legfontosabb munkagépe, de a konvencionális gazdálkodás, vagy azon belül az újabb és újabb ökológiai programok fontos eleme, illetve speciális kultúrák esetén is jól alkalmazható.
Nagyon sokan használják már hazánkban, sokan tervezik a beszerzést, de vannak, akik még nem hisznek benne. Először is beszéljünk az utóbbi csoportról. Az ő esetükben több fontos szempontot kell vizsgálni, hogy valóban a megfelelő márkával és annak munkájával találkoztak-e, vagy találkoztak-e egyáltalán gyomfésűvel a gyakorlatban!?
Hogyan tudjuk segíteni a gazdák döntését?
A Hatzenbichler gyomfésű az első és eredeti a piacon és évtizedek óta az egyik vezető márka az európai piacon, de nagyon elterjedt az amerikai kontinensen is. Minden munkagép esetében törekedni kell a gazdaság tekintetében elérhető legjobb minőségre, így gyomfésűk esetén az egyik legjobb választás az osztrák Hatzenbichler márka.
A még szkeptikus, vagy gyomfésű vásárlást tervező gazdáknak országszerte tudunk referenciákat adni, így az érdeklődő valóban gazdától hallhatja a tapasztalatokat, nem pedig a kereskedő rábeszélésén múlik, hogy valóban a megfelelő márka kerül-e az udvarra. Ezen kívül bizonyos feltételek és megbeszélés alapján akár demózásra is van lehetőség.
De miért is olyan sokoldalú munkagép a gyomfésű?
Nagyon fontos kiemelni, hogy szinte minden kultúrában használható. Kiemelt eszköz a gabona esetében, ahol kora tavasszal már elősegíthetjük a gyökérnövekedést és a bokrosodást, kihúzza a beteg, elhalt leveleket, és vegyszermentesen végezhetjük a gyomirtást.
Itt érdemes megjegyezni, hogy nem feltétlenül kell azonnal teljesen vegyszermentes gyomirtásban gondolkodni – mivel pont emiatt kételkednek még benne –, hanem ha megfelelő tapasztalat és gyakorlat után folyamatosan mérsékeljük a vegyszerkijuttatást, vagy lehetőség szerint egyes években akár el is tudjuk hagyni, akkor rendkívül sokat jelent a jövedelmezőség, valamint a növény fejlődését illetően is.
Gabona esetében a hengerezéssel szemben előnye a gyomfésűnek, hogy nem tömöríti össze a talajt, hanem porhanyós, levegős felső réteget hagy maga mögött.
Ezt egyébként minden kultúra rendkívül meghálálja – különösen fontos például a szója esetében –, és minden egyes gyomfésűzés után szemmel látható a növény erőteljesebb fejlődése.
A mechanikus gyomirtás mellett fontos szerepe van tehát, hogy levegősen tartsuk a talajfelszínt, gátoljuk a fölösleges párolgást, és védjük a talajt a kicserepesedés ellen. Amennyiben nagy mennyiségű eső hull rövid idő alatt, akkor azt követően is tudunk a cserepesedés ellen védekezni, de itt fontos megemlíteni, hogy nagyon betömődött, erősen kicserepesedett, kiszáradt talajfelszín esetén a küllős-kapa a legjobb megoldás.
Az évtizedek során bővült a gyomfésű alkalmazásának a területe, így mára már sokan használják a műtrágya bedolgozására. Gazdák tapasztalata alapján a granulátum talajfelszínbe való bekeverésével sokkal gyorsabban és jóval nagyobb arányban hasznosul a műtrágya.
Ez egyértelműen pozitív hatással van a kultúrnövényünkre, illetve kevesebb mennyiség kijuttatása mellett is elérhetjük a korábbi hasznosulási arányt, ez pedig ugyancsak a jövedelmezőségre gyakorol pozitív hatást.
Hogyan ütemezhetjük be a már megszokott technológiába?
Nagyon praktikus kiegészítője a kapáskultúrák során használatos sorközművelőknek is, mert a Hatzenbichler gyomfésűt már ajánlott a vetést követően egy vakboronálásra alkalmazni, mely során a kultúrnövény előtt csírázó és kikelő gyomokat szabályozhatjuk, így tiszta utat biztosítva a kultúrnövénynek.
Ezt követően kb. 3-4 leveles állapottól ajánlott újra gyomfésűzni, majd azután folyamatosan, ahogy a terület állapota (gyomosodás, esőzés, cserepesedés, műtrágya-kijuttatás) megkívánja. A gyomfésű nagyobb területteljesítménnyel és sor-függetlenül dolgozik, így a sorközművelés első egy-két fázisát ajánlott ezzel végezni.
Majd azt követően nagyon jól beilleszthetők bármely kultúrába a Hatzenbichler sorközművelők különböző típusai, akár gumicsillag művelő elemekkel felszerelve, melyek szintén a tövek közötti területet tartják tisztán, de precízebb gazdálkodók számára elérhető automata kormányzású kamerás kapa, vagy ISOBUS vezérlésű, vagy kamerás ISOBUS vezérléssel is.
Tényleg minden gazdaság számára elérhető a prémium minőség?
A gyomfésű egy alacsony lóerőigényű munkagép, így a legelterjedtebb 6, 9, és 12 m-es típusok nagy területteljesítményre képesek, ezáltal gyorsan és költséghatékonyan tudunk dolgozni. A nagyobb gazdaságok körében terjed a 15 m-es, vagy az a feletti (egészen 27 m-ig) vontatott kivitelek használata is. Elérhetők egyedi méretek is, illetve a legkisebb 1,50 m széles.
Külön érdemes megemlíteni a Hatzenbichler egyedülálló fejlesztését, a legújabb Air-Flow (pneumatikus) gyomfésűt, ahol legalább mezőnként tudjuk külön-külön állítani a fogak talajra gyakorolt nyomásértékét, de a legmodernebb változat esetében már minden egyes fog nyomásértéke külön-külön állítható, sőt kamerás rendszerrel ellátva a gép ezt automatikusan vezérli. Egyedülálló módon alkalmazkodik bakhátas művelés esetén.
És végül a legfontosabb kérdés: a minőség és az ár!
A sokoldalúság mellett persze elengedhetetlen, hogy minden alkalmazási területen a legjobb munkát végezze a gép, ehhez viszont minőségi tervezés és kivitelezés szükséges, valamint prémium anyaghasználat mellett lehetünk hosszú távon igazán költséghatékonyak.
A Hatzenbichler ezért használ saját gyártású fogakat, melyek 3× jobban bírják a rezonanciát a hagyományos szénacél fogakhoz képest, és az egyedi tervezésű boronamezők rugalmassága a lehető legjobb talajkövetést biztosítja.
A sokoldalúság mellett ezeket kínálja a prémium minőségű Hatzenbichler márka, sőt zárásként még arra hívnánk fel a figyelmet, hogy év végéig (készlettől függően január elejéig) jelentős előrendelési akcióval érhetők el a Hatzenbichler gyomfésűk és küllős-kapák egyaránt.
Sato-Gép Kft.
Hatzenbichler gépek importőre