A forgóboronák igazi specialistája az olasz Moreni, amelynek termékeit szántóföldi demósorozaton mutatta be a forgalmazó Güttler Magyarország az ősz közepén.
A Güttler Magyarország szeptember végén, október legelején Gyúrón, Szajkon és Karcagon tartott szántóföldi gépbemutatókat. A hivatalosan Müthing DemoTOUR-nak nevezett rendezvénysorozat a német gyártó mulcsozóira koncentrált (ezekről itt írtunk bővebben), de alkalmat teremtett arra is, hogy a Güttler saját termékeit, valamint egyéb, általuk forgalmazott márkákat is felvonultassanak.
A gazdák így éles helyzetben tekinthették meg a Moreni forgóboronák munkáját is. Az 1910-ben alapított olasz gyártóról kevesen tudják, hogy Olaszországban elsőként kezdtek forgóboronákat gyártani, mégpedig 1960-ban, amikor világszinten is a másodikok voltak ezen a téren.
A Moreni forgóboronák egészen 8 méteres munkaszélességig elérhetők, merev kialakítású vagy hidraulikusan csukható változatokban. A vertikális rotor óriási előnye, hogy nem képez eketalpat, mint például a (horizontálisan dolgozó) talajmaró hajlított kése. Az állítható átömlésszabályzó simítóval kiváló magágyszerkezet érhető el.
A forgóboronák általában a hátsó függesztőműre szerelhetők, és nagy, robusztus, túlméretezett hajtóművel rendelkeznek, így elkerülhető a tengelytörés és egyéb károsodás. Míg a konkurenseknél egy vagy két csapággyal történik a forgó rész megfogása, a Moreni gépeknél fölül egy csapágy támasztja meg, alul pedig – ahol a nagyobb terhelés éri – kettő. A triplán csapágyazott rotorok a legkötöttebb talajokon is üzembiztosan működnek.
A Moreni újítása, hogy a forgó részen nemcsak két kést, de opcionálisan hármat is elhelyeznek, ami kiváló rögtörést eredményez. Nagyobb mennyiségű szármaradványhoz speciális, oldalpengékkel ellátott szamurájkés is elérhető.
A forgóborona kővédelmi rendszerrel ellátott, így a kövek általi elakadás kizárt, a folyamatos munka biztosított. A Moreni egyedi gyorscserélő rendszerével minimálisra csökkenthető az átszerelés ideje, ráadásul a forgóborona könnyen kapcsolható akár egy vetőgéppel is, így egy menetben több munkafolyamat végezhető el.
Az aprítás hosszát egy magasságban állítható torlólemezzel szabályozhatjuk, a művelés mélységét pedig többféle kialakítású hengerekkel. A legnehezebb körülmények között is jól vizsgázik például a Güttler Simplex henger, amelyet a mostani bemutatókon is láthattunk.