Ultrasekély, illetve sávos műveléshez alkalmas munkagépeket is szép számmal láthattak azok a gazdálkodók, akik augusztus 9-10-én kilátogattak a Szentlőrinci Mezőgépnapokra. Ezek az eszközök fontos helyet foglalnak el a regeneratív (termelési erőforrásokat növelő) gazdálkodás felé vezető úton is.
Feltűnő volt, hogy az idén augusztus első felében tartott Szentlőrinci Mezőgépnapokon – igazodva a trendhez – több gyártó is kínált munkagépeket azoknak, akik a sekély vagy ultrasekély művelést, esetleg a strip-tillt be akarják emelni a gazdálkodási rendszerükbe. Ezek közé sorolható az Amazone Cobra 2TX vontatott sekély lazító (sekély kultivátor), amely 6 és 7 méteres munkaszélességben érhető el, 6 gerendelyes változatban. A köztes kultúrnövények művelésétől, a tarlóhántáson át a magágykészítésig sok mindenre használható, 4-től 13 cm-es mélységig járatva a földben.
A szerves maradványok és köztes termények bedolgozását az elöl futó, hidraulikusan a fülkéből állítható késhenger végzi, míg a tökéletes gyomirtásról az opcionális hátsó kettős borona gondoskodik. Sekély munkavégzésnél a 22 cm-es széles, lúdtalp alakú kapák (13 cm-es osztással) végzik el a teljes felületű vágást.
Ha 8 cm-nél mélyebben akarunk dolgozni a géppel, ahhoz már lándzsás kapák szükségesek, amelyek közepes mélységben végeznek lazítást és keverést. Érdekes megoldás, hogy a kapák rugós szárra vannak felhelyezve, ezáltal rezegnek, vibrálnak, de mégis megbízhatóan tartják a mélységet. A vibrálás előnyösnek is mondható keményebb, kiszáradt talajnál, mert jobban feltörik azt.
A Hódmezővásárhelyen gyárat működtető Güttler idei újdonsága a függesztett MasterCut 600 késes aprítóhenger, amely a zöldítés céljából vetett köztes növények, zöldtrágya, valamint a felszíni szármaradványok aprításában nyújthat segítséget a gazdálkodóknak. A gép egyelőre 6 méteres verzióban elérhető, de lesz belőle 3 és 4 méteres is.
Napraforgóban különösen nagy gondot jelentenek a szármaradványok, még a gépek tarlón való közlekedését is megnehezítik, a MasterCut viszont megbízhatóan letakarítja azokat a kombájn után. A frontra szerelhető késes aprítóhenger védi a traktort, illetve „aktív súlyként” szolgál ahhoz, hogy hátra egy másik munkagépet helyezhessünk, két műveletet elvégezve egyszerre. Jellegzetes részegységek a spirális elrendezésű kések, amelyek révén nagy munkasebességnél sem következik be vibrálás.
Szentlőrincen is óriási érdeklődés követte a tiszakécskei NorAn gépgyártó cég sávos művelésre alkalmas gépét. A robusztus STRIPTILL sávművelő talajmunkagép jelenleg 4-től 8 soros függesztett kivitelben kapható különböző műtrágya-kijuttatókkal felszerelve. Ősszel a kukorica vagy napraforgó sorok alá lehet vele művelni, mintegy 25 cm széles sávban, míg a sorközök érintetlenül maradnak. Mivel a gép nem a teljes felületet műveli át, ezért jelentős üzemanyag- és inputanyag-megtakarítás érhető el általa.
A kocsikkal 45-től 75-76 cm-ig terjedő sortávot alakíthatunk ki, és minden kocsi különálló paralelogramma-felfüggesztésű, hogy jobban le tudják követni a talajt. Az állandó munkamélységet 2 mélységtartó kerék biztosítja, köztük pedig vágótárcsa található, ami tetszőleges mélységbe beállítható. Ez kettévágja a szármaradványokat és megnyitja a talajt.
A lazítókések akár 32 cm mélységig hatolnak be a földbe, a két oldalukon szélezőtárcsák találhatók, amelyek megakadályozzák, hogy 8–10 km/h munkasebesség mellett se keletkezzenek árkok. A hátul lévő „csirkelábas” (chicken finger) lezáró henger elsősorban tavaszi munkaműveletekre ajánlott, sok gazdálkodó ugyanis ősszel zöldtrágyát vet, majd tavasszal közvetlenül a vetés előtt végzik el a sávművelést. Őszre a NorAn inkább láncos lezárót ajánl, ami rugalmasan viselkedik, és a sarat kidobálja magából.
A strip-till technológia előnye száraz évjáratban mutatkozik meg igazán, mert nemcsak üzemanyagot és inputanyagot spórol, de a talajnedvességre és talajéletre is kedvező hatással van. Azzal, hogy csak kis felületet mozdítunk meg a talajból, a sávok között regenerálódni, épülni tud. A munkagéppel egy menetben akár tápanyag is lejuttatható, folyadékként vagy szilárd halmazállapotban, fronttartályból, a kések mögé.
Végezetül ezen gépek sorába kívánkozik a Quivogne Gladiator késes henger-tárcsa kombináció is, amelyet a baranyai kiállításra a francia gyártó helyi képviselete, a Pécsi Agroker Kft. vitt el. Mégpedig 4 méteres kivitelben, de létezik belőle 3 méteres is, illetve 4,5/5/6 méteres hidraulikusan csukható változat.
Elöl 410 mm átmérőjű késes henger végzi menetirányra merőlegesen az aprítást, míg mögötte egy szintén 410 mm-es, teljesen sík vágótárcsa sor a menetiránnyal párhuzamosan aprítja a fekvő és elmaradt szárakat. A Gladiator a felszínen végzett száraprítás mellett 3-4 cm-es mélységben végezhet ultrasekély művelést, enyhe forgatást és átdolgozást, így hozva létre optimális magágyat az árvakelés részére.
A henger gumiágyazást kapott, a késsorok pedig spirálban helyezkednek el, ez biztosítja az egyenletes járást. A pengék 40 cm-es darabokból állnak, megfordíthatóak, vagyis törés esetén elég a 40 cm-es darabot két csavarral levenni, és már folyhat tovább a munka. A munkagép dupla tornyos, vagyis nemcsak a hátsó, de az első hárompontra is fel lehet függeszteni.
Napraforgóban, repcében, zöldítésben egyaránt jól használható, de kukoricában is szívesen kombinálják, ezt frontra helyezve, hátulra pedig rövidtárcsát akasztva. Amelyik traktor fel tudja emelni, ahhoz már jó: csak ki kell vinni a táblára, úszóba kell tenni a hidraulikát, és onnantól nincs teljesítményigény, mert a gép nem hatol bele a talajba.