A Gépipari Tudományos Egyesület Mezőgépipari Szakosztálya, az MTA Agrár- és Bioműszaki Tudományos Bizottsága és a NAIK Mezőgazdasági Gépesítési Intézete az idei AGROmashEXPO és AgrárgépShow mezőgép kiállítások keretében ismét megrendezte konferenciáját.
A mezőgépgyártás nemzetközi fejlődéséből a magyar vállalatok mindig kivették részüket, nem történhet ez másképpen napjainkban, sőt a jövőben sem. E gondolat nevében nyitotta meg Dr. Kerényi György a szakosztály elnöke a tanácskozást, amelyen a következő előadások hangzottak el:
- Gazdasági gép- és eszközgyártásunk első évszázada
Dr. Hentz Károly igazgató, Mg-i Eszköz és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeum - A Kühne gyár több korszakos fejlődéstörténete
Süli Csaba vezérigazgató, Kühne Zrt. - A magyar traktorgyártás mérföldkövei
Dr. Varga Vilmos c. egyetemi docens, SZIE GÉK Járműtechnika Tanszék - A termelési rendszerek hatása a hazai mezőgépgyártásra
Dr. Hajdú József szakíró, Mezőgazdasági Technika - Mezőgépgyártásunk jelene és fejlődési lehetőségei
Dr. Fenyvesi László főtitkár, MEGOSZ
A történeti visszaemlékezések bemutatták a magyar mezőgépgyártás fényes korszakait, amikor a vezérgépek (traktor, kombájn) területén is sikeres és versenyképes konstrukciókat tudtunk bemutatni, sőt exportálni. A szocialista országok munkamegosztása következtében a kombájngyártás megszűnt, a traktorgyártás viszont licenc vásárlások eredményeként a század végéig tudott újabb és újabb típusokat kifejleszteni.
A hazai munkagépgyártás történetét a Kühne gyár változásai és fejlődése jól szemlélteti. Az évszázadokat felölelő történet ma is folytatódik. A piac változásainak kivédésére a gyár több lábra állt, a mezőgazdasági gépek mellett autóbuszokat is gyárt.
A múlt század második felében létrejövő mezőgazdasági termelési rendszerek (pl. BKR, IKR, KITE, KSZE) a legfejlettebb nyugati eljárások és gépek importjával, komoly fejlődést hoztak a termeléstechnológiákban és jelentős hatást gyakoroltak a hazai mezőgépgyártásra. A hazai mezőgépgyártás kiteljesedésében nagy szerepe volt a Mezőgépfejlesztési Intézetnek (MEFI) és a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézetnek (MGI). Gyártási licencek alapján fejlődött a traktor és munkagépgyártás, sőt számos vállalatunk vált világcégek beszállítójává. (RÁBA Győr, Mezőgép Szolnok, Agrikon Kecskemét)
Mezőgépgyártásunknak nemcsak múltja, hanem sikeres jelene és ígéretes jövője van. A Mezőgépgyártók Országos Szövetségében (MEGOSZ) tömörült vállalataink termékei a kiállításon is megtekinthetők voltak. A látogatók kedvező benyomást szerezhettek a nemzetközi vállalatok hazai leányvállalatainak termékeiről éppúgy, mint a magyar cégek saját fejlesztéseiről. (Helyszűke miatt csak néhány sikeres példa bemutatására van lehetőség.)
Végig nézve a színes és széles választékot, megállapítható, hogy az örökséget a mai gépgyártók tovább viszik, sőt fejlesztik. A kornak és a lehetőségeknek megfelelően vállalataink önállóan, vagy nagy nemzetközi cégekkel együttműködve folytatják tevékenységüket. Ennek eredményeként legjobb termékeink részt vesznek a jövő digitális agrárgazdaságának megvalósításában.
(A konferencián elhangzott előadások közül néhány, szerkesztett változata az Agrofórum folyóiratban fog megjelenni).